Dostupni linkovi

Starlink zaobišao BiH šireći se Balkanom


Na zvaničnoj stranici Starlinka navodi se da u ovom trenutku nije poznato kad će usluga biti dostupna u BiH, dok je početak rada u Srbiji i Crnoj Gori planiran 2025. godine.
Na zvaničnoj stranici Starlinka navodi se da u ovom trenutku nije poznato kad će usluga biti dostupna u BiH, dok je početak rada u Srbiji i Crnoj Gori planiran 2025. godine.

Datum kad će usluga Starlinka biti dostupna za Bosnu i Hercegovinu trenutno je nepoznat.

Ovo se navodi na internetskoj stranici Starlinka, mreže koja treba osigurati povezivost u regijama koje su nedovoljno pokrivene fiksnim ili mobilnim internetom, prema zamisli njegovog vlasnika Elona Muska, američkog milijardera i vlasnika kompanija SpaceX, Tesla i X (bivši Twitter).

Predstavnici Starlinka došli su početkom ove godine u Sarajevo, gdje su ih nadležni upoznali s uvjetima koje kompanija treba ispuniti da bi mogla pružati globalnu satelitsku internetsku mrežu i u Bosni i Hercegovini.

"Nakon toga se više nisu javili", kazao je Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH, za Radio Slobodna Evropa.

Forto je naveo da je ulazak Starlinka na tržište "u konačnici pitanje komercijalne odluke same kompanije, kao i ispunjenosti uvjeta", o čemu odlučuje Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH.

Iz ove agencije, koja nadzire rad RTV stanica, te pružatelja telefonskih i internetskih usluga, kazali su za RSE da su vodili razgovore sa Starlinkom.

"Satelitski operator je iskazao interes za ulazak na tržište BiH i nuđenje javnih usluga pristupa internetu krajnjim korisnicima u BiH. Operator je tada upućen da ishoduje potrebne dozvole kod Agencije. Do sada, Starlink nije dostavio zahtjev za izdavanje takvih dozvola", naveli su iz RAK-a BiH za RSE.

Osnovni uvjet je registracija firme u BiH, a firma s imenom Starlink nije upisana u javno dostupne registre kompanija u dva entiteta – Federaciji BiH i Republici Srpskoj.

Iz kompanije Starlink nisu odgovorili na upit RSE kad će omogućiti uslugu za korisnike iz BiH.

Kada je riječ o zemljama u regiji, građani Kosova mogu se od prošle sedmice povezati na internet putem više od 7.000 Starlinkovih satelita.

Prethodno su se Starlinku pridružile Hrvatska, Sjeverna Makedonija i Albanija. Tokom 2025. godine usluga ove kompanije postat će dostupna i u Crnoj Gori i Srbiji.

Osiguranje za kritičnu infrastrukturu

Stručnjaci smatraju da je ova satelitska internetska usluga potrebna tzv. kritičnoj infrastrukturi, kao što su banke, hitne službe ili vojska u slučaju vanrednih situacija poput pada zemaljskih mreža ili elementarne nepogode.

"Danas je, naprimjer, snijeg zameo [Bosansku] krajinu i zovu me kolege s terena, kažu da je pao dalekovod i nestalo struje, što može izazvati i problem s internetskom konekcijom", kazao je za Radio Slobodna Evropa Haris Hamidović, univerzitetski profesor informacijskih tehnologija.

Hamidović, koji je menadžer sigurnosti u finansijskom sektoru, ocjenjuje da je pokrivenost BiH fiksnom ili mobilnom internetskom vezom dobra i da velike firme uvijek imaju rezervnu vezu s internetom preko drugog operatera koja se aktivira u slučaju pada primarne veze.

"Bilo bi dobro ako bismo imali i Starlink, kao eventualno treću vezu u nekim vanrednim okolnostima", kaže Hamidović i dodaje da cijena od nekoliko stotina eura, koliko košta usluga Starlinka, ne bi predstavljala problem za poslovne korisnike.

Kolika je dostupnost interneta u BiH?

U BiH posluju 62 davatelja usluge fiksnog interneta koji su imali blizu 908.000 pretplatnika, dok je mobilni internet koristilo više od 2,2 miliona korisnika sedam mobilnih operatera, prema posljednjim podacima RAK-a BiH iz decembra 2023.

Pružatelji kablovskih internetskih usluga nude brzinu privatnim korisnicima brzinu u prosjeku veću od 200 megabita po sekundi (Mbps) za skidanje (download) sadržaja, a u ponudi su i gigabitne konekcije. Mjesečna pretplata za fiksni internet iznosi u prosjeku oko 30 eura, a privatnim se korisnicima najčešće nudi u paketu s televizijom i telefonijom.


Signal četvrte generacije (4G) mobilnog interneta dostupan je za više od 97 posto od oko 3,7 miliona korisnika. Cijene pretplate se kreću od desetak do oko stotinu eura. Prosječna brzina mobilnog interneta u BiH je oko 25 Mbps za skidanje (download), prema stranici za mjerenje SpeedTest by Ookla.

Tri mobilna operatera, koja zajedno drže oko 90 posto tržišta, planiraju i uvođenje višestruko brže, pete generacije (5G) mobilne mreže.

Privatni korisnici Starlinka u Evropi trebaju izdvojiti jednokratno oko 350 eura za opremu, a potom u prosjeku 50 eura za mjesečnu pretplatu. Pretplata za poslovne korisnike kreće se u prosjeku od 70 do 450 eura mjesečno, a oprema jednokratno od 350 do 3.000 eura, ovisno o paketu.

Starlink navodi da su brzine skidanja (download) "između 25 i 220 megabita po sekundi (Mbps), dok većina ima iskustvo brzina većih od 100 Mbps".

Satelitski internet svojom brzinom trenutno ne može konkurirati zemaljskoj mreži i zamišljen je da osigura vezu u područjima koja nisu pokrivena na klasičan način, kao i u vanrednim situacijama.

Starlink je privukao pažnju u februaru 2022. godine, kad je njegov vlasnik Elon Musk na neko vrijeme besplatno ustupio korištenje Starlinka određenom broju korisnika u Ukrajini, jer su zbog ruske invazije tamošnjem stanovništvu prekinute internetske veze.

XS
SM
MD
LG