Policija i pravosudne institucije Srbije navode da postoji napredak u istrazi o lažnim dojavama o bombama u školama, zahvaljujući razmjeni sa evropskim mehanizmima za brzu policijsku i krivičnopravnu saradnju.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal i Tužilaštvo za organizovani kriminal u zajedničkom saopštenju naveli su da su "preduzeli niz policijskih i tužilačkih radnji" u Srbiji, ali i putem mehanizama Evropske unije za brzu policijsku i krivičnopravnu saradnju Evropol (Europol) i Eurodžast (Eurojust).
"Saznanja i dokazi koji su tim prilikama razmenjeni, analizirani i utvrđeni su izuzetno tehnički složeni, ali su omogućili napredak u vođenju istrage", navodi se u saopštenju.
Ipak, dodaje se da rezultate "nije moguće saopštiti javnosti u ovom momentu, zbog interesa uspešnog vođenja postupka i lišenja slobode osumnjičenih lica".
Apelovali su na javnost da se pridržavaju uputstava nadležnih organa.
Nekoliko beogradskih škola dobilo je prethodnih dana anonimne dojave o postavljenim bombama, za koje se kasnije istragom nadležnih organa utvrdilo da su lažne.
Tim povodom ministarka prosvete Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je na konferenciji za medije 8. decembra da lažnim dojavama "neko hoće da izazove haos i kolektivni strah".
Đukić Dejanović je takođe navela da kada takve dojave stignu, policija ima "tačno određen redosled radnji i neke specifičnosti" koje primenjuje u zavisnosti od uzrasta dece.
"To što su u nekim školama otkazana takmičenja, što deca ne idu u školu, što u nekim okolnostima učitelji i nastavnici promene lokaciju dok se ne izvrši detekcija, to smatramo neophodnim", rekla je ona.
Lažnih dojava o bombi bilo je u Novom Pazaru, u zapadnoj Srbiji. Policija je 6. decembra u saradnji sa Službom za borbu protiv terorizma identifikovala dvojicu učenika jedne osnovne škole koji su, kako se sumnja, slali mejlove o postavljenim bombama u osnovnim i srednjim školama, kao i jednom marketu u ovom gradu.