Američki federalni regulatori i 48 država podneli su dve odvojene tužbe protiv Fejsbuka (Facebook) navodeći da zloupotrebljava svoju dominaciju na digitalnom tržištu suzbijajući tako konkurenciju.
U tužbama koje su podneli Federalna komisija za trgovinu (FTC) i koalicija državnih tužilaca predvođenih Njujorkom, okrivljuje se ovaj gigant društvenih medija za monopolsko ponašanje.
Fejsbuk je najavio borbu protiv ovakvih planova američkih vlasti ističući da je upravo od FTC-a pre nekoliko godina dobio sve dozvole za preuzimanje kompanija kao što su Instagram i WhatsApp, a sada najednom, kako tvrdi, nastoji da sve to dovede u pitanje stvarajući opasan presedan s nesagledivim poslovnim posledicama.
Zahtev za ‘razbijanjem’ Fejsbuka
Konkretno, u ovim tužbama se traži da Fejsbuk rasproda Instagram i WhatsApp, koje je kupio 2012., odnosno 2014. godine. Takođe, cilj je da se zabrani Fejsbuku da zahteva od malih kompanija na svojoj platformi da se ne takmiče s njim. To bi dovelo do "razbijanja" Fejsbuka kakvog sada znamo, prenosi CNN.
"Lično povezivanje preko društvenih mreža je postalo ključno u životima miliona Amerikanaca," rekao je Jan Koner (Ian Conner), direktor FTC-ovog Biroa za konkurenciju.
"Fejsbukovi potezi u cilju utvrđivanja i očuvanja monopola dovode do uskraćivanja potrošačima prednosti konkurencije. Naš cilj je da otklonimo Fejsbukovo monopolsko ponašanje i ponovo uspostavimo konkurenciju tako da ona i inovacije mogu da napreduju," istakao je Koner.
Ove dve tužbe, koje se pripremaju mesecima, dosada su neviđeni izazov jednoj od najmoćnijih kompanija u Silikonskoj dolini. U njihovom fokusu je način na koji je Fejsbuk došao u posed i kontroliše Instagram i WhatsApp. Fejsbuk je saopštio 2012. da je kupio Instagram za milijardu, a dve godine kasnije WhatsApp za 19 milijardi dolara.
To je Fejsbuku omogućilo proširenje publike na tri milijarde korisnika na različitim platformama.
Tužiteljka Njujorka: Fejsbuk guši konkurenciju
Tužbe su podnesene 14 meseci nakon je što državna tužiteljka Njujorka Leticija Džejms (Letitia James) saopštila da njen ured predvodi koaliciju državnih tužilaca u istrazi potencijalnih Fejsbukovih monopolskih postupaka.
U međuvremenu, FTC sprovodi sopstvenu istragu od juna 2019.
"Skoro deceniju, Fejsbuk koristi svoju dominaciju i monopol da uništi manje rivale i uguši konkurenciju," izjavila je Džejms na konferenciji za novinare.
"Koristeći svoje ogromne količine podataka i novca, Fejsbuk guši ili ometa sve one koje smatra potencijalnom pretnjom. Time je zaradio milijarde dolara pretvarajući lične podatke u gotovinu," dodala je državna tužiteljka Njujorka.
U tužbama se traži da sud naloži Fejsbuku da obavesti nadležne državne službe o svakoj budućoj akviziciji većoj od 10 miliona dolara.
Fejsbuk: Tužbom se stvara opasan presedan
"U tužbi na 53 strane Federalna komisija za trgovinu nije pomenula najvažniju činjenicu - da je odobrila ove akvizicije pre nekoliko godina," izjavila je Dženifer Njuzted (Jennifer Newstead), potpredsednica i glavna pravna savetnica Fejsbuka.
"Vlada sada želi da izmeni tu odluku, čime šalje zabrinjavajuće upozorenje američkoj poslovnoj zajednici da nijedna prodaja nikada nije okonačna," smatra Njuzted.
"Građani i male kompanije ne koriste Fejsbukove slobodne usluge i oglašavanje zato što su primorani, već zbog toga što im omogućavaju najveću vrednost," dodala je Njuzted.
"Mi ćemo žestoko braniti tu mogućnost da ljudi mogu i dalje da prave takav izbor," zaključila je potpredsednica Fejsbuka.
FCT ima pravo da preispituje odluke
Iako se regulatori u to vreme nisu protivili kupovini WhatsApp i Instagrama od strane Fejsbuka, institucije zadužene za praćenje poštovanja pravila tržišne konkurencije, imaju sva prava da promene mišljenje u slučaju da se pojave nove činjenice i dokazi, ističe Vilijam (William) Kovacic, bivši predsedavajući Federalne komisije za trgovinu.
"U američkom zakonu o spajanju ne postoji nijedna odredba da agencija koja nije dovela u pitanje predloženi ugovor kasnije ne može da ga preispita," dodao je Kovacic.
Zakeberg se priprema za ‘obračun’
Kako javlja NBC, vlasnik kompanije Mark Zakerbeg (Zuckerberg), koji je letos saslušavan u Kongresu sa čelnicima ostalih tehnoloških giganata o pitanju monopola, prošle godine je predočio svojim radnicima mogućnost ovakvog razvoja događaja, istićući kako će na sudu "Fejsbuk pobediti".
S obzirom da se čuju sve učestalije kritike od vlasti u Vašingtonu protiv Fejsbuka, ova kompanija imala je više godina na raspolaganju da se pripremi za "okršaj", prenosi CNN. Na tehničkom nivo je čvršće integrisao svoje aplikacije, što po mišljenju kritičara ima za cilj da osujeti svaki potencijalni pokušaj razdvajanja ove kompanije.
Istovremeno, ubrzano angažuje advokate sa iskustvom u parnicama i pitanjima monopola, nastojeći da stvori narativ da Fejsbuk podržava regulative, ali da je prevelika primena normi skopčana sa rizikom da druge zemlje, poput Kine, steknu prednost u tehnološkim sektorima koji se brzo razvijaju.
NBC podseća da se zahtevano sudsko "razdvajanje" velike kompanije kao što je Fejsbuk poslenji put desilo 1984. godine sa AT&T -om.
Tužba protiv Gugla
Ovaj potez Federalne komisije za trgovinu i 48 američkih saveznih država signalizira veliki zaokret u regulatornoj politici koji bi mogao biti i uvod u akciju protiv drugih tehnoloških giganata.
Sledi postupak po tužbi koju je u oktobru podnelo američko Ministarstvo pravde i 11 saveznih država protiv Gugla (Google) da guši konkurenciju kako bi zadržao monopol u onlajn pretraživanju i oglašavanju. Gugl je saopštio da je tužba "veoma manjkava", te da potrošači koriste njegove platforme zato što su to odabrali, a ne zbog prisile.
Poslednji veliki slučaj protiv monopola pre toga vođen je protiv Majkrosofta (Microsoft) krajem 1990-ih i početkom 2000-ih godina.
U fokusu vlasti i druge tehnološke kompanije
Američke vlasti nisu zabrinute samo zbog monopolskog ponašanja Fejsbuka i Gugla. Sve su učestalije istrage i drugih giganata iz tehnološkog sektora zbog sumnje za monopolsko ponašanje, pre svega na četiri među njima, s ozbirom da utiču na gotovo svaki aspekt ljudskog života – od Eplove (Apple) kontrole zaokruženog iOS ekosistema do Amazonovog tretmana nezavisnih prodavaca na njegovoj platformi za onlajn trgovinu.
Kada je reč o Fejsbuku, vladini zvaničnici treba da dokažu tokom sudskog postupka da njegovo navodno monopolsko ponašanje ugrožava potrošače ili konkurenciju, kaže Hal Singer, ekspert Instituta za javnu politiku sa Univerziteta Džordž Vašington.
"To ne mora da ima materijalni učinak, može biti i privatna stvar," ističe Singer. "Ali to morate pokazati uzročno," dodaje ekspert iz Vašingtona.
Prema optužnici, Fejsbukovim monopolskim ponašanjem su ugroženi potrošači. Korisnici interneta imaju sve manje izbora među društvenim mrežama i siromašnije iskustvo, dok tehnološka industrija trpi zbog "smanjenih investicija u potencijalno konkurentne usluge."
Takođe, da je Fejsbuk otvorio svoju platformu nezavisnim kreatorima aplikacija kako bi ih uvukao u svoju orbitu, a zatim im ukinuo pristup uslugama kada je uvideo da prete da ugroze njegov položaj.
Singer je rekao da bi, ako se na kraju utvrdi da je Fejsbuk prekršio zakon, mogao da pokuša da spreči svoje razbijanje sa argumentom da su njegove usluge tako tesno integrisane da ih je nemoguće razdvojiti. Međutim, Singer ističe da je na sudovima da utvrde da li je to ubedljiv argument.
Kao što je pokazao slučaj Majkrostofta, procesi za monopolsko ponašanje mogu potrajati godinama. Ali, na kraju mogu imati ogroman uticaj.
Stručnjaci pripisuju da je slučaj Majkrosofta, koji nije okončan njegovim razdvajanjem ali je morao da omogući veći pristup ostalim kompanijama kao i nadzor, trasirao put ka usponu Gugla, navodi CNN.
Slično tome, sudska presuda o eventualnom "razbijanju" Fejsbuka ili nametanje određenih ograničenja, može imati široki spektar posledica - od toga koji novi startup-ovi mogu da nastanu te proizvoda koji će se pojaviti na tržištu.