Dostupni linkovi

Stanišić i Simatović na izricanju prvostepene presude u Hagu, 30. jun 2021.
Stanišić i Simatović na izricanju prvostepene presude u Hagu, 30. jun 2021.

Bivši šefovi srpske tajne policije osuđeni u Hagu na po 12 godina zatvora

Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) osudio je prvostepeno na po 12 godina zatvora bivše čelnike Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije Jovicu Stanišića i Franka Simatovića. Osuđeni su za pomaganje u ratnim zločinima u Bosanskom Šamcu (BiH) u proleće 1992. godine.

  • Prvostepenom presudom, bivši čelnici Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić i Franko Simatović su osuđeni na po 12 godina zatvora.
  • Osuđeni su za podržavanje i pomaganje ubistava, deportacije i progona u opštini Bosanski Šamac u Bosni i Hercegovini u proleće 1992. godine.
  • Zločine nad nesrpskim stanovništvom u Bosanskom Šamcu počinile su srpske snage, uz pomoć paravojnih formacija. U zločinima je učestvovala specijalna jedinica Srbije "Crvene beretke", pod kontrolom Simatovića i Stanišića.
  • Ovo je prvi put da je sud u Hagu utvrdio odgovornost zvaničnika Srbije za neki od ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.
  • Sud je utvrdio da su Stanišić i Simatović znali za udruženi zločinački poduhvat koji je imao za cilj trajno i nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva sa velikih delova teritorija Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Međutim, nije dokazano da su njih dvojica bili deo tog zločinačkog poduhvata.
  • Presudu je izreklo tročlano sudsko veće na čijem je čelu sudija Barton Hol sa Bahama.
  • Na prvostepenu presudu i tužilaštvo i odbrana imaju pravo žalbe.
  • Presuda je izrečena nakon ponovljenog suđenja. U prvom postupku Stanišić i Simatović su 2013. godine oslobođeni krivice, a nakon toga je naloženo ponavljanje postupka.
  • Optužnica je Simatovića i Stanišića teretila za progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine.
  • Tužilaštvo tvrdi da su Stanišić i Simatović stajali iza zloglasnih ratnih formacija - "Crvenih beretki", Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića-Arkana, poznatije kao "Tigrovi" i "Škorpiona", koji su počinili teške zločine tokom ratova devedesetih.
  • Suđenje Stanišiću i Simatoviću je najduži postupak u istoriji suda u Hagu.
17:30 30.6.2021.

Kandić: Presudom smo bliži potpunijoj istini o odgovornosti Srbije

Utvrđivanje onog što se događalo u Bosanskom Šamcu je najjači utisak za Natašu Kandić, kooridnatorku REKOM-a nakon izricanja prvostepene presude Stanišiću i Simatoviću.

Ona kaže da je sud, utvrđujući da je izvršavanje progona, ubistava, deportacija i prisilnog premeštanja u Bosanskom Šamcu bilo organizovano, glavnu odgovornost pripisao Službi državne bezbednosti Srbije.

"Sada nema izgovora da se Slobodan Milošević ne nalazi na listi među učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata i da su Stanišić i Simatović doprineli ostvarenju ciljeva udruženog zločinačkog poduhvata - stvaranju homogenih srpskih teritorija bez stanovništva koje pripada nekim drugim nacionalnim grupama", rekla je Kandić za RSE.

"Sa ovim činjenicama smo bliže toj jednoj potpunijoj istini i tome šta se događalo i u Bjeljini, Zvorniku, Sanskom Mostu i Doboju, a posebno u Bosanskom Šamcu", dodala je ona.

17:26 30.6.2021.

Šta se dogodilo u Bosanskom Šamcu 1992. godine?

Prvostepena presuda Stanišića i Simatovića tereti za pomaganje i podržavanje progona, ubistva, deportacije i prisilnog premeštanja Muslimana i Hrvata iz Bosanskog Šamca u proleće 1992. godine.

Tokom izricanja presude Stanišiću i Simatoviću, sud je opisao zločine koji su počinjeni na teritoriji opštine Bosanski Šamac, nakon što su srpske snage, uključujući i paravojne formacije, zauzele tu opštinu u aprilu 1992. godine.

"Širom opštine počinjena su brojna zlodela protiv nesrpskog stanovništva, uključujući pljačkanja, silovanje i uništavanje verskih objekata i spomenika kulture. Srpske snage su proizvoljno zatvarale bosanske Muslimane i bosanske Hrvate, u najmanje šest zatočeničkih objekata u opštini Bosanski Šamac, gde su zatočenici držani u nehumaniim uslovima, podvrgavani prisilnom radu i teškim zlostavljanjima, čestim premlaćivanjima i mučenju i ubijani", navedeno je.

Takođe je pomenut i ratni zločin počinjen početkom maja 1992. godine u selu Crkvina, gde je ubijeno 16 bosanskih Muslimana i Hrvata.

"Većina nesrpskog stanovništva je bila prinuđena da napusti opštinu", navedeno je.

17:15 30.6.2021.

Bez reakcije zvaničnika Srbije

Zvanični Beograd za sada je bez reakcija na osuđujuću prvostepenu presudu bivšim čelnicima Službe državne bezbednosti Srbije. Zvaničnici Srbije se nisu oglašavali ni uoči izricanja presude Stanišiću i Simatoviću.

17:02 30.6.2021.

Puhovski za RSE: Postupak završen "nekom vrstom kompromisa"

Sudski postupak Simatoviću i Stanišiću je "završio nekom vrstom kompromisa", ocena je političkog analitičara iz Zagreba Žarka Puhovskog.

"Kako je rečeno na sudu – Stanišić i Simatović su bili svjesni zločinačkog poduhvata, ali sami u njemu nisu sudjelovali, iako su ga pomagali i pripremali. Oni (sud) govore o zajedničkom zločinačkom poduhvatu koji su proveli srpski funkcioneri – ne navodeći imena", rekao je Puhovski.

On je skeptičan oko mogućeg učinka presude na stanje odnosa u regiji.

"Više-manje, ništa što je ovo sudište učinilo nije bilo korak prema pomirenju, pa neće biti ni to", procjenjuje Puhovski.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG