Trg ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu uskoro će nositi ime američke književnice Susan Sontag. Nakon brojnih prijedloga i inicijativa, ovu odluku je donijela komisija Sarajevskog kantona koja je zadužena za obilježavanje značajnih događaja i ličnosti. Kako kaže predsjednik komisije Miro Lazović, to je jedini način da se grad Sarajevo oduži ovoj - jednoj od najpoznatijih intelektualki svijeta, koja je nekoliko puta dolazila u opkoljeno Sarajevo:
Inicijativa je potekla od bosanskohercegovačkog režisera Harisa Pašovića, koji je ratne 1993. godine sarađivao sa Susan Sontag dok je režirala čuvenu predstavu “Čekajući Godoa”:
“Susan Sontag je jedna od najvećih intelektualki 20. stoljeća i Sarajlije bi je se i po tome trebale sjećati, kao i svi ostali. Bila je veliki prijatelj Sarajeva što je devet puta dolazila u Sarajevo samo u vrijeme opsade, što je režirala tu čuvenu predstavu u vrijeme opsade, što je tako značajno podržavala Sarajevo i tražila zapravo da se prekine u rat u Bosni i da se zaustavi opsada Sarajeva.“
Pašović kaže da je trg ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu najbolje mjesto koje će čuvati uspomenu na Susan Sontag:
„Mislim da je to jedan dobar trg, da je to jedno dobro mjesto, da je ona takva ličnost da taj trg svakako zaslužuje njeno ime. Konačno, na tom trgu smo i dogovorili da ona radi ’Čekajući Godoa’ u Sarajevu i nekako potpuno je meni prirodno da, s obzirom na to ko je Susan Sontag, da je bila u Sarajevu vezana za pozorište, bude taj trg ispred Narodnog pozorišta.“
Ovih dana čak i svjetski poznati listovi podsjećaju na obećanje koje je još 2004. godine, na komemoraciji u Sarajevu povodom smrti Susan Sontag, dao tadašnji gradonačelnik Muhidin Hamadžić. On je rekao da će ulica ili trg nositi ime po ovoj ženi - jednom od najiskrenijih prijatelja Sarajeva:
„Jesam obećao upravo zato što sam veoma dobro upoznat sa svim onim što je gospođa Sontag činila u najtežim trenucima ovog grada za grad, za njegove građane. I bio sam vrlo ponosan da sam bio u prilici da se u ime grada založim za nešto što bi se moglo ocijeniti kao najmanje što može učiniti ovaj grad da se oduži toj plemenitoj i veoma dragoj ženi. Međutim, grad Sarajevo nema kompetencije u tom smislu da ono što sam ja obećao i izvrši.“
Inicijativa za dodjelu trga Susan Sontag pojavila se i na internet portalu Facebook, a pokretač je Sarajlija Nermin Čengić. U samo 24 sata podržalo ju je skoro 600 ljudi. Namjera je da podsjetimo nadležne na obećanje, kaže Čengić:
Iako spada među najznačajnije intelektualce 20. stoljeća, Susan Sontag je nepoznanica za većinu mladih ljudi u BiH. Krajnje je vrijeme da se afirmiše njeno djelo i podsjeti na ljubav koju je donosila u Sarajevo, ističe Miro Lazović:
“Mlađe generacije se moraju upoznati sa svim onim ličnostima koje su tokom svojih aktivnosti, tokom svog života dali doprinos razvoju kantona, a u ovom slučaju moraju saznati ko je bila Susan Sontag i afirmacija njenog imena i njenog djela će se morati učiniti uporedo sa davanjem njenog imena Pozorišnom trgu.“
Susan Sontag rođena je 1933. godine u New Yorku. Bila je poznata po svom angažmanu u borbi za ljudska prava, a posebno kao borac protiv rata u BiH. Umrla je 2004. godine.