Dostupni linkovi

Održano pripremno ročište za slučaj napada u Banjskoj


Prva pripremna sjednica održana je 25. septembra za slučaj Banjska.
Prva pripremna sjednica održana je 25. septembra za slučaj Banjska.

U Osnovnom sudu u Prištini 9. oktobra je održano pripremno ročište za slučaj napada u Banjskoj, na kojem su dvojica optuženih Vladimir Tolić i Blagoje Spasojević u ovoj fazi procesa odbili priznati krivnju.

Sudac je utvrdio da po zakonu ovaj postupak znači da ne prihvaćaju krivnju. Trećeoptuženi u sudnici, Dušan Maksimović, izjasnio se da nije kriv.

Advokat Ljubomir Pantović je za RSE objasnio da optuženi imaju pravo da u kasnijoj fazi prihvate ili delimično prihvate krivicu.

Sednica je počela čitanjem imena optuženih koji su bili u sudnici, dok je tužilac pročitao optužnicu.

Specijalno tužilaštvo Kosova je 11. septembra podiglo optužnicu protiv 45 osoba za terorizam, finansiranje terorizma i teška krivična dela ali su samo njih trojica dostupni pravosudnim organima: Vladimir Tolić, Blagoje Spasojević i Dušan Maksimović. Oni su uhapšeni nakon oružanog napada u Banjskoj na severu Kosova, kada je oružana grupa Srba napala kosovsku policiju i ubila policajca Afrima Bunjakua. U razmeni vatre su potom ubijena i trojica napadača.

Nakon današnjeg ročišta, obrana ima rok od 30 dana za žalbu na optužnicu. Na sednici nije bilo reči o suđenju u odsutnosti ostalim optuženima.

Odgovornost za ovaj napad je preuzeo Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste - najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku zvaničnog Beograda. Veruje se da se on i većina pripadnika te oružane grupe nalaze u Srbiji.

Inače, pripremno ročište je prvobitno trebalo da se održi 25. septembra ali su advokati uhapšenih tražili odlaganje uz obrazloženje da su optužnicu dobili kasno, te da im je potrebno vreme da se pripreme.

S druge strane, tužilaštvo je zatražilo da suđenje počne i za optužene koji su u bekstvu, na šta su advokati negodovali navodeći da tako nešto kosovski zakoni ne dozvoljavaju.

Na kraju je sudija Arben Hoti rekao da će zatražiti pravno mišljenje Vrhovnog suda u tumačenju zakona kada je u pitanju suđenje u odsustvu, te konstatovao da ima uslova za suđenje onima koji se nalaze u pritvoru na Kosovu.

Iz Vrhovnog suda su u odgovoru za Radio Slobodna Evropa(RSE) potvrdili da su zahtev oko ovog pitanja dobili 30. septembra, te da ga razmatraju. Napomenuli su da ne postoji rok u okviru kog Vrhovni sud Kosova treba da da svoje pravno mišljenje.

Optuženi u slučaju Banjska

U optužnici se pominje 45 osoba:

Milan Radoičić, Blagoje Spasojević, Vladimir Tolić, Dušan Maksimović, Vladimir Radivojević, Uglješa Jaredić, Milorad Jevtić, Vlastimir Andrić, Aleksandar Milosavljević, Lazar Smigić, Veljko Đorđević, Vladimir Vučetić, Stefan Jovanović, Milovan Krstović, Uroš Milić, Trajko Vasić , Danilo Vasić, Vukašin Jaredić, Saša Perić, Nemanja Stanković, Momčilo Vučković, Stefan Radojković, Marjan Radojević, Marko Arsić, Žarko Cvetković, Krsto Damjanović, Stefan Milosavljević, Marko Savić, Aleksandar Jevremović, Radoš Gvozdić, Ivan Milić, Gojko Zubać, Nemanja Radivojević, Radak Adžić, Miloš Milenković, Đorđe Balović, Danijel Đukić, Danilo Virijević, Aleksandar Tanasković, Miloš Kragović, Milan Nedeljković, Nikola Ilić, Vladan Ilić, RAD D.O.O. i Radule Stević.

Specijalno tužilaštvo Kosova optuženima u slučaju Banjska na teret, pored ostalog, stavlja teroristička dela i dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Kosova.

Tužilac, Naim Abazi, ranije je rekao da su optuženi imali različite uloge u okviru kriminalne grupe – "od organizovanja i usmeravanja terorističkih aktivnosti do finansiranja i pranja novca".

U optužnici se navodi da je ova grupa, upotrebom nasilja uz korišćenje teškog naoružanja, pokušala da "odvoji severni deo teritorije Republike Kosovo, odnosno opštine naseljene srpskom većinom, i da ih pripoji teritoriji Republike Srbije".

Kao vođa te grupe označen je Milan Radoičić, za koga se kaže da je igrao važnu ulogu u koordinaciji i kriminalnim aktivnostima.

Radoičić se inače nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Država i Velike Britanije zbog povezanosti sa međunarodnim organizovanim kriminalom i korupcijom.

Na Kosovu se Radoičić dovodi i u vezu sa ubistvom srpskog opozicionog političara, te zastrašivanje svedoka u sudskom postupku koji se tiče ilegalne gradnje.

Istragu o napadu u Banjskoj vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje Radoičiću na teret stavlja tri krivična dela - među kojima su nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teška dela protiv opšte sigurnosti. Ostali osumnjičeni su NN lica.

Kosovske vlasti napad u Banjskoj takođe smatraju terorističkim aktom i optužuju Srbiju da stoji iza njega. Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja je ranije za RSE rekao da postoje obaveštajne informacije da iste grupe nastavljaju da treniraju na teritoriji Srbije i oko granice između Kosova i Srbije.

Međutim, Srbija negira bilo kakvu umešanost, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao da za Beograd taj napad nije teroristički ali da se istražuje.

Međunarodna zajednica je oštro osudila napad u Banjskoj, zatražila istragu i da se odgovorni izvedu pred lice pravde.

*Napomena: U prvoj verziji ove vesti rečeno je da su se trojica optuženih izjasnila da nisu krivi.

XS
SM
MD
LG