Privedeno 12 osoba zbog rušenja zgrada tokom zemljotresa
Turska policija privela je 12 osoba zbog srušenih zgrada u jugoistočnim provincijama Gaziantep i Sanliurfa, javili su lokalni mediji u subotu, 11. februara, nakon ogromnog zemljotresa koji je pogodio Tursku.
Među privedenima su bili i izvođači radova, saopštila je novinska agencija DHA.
Najmanje 6.000 zgrada srušilo se nakon zemljotresa jačine 7,8 stepeni po Rihterovoj skali koji je pogodio region, pri čemu je poginulo skoro 25.000 ljudi.
Pogledajte situaciju u turskom gradu Hataju OVDE, a zašto su ogorčeni i ljuti stanovnici Gaziantepa pogledajte OVDE
Granični prelaz između Jermenije i Turske otvoren prvi put posle 35 godina
Granični prelaz između Jermenije i Turske otvoren je 11. februara prvi put u 35 godina kako bi se omogućila humanitarna pomoć nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio region, rekao je zvaničnik, prenosi AFP.
Pet kamiona sa pomoći, uključujući hranu i vodu, stiglo je u Tursku sa graničnog prelaza Alikan, napisao je na Tviteru Serdar Kilic, specijalni izaslanik Turske za dijalog sa Jermenijom.
Državna novinska agencija Anadolu javila je da je ovo prvi put da je prelaz otvoren od 1988. godine, kada je Turska poslala pomoć Jermeniji nakon što je tu zemlju pogodio zemljotres u kojem je poginulo između 25.000 i 30.000.
Dve zemlje nikada nisu uspostavile formalne diplomatske odnose, a njihova zajednička granica je zatvorena od 1990-ih.
Odnos dve zemlje je zategnut, između ostalog, zbog masovnih ubistava Jermena u Osmanskom carstvu iz doba Prvog svetskog rata, zločini za koje Jermenija tvrdi da predstavljaju genocid.
Turska žestoko odbacuje da je reč o genocidu.
Zemljotres u Turskoj i Siriji 'najgori događaj u regionu u 100 godina', kaže zvaničnik UN
Šef UN za pomoć Martin Grifits opisao je 11. februara razorni zemljotres koji je pogodio južnu Tursku i severozapad Sirije kao "najgori događaj u poslednjih 100 godina u ovom regionu".
Grifits je takođe pohvalio odgovor Turske na katastrofu kao "izvanredan".
On je takođe rekao za Reuters da se nada da će pomoć u Siriji stići i u oblasti pod kontrolom vlade i opozicije, ali da stvari s tim u vezi "još nisu jasne".
Austrijska vojska obustavila akcije spasavanja u Turskoj
Austrijska vojska obustavila je 11. februara spasilačke operacije u Turskoj zbog pogoršanja "bezbednosne situacije", rekao je portparol.
"Došlo je do sukoba između grupa“, rekao je on za AFP ne iznoseći detalje.
On je rekao da se 82 vojnika iz Jedinice za pomoć u katastrofama austrijskih snaga nalaze u južnoj provinciji Hataj.
Oni su u utorak stigli u Hataj sa 45 tona opreme i uspeli su da izvuku devet ljudi iz ruševina.
Sličnu odluku o obustavljanju spasilačkih operacija donele su u Nemačkoj Savezna agencija za tehničku pomoć (TSV) i nevladina organizacija specijalizovana za pomoć žrtvama prirodnih katastrofa, ISAR Nemačka.
"Poslednjih sati očigledno se promenila bezbednosna situacija u provinciji Hataj“, rekao je portparol ISAR-a Štefan Hajne.
"Sve je više izveštaja o sukobima između različitih frakcija. Nemački timovi za sada ostaju u zajedničkom baznom kampu i nastaviće potragu kada turske vlasti civilne zaštite budu uvereni da je dovoljno bezbedno", rekao je on.