Nemački kancelar Olaf Šolc poručio je u Beogradu da je projekat Jadar, koji predviđa iskopavanje litijuma na zapadu zemlje, dobar za Srbiju.
Šolc i potpredsednik Evropske komisije Maroš Ševčović podvukli su da će tokom rudarenja ovog minerala, značajnog za zelenu tranziciju, biti poštovani najviši ekološki standardi.
Dvojica zvaničnika isticali su prednosti projekta iskopavanja litijuma dok se vlasti u Srbiji suočavaju sa protivljenjem stanovnika Jadra na zapadu zemlje, opozicije i ekoloških aktivista koji strahuju zbog ugrožavanja životne sredine.
Tokom Samita o održivim sirovinama u Beogradu potpisan je Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
"Evropska komisija i Srbija potpisale su važan sporazum koji će jačati našu saradnju u snabdevanju sirovinama", naveo je Šolc.
Do ovoga je došlo nekoliko dana nakon što je Vlada Srbije vratila u život projekat Jadar po kome bi međuanrodni rudarski gigant Rio Tinto trebalo da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra na zapadu zemlje.
Šolc je na zajedničkoj konferenciji za medije sa Šefčovićem i Vučićem govoreći o projektu Jadar rekao da je reč o evropskom projektu.
"Rudarstvo će se ostvarivati uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine i Nemačka će pomagati u tome", poručio je.
Šolc je izjavio da ima dosta razloga za realizaciju projekta Jadar, navodeći da donosi perspektive razvoja i da će stvoriti nova radna mesta u Srbiji.
"Odluka traži hrabrost, pravimo važan korak, kopanjem litijuma u Srbiji možemo ispuniti naše klimatske ciljeve", rekao je Šolc dodajući "potrebne su nam baterije".
Evropska unija (EU) pokušava da smanji zavisnost od uvoza iz Kine, a Nemačka je najveći proizvođač električnih automobila u Evropi koji koriste litijumske baterije.
Šolc je na Samitu poručio da je litijum važan za mobilnost u budućnosti, kao što je nafta bila do sada.
Odgovarajući na pitanje novinara kako Nemačka može da garantuje zaštitu životne sredine, Šolc je rekao da je od predsednika kompanije Rio Tinto tražio poštovanje svih ekoloških standarda tokom eksploatacije, navodeći da je dobio garancije za to.
"Standardi o zaštiti klime, životne sredine i biodiverziteta su visoki. Zbog toga sam veoma rano razgovarao sa šefom Rio Tinta", rekao je Šolc.
Takođe je rekao da je predstavnicima Vlade Srbije odgovorio potvrdno na zahtev da Nemačka pomogne u kontroli zaštite životne sredine.
Šefčovič: Nova vrata za investicije
Evropski komesar Maroš Ševčović ocenio je nakon potpisivanja Memoranduma da je reč o istorijskom danu i za Srbiju i za EU.
"Ovo će otvoriti vrata za investicije u Srbiji. Doći će evropske kompanije koje će otvoriti radna mesta i stvoriti nov privredni rast", naveo je.
On je rekao da zelena tranzicija zahteva kritične sirovine kao što su nikl, kobalt, litijum.
Šefčović je ocenio da će Srbija zauzeti centralno mesto u najvažnijim strateškim lancima vrednosti, te da će biti prva zemlja u Evropi sa celokupnim lancem vrednosti.
"Želimo da se baterije proizvode u Srbiji, ali da se poštuju najviši ekološki standardi", poručio je Šefčovič.
Prema njegovim rečima prvi cilj je da se ojača srpska privreda sa visokokvalitetnim radnim mestima u celom lancu snabdevanja.
Kao drugi cilj je naveo poštovanje ekoloških standarda uz poptunu transprantnost i da se odgovri na zabrinutost lokalnog stanovništva.
Šefčovič je ocenio da će ovaj projekat ojačati srpsku privredu.
Upitan za kritike na račun projekta Jadar, Šefčovič je odgovorio da u EU postoje propisi o kritičnim sirovinama.
"Svaka baterija će imati digitalni pasoš – QR", rekao je on.
Kako je naveo moći će da se vidi karbonski otisak i kakva je garancija za recikliranje.
"Učinićemo sve da izvori pijaće vode ne budu ugroženi, postoje jasna pravila za druge stvari", dodao je.
Šefčović je odgovarajući na pitanja novinara rekao da EU nema aposlutne nikakve interese da uđe u trgovinski rat sa Kinom.
"Želimo da intenziviramo razgovore sa Kinom o ravnopravnim uslovima na tržištu", dodao je.
Evropski komesar je ocenio i da će potpisani sporazumi dodatno istaći partnerstvo Srbije i EU.
U Beogradu je potpisano i Pismo o namerama o razvoju lanca vrednosti e-mobilnosti u Srbiji.
Pismo o namerama potpisali su i direktor Međunarodne razvojne saradnje Cassa Depositi e Prestiti Paolo Lombardo, izvršni direktor kompanije Mercedes-Benc Ola Kalenius i izvršni direktor kompanije Rio Tinto Jakob Stausholm.
Takođe su Pismo o namerama potpisali izvršni direktor kompanije "EIT InnoEnergy" Dijego Pavia, izvršni direktor kompanije “InoBat” - Marian Boček i generalni direktor kompanije ElevenEs Nemanja Mikač.
Vučić: Nećemo propustiti ovu šansu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nakon potpisivanja Memoranduma da je ponosan na "ovo što smo danas započeli".
"Važno je ovo za Evropu, za Nemačku, ali za nas u Srbiji verovatno najvažnije. Ovo za nas predstavlja prekretnicu i veliku promenu“, poručio je Vučić.
Rekao je da od sagovornika nisu krili teškoće sa kojima se vlast suočava povodom namere iskopavanja litijuma na zapadu zemlje.
"Sve radimo transparentno i sa svim što radimo izlazimo transparentno pred javnost i domaću i evropsku i svetsku", tvrdi Vučić.
"Nikada ni u jednoj fazi, a dug je put do otvaranja rudnika, ništa nećemo da tajimo i krijemo od naših ljudi", dodao je.
Vučić je poručio da će Srbija insistirati na zaštiti životne sredine i da voda, zemlja i vazduh u Jadru i Rađevini ostanu čisti.
"Zaštita životne sredine za nas je od suštinskog značaja", dodao je.
Kakoje naveo, dobio je garancije iz EU da će projekat Jadar biti sproveden po najvišim standardima.
On je ocenio da iskopavanje litijuma za Srbiju predstavlja veliku nadu i da tu šansu Srbija neće propustiti.
"Postoji kod nas nepodnošljiva lakoća propuštanja dobrih prilika i ovoga puta to ne smemo da dozvolimo", rekao je Vučić.
Naveo je da se očekuje 6 milijardi stranih direktnih investicija.
Upitan šta EU nudi u vezi sa litijumom što ne nudi Kina, Vučić je odgovorio da Srbija nema problem sa Kinom, ali da "smo ovo obećali EU".
"Imamo minerale i spremni smo o tome da razgovaramo sa kim drugim nego sa EU", dodao je.
Na Samitu su učestvovali i članovi Vlade Srbije, predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj, nemačke razvojne banke KFW, Italijanske razvojne banke, Mercedes-Benca, proizvođača automobila Stelantisa, Rio Tinta.
Na početku idržavanja samita u blizini Palate Srbija, gde se održavao skup, bili su okupljeni ekološki aktivisti koji se protive rudarenju litijuma.
Sa jednog od transparenta poručili su nemačkom kancelaru da "ostavi litijum i demokratiju srpskom narodu", a da uzme predsednika Srbije Aleksandra Vučića i stabilokratiju.
Opozicija u Srbiji saopštila je da građani nemaju poverenja da će aktuelna vlada poštovati evropske ekološke standarde u sprovođenju projekta Jadar.
Kopredsednik poslaničke grupe Zeleno-levi front Radomir Lazović rekao je da "nema nikakvih novih konkretnih garancija" koje dolaze od Nemačke da će se poštovati ekološki standardi.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić pozvala je na raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, na kojima bi se građani Srbije izjasnili o pokretanju eksploatacije litijuma.
Vlada Srbije vratila je 16. jula na snagu Uredbu o utvrđivanju prostornog plana za realizaciju projekta Jadar koji podrazumeva eksploataciju jadarita, minerala litijuma i bora, na zapadu Srbije.
Vlasti su prethodno signalizirale da bi Rio Tinto mogao da dobije zeleno svetlo.
Vlada je 2022. stopirala projekat nakon masovnih ekoloških protesta.
Uredbu o projektu Jadar vratila je na snagu nakon što je Ustavni sud ocenio da odluka o stopiranju nije bila doneta u skladu sa Ustavom i zakonima. Ustavni sud je takođe naveo da to ne znači vraćanje prethodne odluke o pokretanju projekta u pravni poredak.