Dostupni linkovi

Preimenovanje ulica u Srebrenici ne doprinosi pomirenju, saopćio OHR


Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u Srebrenici, 20. 9. 2023.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u Srebrenici, 20. 9. 2023.

Preimenovanje ulica u Srebrenici, bez javnih i transparentnih procedura i bez učešća predstavnika Bošnjaka, nije adekvatan način djelovanja, saopćili su za novinsku agenciju FENA iz Ureda visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini 16. aprila.

Komentirajući odluku Skupštine opštine Srebrenica o promjeni naziva ulica u tom gradu, iz OHR su poručili da to "ne doprinosi pomirenju i izgradnji povjerenja u društvu".

Nijedna ulica u Srebrenici ne nosi naziv žrtava genocida, koji je utvrđen presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, te Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.

Prema prijedlogu usvojenom u ponedjeljak, 15. aprila, između ostalih, ulica Maršala Tita će nositi naziv Ulica Republike Srpske, Trg Mihajla Bjelakovića preimenuje se u Trg Republike Srpske, Gradski park Srebrenica u Park majora Koste Todorovića, a ulica Reufa Selmanagića Crnog zvat će se Dubrovačka ulica.

U donošenju odluke o preimenovanju ulica nisu učestvovali predstavnici bošnjačkog naroda, koji su uoči glasanja napustili sjednicu srebreničke skupštine.

Za njih je, kako su kazali, neprihvatljivo da ulice u Srebrenici dobiju imena onih koji su učestvovali u zločinima u posljednjem te u Drugom svjetskom ratu.

Ovo je treći put od 1995. godine da se u Srebrenici mijenjaju nazivi ulica.

Skupština opštine Srebrenica, bez vijećnika iz reda Bošnjaka, promijenila je nazive ulica 1996. godine.

Prijeratna imena ulica su vraćena 2002. godine.

Više od 8.700 bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okolnih mjesta sistematski je ubijeno u julu 1995. godine nakon što su jedinice Vojske Republike Srpske ušle u ovaj grad u istočnoj Bosni, koji je bio proglašen "zaštićenom enklavom" Ujedinjenih nacija.

Njihova su tijela pronađena u desecima masovnih grobnica, a posmrtni ostaci nekih žrtava pronađeni su na više lokacija, jer su neke grobnice prekopavane i tijela premještana.

Više od 1.000 Bošnjaka s ovog područja još uvijek se vodi kao nestali.

Više od 50 bivših komandanata i vojnika Vojske Republike Srpske, te policajaca osuđeno je na više od 700 godina zatvora za genocid i druge ratne zločine u Srebrenici, prema podacima Memorijalnog centra Potočari-Srebrenica.

Radovan Karadžić, ratni predsjednik Republike Srpske, i Ratko Mladić, vrhovni komandant Vojske Republike Srpske, osuđeni su pred UN-ovim sudom u Haagu na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine počinjene u BiH.

Srebrenica: Genocid u tri čina
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:11:42 0:00
XS
SM
MD
LG