Dostupni linkovi

Nemilosrdni obračun Tadžikistana s novinarima


Rukhshona Hakimova, 31-godišnja nezavisna novinarka koja je radila za razne medijske kuće, čeka presudu na suđenju iza zatvorenih vrata po neotkrivenim optužbama u Dušanbeu.
Rukhshona Hakimova, 31-godišnja nezavisna novinarka koja je radila za razne medijske kuće, čeka presudu na suđenju iza zatvorenih vrata po neotkrivenim optužbama u Dušanbeu.

Hapšenjem još dvoje novinara, autoritarna vlast Tadžikistana zadala je novi udarac nezavisnim medijima, izazivajući zabrinutost među novinarima da će ovaj obračun u potpunosti ugušiti "pravo novinarstvo" u zemlji, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

U južnom gradu Kulobu, Ahmad Ibrohim, 63-godišnji glavni urednik lokalnih novina, osuđen je 10. januara na 10 godina zatvora pod optužbama za mito, iznudu i ekstremizam, koje on negira.

U glavnom gradu Tadžikistana, Dušanbeu, Rukhshona Hakimova, 31-godišnja nezavisna novinarka koja je radila za razne medijske kuće, čeka presudu na suđenju iza zatvorenih vrata po neotkrivenim optužbama.

Vlada je slučaj Hakimove proglasila "tajnim". Izvori bliski sudu navode da je optužena za "izdaju", a tužilaštvo traži kaznu od 17 godina zatvora.

Ovi slučajevi dolaze uz činjenicu da već najmanje osam drugih novinara i blogera služi duge zatvorske kazne u Tadžikistanu nakon što su osuđeni po lažnim optužbama tokom 2022. i 2023. godine.

Lokalne novine

Iskusni novinar Ibrohim osnovao je 2012. godine novine Paik koje su imale tiraž do 10.000 primjeraka i pokrivale lokalne vijesti, izbjegavajući političke teme.

Paik, jedini nezavisni medij u južnom dijelu Tadžikistana, regionu Khatlon, bio je viđen kao lojalan vlastima, iako nije oklijevao da kritikuje lokalne zvaničnike zbog zloupotrebe položaja.

Ahmadi Ibrohim, tadžikistanski novinar osuđen na 10 godina zatvora u gradu Kulobu
Ahmadi Ibrohim, tadžikistanski novinar osuđen na 10 godina zatvora u gradu Kulobu

"Ibrohim je jednom izvijestio da je gradonačelnik Kuloba koristio državna sredstva za izgradnju puta do groba svoje pokojne majke", rekao je izvor blizak Ibrohimu za Tadžikistanski servis RSE. "Očigledno, takvi izvještaji nisu bili po volji zvaničnicima."

U Dušanbeu, Hakimova, njen advokat i rodbina odbijaju razgovor s medijima. Izvori upućeni u slučaj kažu da ne smiju govoriti zbog naredbe o šutnji. Hakimova se trenutno nalazi u kućnom pritvoru.

Prema istim izvorima, optužba za "izdaju" protiv Hakimove proizlazi iz javne ankete koju je sprovela o uticaju Kine na Tadžikistan, kao dio svog novinarskog rada prošle godine. Za Tadžikistan Kina je ključni ekonomski partner.

Slanje poruke

Nekoliko tadžikistanskih novinara u Dušanbeu reklo je za RSE da su slučajevi protiv Ibrohima i Hakimove dodatno produbili atmosferu straha i autocenzure u toj centralnoazijskoj zemlji.

"Kritika vlade, posebno predsjednika (Emomalija Rahmona), nezamisliva je u tadžikistanskim medijima. Svi veći mediji prepuni su pretjeranih pohvala Rahmonu", rekao je jedan mladi novinar iz Dušanbea koji je želio ostati anoniman.

Rahmon, jedan od lidera s najdužim stažom u Centralnoj Aziji, na vlasti je od 1992. godine, a svoj položaj je učvrstio kroz ustavne izmjene, političku represiju i obračun s neistomišljenicima.

"U našim medijima nema mjesta za pravu analizu ili istraživačko novinarstvo. Ne možete kritikovati nijednog zvaničnika, a sagovornici se previše boje govoriti. Svi su u strahu", rekao je novinar, dodavši: "Biramo bezopasne, površne teme. Pravo novinarstvo umire, vlast ga ubija."

Nakon hapšenja pokrajinskog novinara Ibrohima, mediji su "previše uplašeni čak i da izvještavaju o lokalnim pitanjima poput nestašice električne energije", rekao je drugi tadžikistanski novinar za RSE koji je želio ostati anoniman.

"Autokratska vlast vidi svoj opstanak u održavanju straha među ljudima i njihovom potčinjavanju. Hapšenja novinara imaju za cilj slanje poruke ostalim reporterima da moraju šutjeti", rekao je evropski novinar porijeklom iz Tadžikistana, Zafar Sufi.

Ulfatkhonim Mamadshoeva služi 21-godišnju zatvorsku kaznu nakon što je optužena za organizovanje antivladinih protesta u svom rodnom regionu Gorno-Badakhshan.
Ulfatkhonim Mamadshoeva služi 21-godišnju zatvorsku kaznu nakon što je optužena za organizovanje antivladinih protesta u svom rodnom regionu Gorno-Badakhshan.

Među novinarima koji su posljednjih godina zatvoreni je i Ulfatkhonim Mamadshoeva, koja služi kaznu od 21 godine zatvora nakon što je optužena za organizaciju antivladinih protesta u svom rodnom regionu Gorno-Badahšan, nemirnoj provinciji na istoku Tadžikistana.

Blogger Daler Imomali osuđen je na 10 godina zatvora zbog navodne povezanosti s zabranjenim opozicionim pokretom Grupa 24.

Šest drugih novinara i blogera služi kazne od sedam do osam godina zatvora po nizu optužbi, uključujući saradnju s zabranjenim opozicionim partijama, ekstremizam i vrijeđanje javnih zvaničnika. Novinari tvrde da su njihova "priznanja" iznuđena pod prisilom.

Abdusattor Pirmuhammadzoda, 46-godišnji bloger, tvrdi da je "bio više puta prebijan i podvrgnut elektrošokovima u pritvoru" dok nije bio prisiljen da prizna povezanost sa zabranjenom Islamskom renesansnom partijom Tadžikistana.

Pirmuhammadzoda je uhapšen nakon izvještavanja o socijalnim pitanjima, uključujući masovnu nezaposlenost u Tadžikistanu.

U svom godišnjem izvještaju za 2024. godinu, njujorški Komitet za zaštitu novinara naveo je da je medijska scena u Tadžikistanu u "najgorem stanju" u posljednje tri decenije dok predsjednik Rahmon sebe etablira kao "apsolutnog lidera bez tolerancije za neslaganje".

XS
SM
MD
LG