Američki predsednik Donald Trump i saudijski prestolonasljednik Muhammad bin Salman potpisali su sporazum o strateškom ekonomskom partnerstvu i najveći sporazum do sada o prodaji odbrambene opreme.
Sporazum je potpisa nekoliko sati nakon što je američki lider 13. maja stigao u Saudijsku Arabiju na početku četverodnevne turneje po Bliskom istoku.
Bela kuća je objavila da je sporazum, koji uključuje sporazume o energetici, rudarstvu i odbrani, najveći u "istoriji".
"Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija potpisale su najveći sporazum o prodaji odbrambene opreme u historiji - gotovo 142 milijarde dolara, čime je Saudijskoj Arabiji osigurana najsavremenija ratna oprema", navodi se u saopštenju Bele kuće.
Tramp je stigao 13. maja ujutro u Saudijsku Arabiju, u okviru bliskoistočne turneje na u kojoj se fokusira više na ekonomske sporazume nego na bezbednosne krize, od rata u Gazi do pretnje eskalacije zbog iranskog nuklearnog programa.
Ovo je drugi put da Trump bira saudijsko kraljevstvo kao prvu stranu destinaciju svog predsedništva, nakon što je isti izbor napravio na početku svog prvog mandata 2017. godine. Cilj mu je da finalizira sporazume koji prelaze milijardu dolara tokom ovog putovanja, iako stručnjaci napominju da bi takva cifra bila bez presedana.
Pre potpisivanja sporazuma, Tramp je pozdravio obećanje saudijskog prestolonaslednika - široko poznatog po inicijalima MBS - za investicije od 600 milijardi dolara, našalivši se da bi ta cifra trebala biti milijardu dolara.
"Danas ovde imamo najveće poslovne lidere na svetu i oni će otići s mnogo čekova", rekao je Trump za MBS. "Za Sjedinjene Države, verovatno govorimo o dva miliona radnih mesta", rekao je američki predsednik.
Poseta takođe uključuje učešće na investicijskom forumu, bilateralne razgovore i večeru s prestolonasljednikom.
Tramp je sa sobom poveo grupu moćnih američkih poslovnih lidera, uključujući izvršnog direktora Tesle i Trampovog savetnika Ilona Maska. Nakon Rijada, gdje se održava Saudijsko-američki investicioni forum, 14. maja će otići u Katar, a 15. maja u Ujedinjene Arapske Emirate, ali neće posjetiti Izrael.
"Iako energija ostaje kamen temeljac našeg odnosa, investicije i poslovne prilike u kraljevstvu su se proširile i umnožile mnogo, mnogo puta", rekao je saudijski ministar investicija Halid al-Falih otvarajući forum.
"Kao rezultat toga... kada se Saudijci i Amerikanci udruže, dešavaju se vrlo dobre stvari, često se dešavaju sjajne stvari kada se ti zajednički poduhvati realizuju", rekao je pre Trampovog dolaska.
Saudijsko-američki investicioni forum započeo je video snimkom koji prikazuje orlove i sokolove, slaveći dugu istoriju između Sjedinjenih Država i kraljevstva.
Saudijska Arabija i SAD održavaju jake veze decenijama, zasnovane na čvrstom dogovoru u kojem kraljevstvo isporučuje naftu, a SAD pruža bezbednost.
Tramp je takođe rekao da bi u 15. maja mogao otputovati u Tursku na potencijalne razgovore licem u lice između ruskog predsednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjžednika Volodimira Zelenskog o ratu u Ukrajini.
Trampovo drugo inostrano putovanje od povratka na predsedničku funkciju - prvo je bilo u Rim na sahranu pape Franje - dolazi u vreme geopolitičkih tenzija.
Pored pritiska za rešavanje situacije u Ukrajini, njegova administracija se zalaže za novi mehanizam pomoći za Gazu nakon 19 meseci rata i poziva izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da prihvati novi sporazum o prekidu vatre.
Tokom vikenda, američki i iranski pregovarači sastali su se u Omanu kako bi razgovarali o potencijalnom sporazumu za obuzdavanje iranskog nuklearnog programa. Tramp je zapretio vojnim akcijama protiv Irana ako diplomatija ne uspe.
Osim mogućeg putovanja u Tursku, te teme nisu u fokusu Trampove posete Bliskom istoku kako je sada planirano.
Očekuje se da će Sjedinjene Države, Saudijska Arabija, Katar i UAE najaviti ulaganja koja bi se mogla meriti milijardama. Saudijska Arabija se već u januaru obavezala na ulaganja od 600 milijardi dolara u Sjedinjene Države tokom naredne četiri godine, ali Tramp je rekao da će tražiti trilion.
Očekuje se da će SAD i Saudijska Arabija izbegavati temu normalizacije odnosa između Rijada i Izraela, rekli su izvori za Reuters, iako je to Trampov najtrajniji geopolitički cilj u regionu.
Trampov izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof rekao je prošle sedmice kako očekuje napredak u skorom proširenju Abrahamovog sporazuma, niza sporazuma u kojima je Tramp posredovao u svom prvom mandatu, a kojima su arapske države, uključujući UAE, Bahrein, Sudan i Maroko, priznale Izrael.
Ali protivljenje Netanjahua trajnom prekidu rata u Gazi ili stvaranju palestinske države čini napredak u sličnim razgovorima sa Rijadom malo verovatnim, rekli su izvori za Reuters.
Očekuje se da će se Trampova druga i treća stanica, u Kataru i UAE, takođe biti fokusirana na ekonomska pitanja.
Očekuje se da će katarska kraljevska porodica pokloniti Trampu luksuzni avion Boeing 747-8 koji će biti opremljen za korišćenje kao Air Force One, aranžman koji je privukao pažnju stručnjaka za etiku. Tramp će, očekuje se, donirati avion svojoj predsedničkoj biblioteci za korišćenje nakon završetka svog mandata.