Dostupni linkovi

Iscrpljenost i nada na frontu na jugu Ukrajine


Vojnik vežba rovovsku borbu koja u središtu ukrajinskih pokušaja da se probije ruska odbrana
Vojnik vežba rovovsku borbu koja u središtu ukrajinskih pokušaja da se probije ruska odbrana

Piše: Aleksandar Palikot

"Vidimo ih, oni vide nas, a kreću se s vremena na vreme samo životinje između naših rovova", rekao je Grizli, komandant jedinice koja brani nekoliko položaja na južnom ukrajinskom frontu.

Neki od njegovih vojnika su se upravo vratili iz takozvanog vatrenog rova – prve linije odbrane, a takođe i početne tačke za potencijalni napad – i pridružili se drugima da vežbaju na bezbednoj poziciji nekoliko kilometara dublje u teritoriji pod kontrolom Ukrajine.

Dodeljene su im različite uloge tokom vežbi u kojima se simulira rovovski napad koji je u središtu pokušaja Ukrajine da probije rusku odbranu. Oko 30 ljudi trči, puzi, skače, skriva se i pokriva svoje saborce pod žarkim suncem tipičnim za leto u Zaporiškoj oblasti, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Na kraju vežbe instruktor, koji nije želeo da se objavi njegovo ime, čestitao je umornim i znojem natopljenim vojnicima, rekavši: "Nikada nije previše obuke, ali ste svi odavno spremni".

Mešavina borbe i obuke – i čekanja – postala je svakodnevna rutina za vojnike 62. bataljona 102. brigade, od kojih se većina dobrovoljno prijavila za borbe na početku ruske invazije u februaru 2022.

Godinu i po dana kasnije, mnogi od njih govore o iscrpljenosti dok pokušavaju da se prilagode mogućnosti dugog rata kome se ne nazire kraj.

62. bataljon je prvobitno formiran kao jedinica teritorijalne odbrane u Lavovu. Većina njegovih pripadnika su dobrovoljci.
62. bataljon je prvobitno formiran kao jedinica teritorijalne odbrane u Lavovu. Većina njegovih pripadnika su dobrovoljci.

Rovovi i dronovi

Jurij, 31, i Bohdan, 22, više od godinu dana su bili u pešadiji.

Jurij pokušava da se izbori s odvojenošću od supruge i malog sina, koji su našli utočište u Kanadi. Od kada je u vojsci, video ih je samo jednom – kada se oporavljao od rane. Bohdan je napustio studije da bi otišao u vojsku i nada se da će se vratiti na fakultet. Obojica, međutim, moraju da nastave svoju službu, za koju nema vremenskog ograničenja prema zakonu o opštoj mobilizaciji koji je usvojen ubrzo posle invazije.

"Rat pretvara čoveka u životinju", rekao je Jurij. On je za RSE rekao da je učestvovao u dosta bliskih borbi i da je odlučio da postane operater dronova kako bi "efikasnije ubijao neprijatelje". Bohdan je rekao da mu je upravljanje dronom "mnogo interesantnije" od sedenja u rovu.

Jurij uči kako da upravlja novim dronom
Jurij uči kako da upravlja novim dronom

Kao i mnoge jedinice u Ukrajini, njihov bataljon je dobio komercijalne bespilotne letelice napravljene za snimanje iz vazduha i modifikovao ih za vojnu upotrebu. "To je jeftina serijska proizvodnja koju možete lako modifikovati kao Lego kockice", rekao je Bohdan.

Zujanje dronova koji lete iznad polja suncokreta i drvoreda koji vojnicima pružaju zaštitu postalo je stalno obeležje ovog rata. Dronove često ometaju ruski sistemi za elektronsko ratovanje, rekao je Bohdan, ali neki uspevaju da pređu preko neprijateljske linije i ispuste bombe.

Prema rečima Oleksandra, zamenika komandanta 102. brigade, koji je došao na mesto za obuku da izvrši inspekciju vojnika i sastavi grupu za napad dronom, bespilotne letelice su takođe ključne za prikupljanje obaveštajnih podataka i korekciju artiljerijske vatre.

'Prednost je na našoj strani'

Linija fronta oko Huljajpola se nije mnogo pomerila više od godinu dana, rekao je Oleksandar za RSE. Ukrajinske snage koje su tu raspoređene odbijaju ruske napade i vrše pritisak na ruske jedinice koje bi mogle da se upotrebe na delovima fronta gde su borbe teže.

Nakon što su ukrajinske snage prošle godine nanele Rusiji nekoliko velikih udaraca, ratovanje je zastalo tokom zime, a Kijev je početkom juna pokrenuo dugo očekivanu kontraofanzivu na južnim i istočnim delovima 1.200 kilometara dugog fronta.

Prvi pokušaji da se probiju snažno utvrđene ruske odbrambene linije imali su ograničen uspeh i Ukrajina je sporo napredovala.

"Neprijatelj je snažan, dobro pripremljen, dobro opremljen i izgradio je neviđeni odbrambeni sistem", rekao je Oleksandar, dodajući da obe strane prikupljaju obimne obaveštajne podatke i da su svesne kretanja neprijatelja.

Uprkos nadama položenim u dolazak tenkova i oklopnih vozila koje su isporučili ukrajinski saveznici, rekao je on, artiljerija nastavlja da igra ključnu ulogu na južnom frontu i potrebno je više vremena za pripremu za proboj na jugu.

Trenutni status kvo, rekao je Oleksandar, omogućava ruskim snagama da granatiraju tešku opremu čim se ona dovede na bojno polje, dok prednost Rusa u avionima i helikopterima značajno povećava rizike napredovanja ukrajinskih trupa.

Oleksandar, zamenik komandanta 103 brigade, došao je na mesto obuke da izvrši inspekciju vojnika i sastavi grupu za napad dronom.
Oleksandar, zamenik komandanta 103 brigade, došao je na mesto obuke da izvrši inspekciju vojnika i sastavi grupu za napad dronom.

Ipak, rekao je on, "svakog dana uništavamo njihovu artiljeriju, skladišta municije i logistiku, tako da je sveukupno prednost na našoj strani".

"Vreme na jugu je dobro do kraja oktobra, a moguće su i borbe posle toga", dodao je on.

Nije lako

Za 12 nedelja kontraofanzive, mnogi na Zapadu počeli su da brinu oko mogućnosti za napredovanje Ukrajine ka Azovskom moru, s glavnim ciljem da se preseče "kopneni koridor" koji ruske snage koriste za snabdevanje i utvrđivanje okupiranog poluostrva Krim.

Bez navođenja konkretnih izvora, Volstrit džurnal (The Wall Street Journal) je 24. avgusta izvestio da "američki i ukrajinski zvaničnici nedeljama vode intenzivnu debatu iza kulisa oko strategije i taktike za oživljavanje spore kontraofanzive Kijeva". List je naveo da je glavni komandant ukrajinskih snaga Valerij Zalužnij rekao zvaničnicima SAD da su njegove snage blizu proboja.

Ukrajinske vlasti pozivaju na strpljenje i ističu dosadašnje rezultate – nedavno oslobađanje sela Robotnje jugozapadno od Huljajpola i Urožajna na istoku. Ukrajinske trupe probile su prvu liniju ruske odbrane na tim lokacijama, a izveštaji da Rusija dovodi dodatne vojnike sugerišu da je prodor moguć.

Bohdan je prekinuo studije da bi se pridružio vojsci. Posle godinu dana u pešadiji, postao je operater drona.
Bohdan je prekinuo studije da bi se pridružio vojsci. Posle godinu dana u pešadiji, postao je operater drona.

Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Oleksij Danilov rekao je u intervjuu za Ukrajinski servis RSE-a da zadatak oslobađanja celokupne teritorije koju je okupirala Rusija nije uopšte lak i da se napredovanje na frontu "izvodi na način koji nam omogućava da održimo najveći mogući broj naših vojnika u životu i bez povreda".

Budući da se nad Ukrajinom nadvija mogućnost dugog rata, porasla je zabrinutost oko broja žrtava. Predsednik Volodimir Zelenski nedavno je priznao da je vojska izrazila potrebu za mobilizacijom većeg broja vojnika i obećao da će "vratiti red" u regrutne centre i vojnomedicinske komisije posle navoda o korupciji.

'Dostizanje granice'

Za sada, rat je redefinisao svaki aspekt života u gradovima i selima duž ili blizu linije fronta koja su prepuna vojnika koji dolaze da se odmore posle bitke. Restorani su prepuni vojnika, na pijacama se užurbano trguje vojnom odeću, a mehaničari su zauzeti popravljanjem terenskih vozila koje koristi vojska.

Put od grada Zaporižja do Pokrovske, severno od Huljajpolja – deo glavne rute za snabdevanje južnog fronta – prepun je istrošenih automobila, džipova i kamiona koji prevoze muškarce, oružje, municiju i zalihe hrane.

Govoreći tokom večere u seoskoj kolibi u kojoj su smešteni vojnici, Grizli je za RSE rekao da je njegov pogled na budućnost "tmurniji sa svakim mesecom borbe".

Grizli (34), čije je pravo ime Roman, bio je preduzetnik u metaloprerađivačkoj industriji pre nego što je otišao u vojsku zajedno sa 25 od njegovih 100 zaposlenih. Ovo mu nije prvi put da je u ratu – 2015. je mobilisan da se bori u Donbasu, gde je sukob izazvan ruskim raspirivanjem antiukrajinskih osećanja izbio prethodne godine.

Njegova jedinica dobija snažnu podršku od porodica njenih pripadnika, ali i drugih sa zapada Ukrajine, pošto je 62. bataljon prvobitno formiran kao jedinica teritorijalne odbrane u Lavovu ubrzo posle početka opšte invazije. Grizli je rekao da je jedinici donirao oko 40.000 dolara.

Pre nego što su pre dva meseca prebačeni u Huljajpolje, njegovi vojnici su već prošli kroz mnogo toga: učestvovali su u borbama u kojima su ruske snage potisnute iz severne Sumske oblasti, u odbrani Harkiva i oslobađanju obližnjeg Kupjanska, kao i u sukobu u Serebrjanskoj šumi blizu Kremine u Luganskoj oblasti i drugim misijama u tom regionu.

"Imao sam 505 vojnika, a sada imam 189 koji se još bore. Desetine su poginule, desetine su ranjene, neki su prebačeni u pozadinu, a neki su napustili jedinicu", rekao je Grizli. Neki od vojnika su se izvukli tako što su dobili lažna dokumenta ili su ga lagali o svojoj ličnoj situaciji, dodao je on.

Grizli, komandant 62. bataljona, sprema se da ode na položaj na ukrajinski Dan nezavisnosti
Grizli, komandant 62. bataljona, sprema se da ode na položaj na ukrajinski Dan nezavisnosti

Osamnaest meseci posle početka invazije, "patriotski potencijal ukrajinskog društva dostiže granicu", i zbog slučajeva korupcije u vojsci mnogi vojnici su razočarani, rekao je on. "Mnogi moji momci su hrabri i motivisani da se bore, ali nas jednostavno nema dovoljno."

Grizli se 24. avgusta, probudio u pet sati ujutro i otišao da se pridruži svojim vojnicima na položaj jedinice, pripremajući se za bitku pošto je dobio informaciju da će Rusi pokušati da eskaliraju borbe na frontu na Dan nezavisnosti Ukrajine.

"Svi se nadamo da Zalužnij ima džokera u ruci", koji bi mogao da preokrene balans, rekao je on prethodne noći. "A šta ako se rat oduži? Nadam se da ćemo ga preživeti."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG