Sjeverna Koreja je 16. avgusta prvi put potvrdila da drži američkog vojnika Travisa Kinga, rekavši da je prošlog mjeseca prešao granicu kako bi izbjegao rasizam i maltretiranje u američkoj vojsci i društvu.
Ko je redov King?
Redov Travis T. King, koji se pridružio američkoj vojsci u januaru 2021. godine, izviđač je konjice u korejskim rotacijskim snagama, što je dio američke sigurnosne obaveze prema Južnoj Koreji.
Bio je raspodijeljen u jedan dio oklopne divizije SAD-a i sada je administrativno vezan za jedinicu u 4. pješadijskoj diviziji, rekao je glasnogovornik američke vojske.
Kingov dosije uključuje i rutinske nagrade kao što su medalja službe nacionalne odbrane, medalja koju dodjeljuju korejske službe odbrane.
Njegova porodica je iz Racine, Wisconsin.
Kingova motivacija za prelazak u Sjevernu Koreju i tačna lokacija na kojoj se nalazi ostaju nepotvrđeni zvanično do danas, 17. avgusta.
Zašto je prešao u Sjevernu Koreju i gdje je sada?
On je, prema ranijim navodima, "imao loš osjećaj naspram nečovječnog maltretiranja i rasne diskriminacije u američkoj vojsci" i želio je da ostane na sjeveru ili u nekoj trećoj zemlji jer je "razočaran neravnopravnim američkim društvom", navodi sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA.
KCNA dodaje da ga je zadržala vojska Sjeverne Koreje nakon što je prešao, više detalja nisu iznosili.
"Upozorili bismo sve da razmotre izvor ovdje", rekla je portparolka Bijele kuće Karine Jean-Pierre.
"Ostajemo fokusirani na njegov siguran povratak", dodala je. "I radimo kroz sve dostupne kanale kako bismo postigli taj ishod."
Pentagon je u utorak (15. avgusta) rekao da ne može provjeriti Kingove navodne komentare, ali da rade na svim kanalima da ga vrati kući.
Kingov ujak, Myron Gates, rekao je za ABC News u augustu da je njegov nećak iskusio rasizam tokom svog vojnog angažmana, a nakon što je proveo neko vrijeme u južnokorejskom zatvoru.
Kako je došao do granice?
King je odležao skoro dva mjeseca u pritvoru u Južnoj Koreji i bio je pod pratnjom na međunarodnom aerodromu Incheon u Seulu, odakle je trebao da odleti kući i suoči se s vjerovatnim disciplinskim mjerama.
Ali nikada nije stigao do svog aviona.
Prošao je sam kroz obezbjeđenje do kapije na aerodromu, gdje je osoblju American Airlinesa rekao da je izgubio pasoš, potvrdio je službenik aerodroma za Reuters.
U pratnji radnika avio kompanije uz odobrenje zvaničnika južnokorejskog ministarstva pravde, King je napustio zonu za ukrcavanje i viđen je kako izlazi kroz izlaznu kapiju.
Sljedećeg dana King se pridružio autobuskom obilasku jako utvrđene demilitarizirane zone (DMZ) koja razdvaja dvije Koreje otkako je Korejski rat okončan 1953. primirjem.
Šta se desilo na granici?
Otprilike 24 sata nakon što je napustio aerodrom, pretrčao je u Sjevernu Koreju dok je obilazio Zajedničku sigurnosnu zonu, koja se nalazi uz granicu dvije zemlje.
Sarah Leslie, turistkinja sa Novog Zelanda koja je bila na turneji s Kingom, rekla je da ga je vidjela kako iznenada bježi preko granice dok su američke i južnokorejske trupe pokušavale da ga zaustave.
"Vjerovatno sam ga vidjela kako trči samo nekoliko sekundi i to je sve što bi bilo potrebno da pređe granicu", rekla je.
Šta mu se stavlja na teret?
Dvojica američkih zvaničnika, koji su govorili pod uvjetom da ostanu anonimni, rekli su da je trebalo da se suoči sa američkom vojnom disciplinskom kaznom, ne govoreći s čime je ta akcija povezana.
U presudi južnokorejskog suda navodi se da se King izjasnio krivim za napad i uništavanje javnih dobara koji je proistekao iz incidenta u oktobru, a 8. februara Okružni sud u Seulu ga je kaznio sa pet miliona vona (4.000 dolara).
Suočio se s dvije optužbe za napad i izjasnio se krivim za jedan slučaj napada i uništavanja javne imovine zbog oštećenja policijskog automobila, stoji u sudskim dokumentima.
King je, međutim, odslužio kaznu u južnokorejskom zatvoru umjesto da plati kaznu.
Kakva je historija rasnih manjina u američkoj vojsci?
Sjedinjene Države su priznale izazove rasizma i nedostatak raznolikosti u svojim oružanim snagama u prošlosti.
Vojska je dugo tvrdila da postoji potreba za dobro obučenom, kohezivnom i rasno raznolikim jedinicama koje odražavaju sastav Sjedinjenih Država.
Tokom građanskog rata u SAD-u, vojska je stvorila "Obojene trupe Sjedinjenih Država" koje su se uglavnom sastojale od afroameričkih trupa.
Tokom Drugog svetskog rata, više od milion i po Afroamerikanaca služilo je vojsku, od Pacifika do Evrope.
Sjedinjene Države još uvijek nisu dobile nikakav odgovor od Sjeverne Koreje na svoje stalne napore da uspostave kontakt u vezi sa vojnikom Travisom Kingom.
Dvije Koreje ostaju tehnički u ratu jer se sukob iz perioda 1950. do 1953. završio primirjem, a ne sporazumom i na većem dijelu granice je pojačano prisustvo oružanih snaga.
Međutim, na južnokorejskoj strani postoji niža betonska ograda i relativno lako može da se preskoči, uprkos prisustvu vojnika sa obje strane.
Pjongjang ima dugu istoriju pritvaranja Amerikanaca i njihovog korištenja kao ulog u bilateralnim pregovorima.