Osuda "obojene revolucije" i "zapadnih centara moći", uz želju da se Srbija priključi ruskom svetu, poruke su koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije preneo predsedniku Rusije Vladimiru Putinu.
Tokom sastanka u Kremlju, kojem su 22. aprila, prisustvovali i prvi čovek Ruske pravoslavne crkve Kiril i mitropolit bački Irinej, govorilo se i o ljubavi prema Rusiji koja je "genetski usađena u srpski narod" i zapadnoj "đavolskoj raboti".
Porfirije je, uz zahvalnost Putinu na podršci, pričao i o Kosovu, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, navodeći da srpski stav zavisi od stava Rusije.
Preneo mu je pozdrave Aleksandra Vučića i potvrdio da će predsednik Srbije 9. maja biti u Moskvi.
Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić ocenjuje za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je poseta poglavara Srpske pravoslavne crkve (SPC) Moskvi "mnogo više od gesta".
"To što je potvrdio da će Vučić doći u Moskvu znači da se sa njim sastao pre nego što je krenuo i da je očigledno dobio instrukcije ili zahteve ili molbu da interveniše kod Vladimira Putina kako bi se Vučić spasao od onoga što on stalno naziva 'obojenom revolucijom'", rekao je Jakšić.
Dodao je i da će odlazak predsednika Srbije u Moskvu imati "ozbiljne posledice po geostratešku poziciju zemlje".
Uprkos čestim upozorenjima Brisela i proklamovanom putu ka članstvu u Evropskoj uniji, Beograd nastavlja saradnju sa Moskvom i odbija da se priključi merama protiv Rusije zbog njene invazije na Ukrajinu.
Šta je o studentskim protestima rečeno u Moskvi?
Poglavar SPC ponovio je poruke vlasti u Beogradu koje višemesečne studentske proteste sa kojih se traži odgovornost za pogibiju 16 ljudi u nesreći u Novom Sadu nazivaju "obojenom revolucijom".
"Nadam se da ćemo to iskušenje prevazići. Jer znamo i osećamo da centri moći sa Zapada ne žele da se razvija identitet srpskog naroda i njegova kultura. Naše molitve su uvek s vama i nadam se da će vam gospod pomoći", rekao je Porfirije ruskom predsedniku.
Za "pokušaj rušenja države", vlasti u Srbiji optužuju neimenovane zapadne službe, a iz Moskve je od početka protesta više puta stizala podrška suprotstavljanju "obojenoj revoluciji".
Ovim terminom nazivaju se protesti kojima su obarani autoritarni režimi u bivšim sovjetskim republikama.
Vlastima u Srbiji podršku su dali i istražitelji ruske Federalne službe bezbednosti (FSB).
Nakon optužbi da je na masovnom protestu 15. marta u Beogradu protiv demonstranata upotrebljeno nedozvoljeno zvučno oružje, FSB je nakon istrage u Srbiji zaključio da ga vlasti nisu koristile.
Na snimku sastanka koji je na zvaničnoj internet stranici objavio Kremlj, sam Putin nije direktno odgovorio na navode patrijarha o "obojenoj revoluciji", ali je rekao da "zna da situacija na Balkanu nije jednostavna" i da su Rusiji poznata nastojanja poglavara SPC da "ojača poziciju Srbije".
Teolog Vukašin Milićević ocenjuje da rečnik koji je patrijarh koristio pokazuje da u Moskvu nije otišao kao predstavnik SPC ili srpskog naroda, već "isključivo kao predstavnik režima".
Verujem da će talas promena koje su zahvaljujući studentima zahvatile Srbiju, zahvatiti i SPC- ističe Vukašin Milićević
"Sve je više glasova unutar same crkve koji otvoreno i jasno istupaju rukovođeni savešću i vernošću hrišćanskim vrednostima i verujem da će talas promena koje su zahvaljujući studentima zahvatile Srbiju, zahvatiti i Srpsku pravoslavnu crkvu", rekao je Milićević.
Studentski protesti podelili su zvaničnike Srpske crkve.
Dok je crkveni vrh porukama iz Moskve otvoreno stao na stranu vlasti, deo sveštenstva SPC podržao je akademce.
"Poznato je da uvek tinja taj jedan sukob između konzervativnog i liberalnog krila te crkve. Konzervativci su bili sada u Moskvi. Liberalno krilo se čulo u Minhenu kada je vladika Grigorije održao govor dobrodošlice studentima koji su išli biciklima", navodi Boško Jakšić.
Vučić u prvoj poseti Moskvi od invazije na Ukrajinu
Predsednik Rusije izjavio je da SPC daje značajan doprinos jačanju odnosa između ruskog i srpskog naroda, navodeći da oni uvek imaju "poseban karakter".
"To je, između ostalog, zato što nas povezuju snažni, duboki, duhovni zajednički koreni. Uvek nam je drago da vas vidimo", rekao je Putin.
Izjavio je da predsednika Srbije Aleksandra Vučića očekuju u Moskvi 9. maja na svečanostima povodom Dana pobede.
Porfirije je, uz pozdrave predsednika Srbije, potvrdio da će Vučić 9. maja biti u Moskvi "bez obzira na okolnosti u Evropi i drugde".
Odlazak u prvu posetu Rusiji otkako je Kremlj pokrenuo vojnu invaziju na Ukrajinu pre tri godine, predsednik Srbije je objavio početkom marta, nakon telefonskog razgovora sa Putinom.
U daljim obraćanjima, Vučić je insistirao da ne menja odluku o odlasku uprkos tome što bi, kako je rekao, Zapad mogao da odgovori nekim vidom sankcija.
"Veliko je pitanje da li zaista Vučić hoće Srbiju u EU, ili hoće da nastavi da je približava Istoku i da nam sutra ponudi BRIKS umesto Evropske unije", kaže spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić.
On dodaje da bi predsednik Srbije "izbegao zamerke i na Zapadu i na Istoku" da je umesto puta u Moskvu obeležavanje Dana pobede nad fašizmom organizovao u Beogradu.
"Ali on se opredelio za Istok", kaže Jakšić.
Kao kandidat za članstvo u EU, Srbija je od decembra 2021. nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje.
U zastoju je zbog odbijanja da uskladi spoljnu politiku sa politikom Unije i uvede sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Brisel od Beograda traži i napredak u vladavini prava i dijalogu sa Kosovom.
'Srpski i ruski svet' očima poglavara SPC
Poglavar Ruske pravoslavne crkve Kiril ocenio je tokom susreta u Kremlju da je ljubav prema ruskom narodu i Crkvi "organski utkana u kulturu Srbije, u srpski narod".
"Neke slovenske zemlje, da ih ne pominjem, pod uticajem moćnih militarističkih zapadnih sila, privremeno su menjale orijentaciju, pa se potom kajale, ali su menjale. Srbi nikada nisu menjali", rekao je Kiril.
On je naveo i da je ono što se dešava s ljudskim moralom i etikom na Zapadu "đavolska rabota".
Nakon što se Porfirije saglasio, Kiril je pojasnio i da je "cilj đavola da čovek izgubi razliku između dobra i zla".
Patrijarh Porfirije, koji je u Kremlju govorio na ruskom uz pomoć mitropolita bačkog Irineja, izjavio da je srpski narod gleda na ruski kao na svoj.
Citirao je reči prethodnog patrijarha Irineja koji je govorio da "mali srpski čamac, ploveći nemirnim morem, uvek treba da bude vezan za veliki ruski brod".
"Naš stav u vezi s Kosovom, Republikom Srpskom i Crnom Gorom, smatram i osećam da zavisi i od stava Ruske Federacije na globalnom nivou. Moja želja, i želja većine u našoj Crkvi, jeste da u budućnosti, ako dođe do novog geopolitičkog pregrupisavanja, budemo bliski tom ruskom okruženju, u ruskom svetu", rekao je Porfirije.
Kosovo i Crna Gora osudili Porfirijeve izjave
Na ovu poruku regovali su u Prištini i Podgorici.
Vršiteljka dužnosti kosovskog ministra spoljnih poslova Donika Gervala (Gervalla) ocenila je da izjave poglavara SPC u Moskvi podrivaju suverenitet Kosova i podstiču nejedinstvo u celom regionu.
Ona je na Facebook-u napisala da očekuje jasan odgovor Evropske unije, kao posrednika u dijalogu Kosova i Srbije.
"Ćutanje o izjavama koje podrivaju mir i podstiču mržnju nije neutralnost već normalizacija jezika mržnje", napisala je Gervala.
Dodala je i da stavovi koje je izneo patrijarh Porfirije nisu novi.
"Srpska pravoslavna crkva je kroz istoriju bila deo nacionalističkih ideologija koje su hranile ratove u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu 1990-ih. Nažalost, to nasleđe traje i danas, kroz izjave koje vređaju susede, negiraju realnost i pokušavaju da destabilizuju Balkan."
Gervala je poručila i da će Kosovo nastaviti da brani evropske vrednosti i mir u regionu, "sa odgovornošću i jasnom vizijom za budućnost".
"Spremni smo da radimo sa verskim političkim liderima koji grade mostove između ljudi, nacija i vera. Iskreno se nadamo da ćemo jednog dana, čak i na čelu Srpske pravoslavne crkve, imati takvog partnera za budućnost", napisala je Grevala.
Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore okarakterisalo je izjave srpskog patrijarha kao "neprimjerene i nedopustive".
Iz Ministarstva su poručili da su državna pitanja isključiva nadležnost institucija Crne Gore, koja je sekularna država, članica NATO i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
To nije bila poruka božjeg čoveka, već Vučićevog čoveka- ističe Boško Jakšić
"Porfirije je preneo prave ode Putinu zbog podrške Kosovu, Republici Srpskoj i srpskom narodu u Crnoj Gori, a onda je, čini mi se, direktno zakoračio na teritoriju koja bi morala da mu bude zabranjena u jednoj nominalno sekularnoj zemlji. To nije bila poruka božjeg čoveka, već Vučićevog čoveka", ocenjuje Boško Jakšić.
Teolog Vukašin Milićević poruke poglavara SPC u Moskvi tumači kao neodgovorne.
"Kada je u pitanju način na koji se ruska spoljna politika i generalno njihov uticaj prelama kroz naš region, nema nikakve sumnje da je on destruktivan jer je jasno da Rusiji odgovara otvaranje što je moguće više konfliktnih tačaka", rekao je Milićević.
Evropski parlament je u martu 2022. izrazio zabrinutost zbog "pokušaja Pravoslavne crkve u Srbiji, Crni Gori i bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska da promoviše Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrednosti i ojača odnose između države i Crkve".
Evroparlamentarci su Rezolucijom osudili napore Rusije da iskoristi etničke tenzije na Zapadnom Balkanu "u cilju rasplamsavanja sukoba i podele zajednica".