Dostupni linkovi

Akcija kosovskih vlasti na severu u suprotnosti sa duhom normalizacije, kaže EU


Arhivska fotografija portparola EU Petera Stana
Arhivska fotografija portparola EU Petera Stana

Evropska unija (EU) je sa zabrinutošću primetila policijsku operaciju u ponedeljak u kancelarijama Srpske poštanske štedionice na severu Kosova, rekao je portparol EU Peter Stano.

“Zatvaranje i konfiskacija kancelarija bez prethodne najave ili koordinacije i samo nekoliko dana nakon poslednjeg sastanka Dijaloga, koji je takođe pokrio pitanje prostorija Poštanske štedionice, eskalirajuće je, protivno je duhu normalizacije i podriva kosovsku dobru volju u postizanju normalizacije odnosa kroz Dijalog”, navodi se u pisanoj reakciji briselskog protparola.

Stano ocenjuje da je nekoordinisano delovanje jedne od strana ponovo ugrozilo sprovođenje Sporazuma na putu normalizacije.

Operacija kosovske policije, ističe Stano, takođe ugrožava tekuće pregovore o privremenom rešenju za ljude na koje negativno utiče uredba Centralne banke Kosova o gotovinskom poslovanju.

“Operacija u ponedeljak ponovo dokazuje da kosovske vlasti daju prioritet jednostranim i nekoordinisanim akcijama, a ne saradnji sa svojim prijateljima i saveznicima”, ocenio je Stano.

U ponedeljak 20. maja, vlasti na Kosovu su sprovele policijsku akciju protiv srpskih finansijskih institucija na severu Kosova, koja je rezultirala zatvaranjem šest objekata Poštanske štedionice i Narodne banke Srbije u četiri opštine na severu Kosova, u kojima živi većina Srba.

Tokom akcije, za koju su kosovske vlasti navele da se radi o uspostavljanju "reda i zakonitosti", oduzeti su razni dokazi, uključujući i novac.

Kosovska policija, koja je priložila fotografije oduzetog novca, saopštila je da je pronađeno oko 1.600.000 evra, 74.700.000 srpskih dinara, 19.500 franaka, 13.800 američkih dolara, te oko 40 australijskih dolara.

Do akcije je došlo samo par dana nakon neuspele runde pregovora između Kosova i Srbije u cilju pronalaska prelaznog rešenja za primenu uredbe Centralne Banke Kosova koja je stupila na snagu 1. februara a prema kojoj jedina valuta za gotovinsko plaćanje je euro.

Srbija i Kosovo su od februara do sredine maja u sedam navrata održali sastanke oko ovog pitanja i svaki susret je bio neuspešan.

Na kraju poslednjeg sastanka, kosovski glavni pregovarač Besnik Bislimi (Bisljimi) je saopštio da više neće biti susreta oko te teme.

EU apeluje na Kosovo i Srbiju da se vrate za pregovarački sto i da se slože sa najnovijim kompromisnim predlogom koji je izneo Fasilitator EU i koji omogućava kvalifikovanim korisnicima da primaju finansijske transfere iz Srbije.

Napominje se takođe da je predviđeno da se status svih struktura i službi koje podržava Srbija na Kosovu, reši u okviru Dijaloga koji vodi EU, te u vezi sa uspostavljanjem Zajednice opština sa srpskom većinom.

Razočarenje ovom akcijom kosovskih vlasti je izrazio i američki State Department.

XS
SM
MD
LG