Dostupni linkovi

Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.
Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.

Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja u New Yorku Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

  • Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.
  • Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova
  • Osuđuje se poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, ali se ne spominje nijedan narod niti država
  • Donošenju Rezolucije najviše su se protivile Srbija i Rusija
  • Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju
  • Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić
18:44 23.5.2024.

Srebreničanka Avdagić Behija koja je u genocidu ostala bez muža i 18- godišnjeg sina usvajanje Rezolucije pratila je u sarajevskoj Vijećnici.

"Potreslo me. Ne mislim da će išta promijeniti, evo danas Dodik u Srebrenici negira genocid, prijete. Nekad kažem ma neka sve puste, ne treba ni Rezolucija, ako ova omladina neće živjeti mirno. Moje je dijete poginulo nek ne pogine nikad ničije više", kaže ona.

18:42 23.5.2024.

Kako su glasale države o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Od zemalja Evropske unije, jedino Mađarska je bila protiv Rezolucije. Suzdržane su bile Grčka, Kipar i Slovačka, dok su ostale 23 članice glasale za njeno usvajanje.

18:40 23.5.2024.

U Podgorici protesti zbog podrške Crne Gore Rezoluciji

Dok je trajala sjednica Generalne skupštine UN, na kojoj je usvojena Rezolucija o Srebrenici, ispred zgrade Vlade u Podgorici protestvovalo je stotinjak građana zbog podrške Crne Gore tom dokumentu

Nakon što je Crna Gora glasala za Rezoluciju okupljeni su skandirali osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, uzvikujući "izdaja" i "Rusija".

"Čuli smo da je izglasana sramna Rezolucija o Srebrenici. Predsjednik Vlade i predsjednik države znaju da mi nismo bili za to", rekao je učesnik protesta, direktor Osnovne škole iz Plužina Milutin Mirjačić.

Okupljeni su nosili zastave Srbije i Rusije.

Protest u Podgorici, 24. maja 2024.
Protest u Podgorici, 24. maja 2024.

Na istom mjestu prosrpske i proruske organizacije protestovale su u srijedu, 22.maja.T ad su poručili da Srbi nisu genocidan narod, zahtijevajući da Crna Gora ne podrži Rezoluciju.

Na protest je pozvao je portal IN4S, kojeg je Stejt Dipartment označio kao dio mreže ruskog propagandnog sistema. Portal je kao organizatore naveo pravoslavna bratstva bliska Srpskoj pravoslavnoj crkvi "Miholjski zbor", "Stupovi" i više nevladinih organizacija sa srpskim nacionalnim predznakom.

Današnjem skupu prisusvovalo je nekoliko sveštenih lica. Skup su prisustvovali i lideri - prosrpske Ujedinjena Crna Gora i proruske Prava Crna Gora i Slobodna Gora.

18:31 23.5.2024.

Dodik tvrdi da je rezolucija 'propala'

Predsjednik bh. entiteta Republike Srpske, Milorad Dodik, rekao je da je u pitanju "propala rezolucija i to znači da UN nisu to podržale".

"U Generalnoj skupštini UN nisu uspjeli da imaju ni natpolovičnu većinu, što govori da je ovo propala rezolucija o Srebrenici. Blizu 110 zemalja nije glasalo ili je bilo protiv ili uzdržano. Ovo je propala rezolucija i to znači da UN nisu to podržale, napisao je predsjednik RS Milorad Dodik na mreži "X"

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG