Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je 9. maja, tokom sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da Moskva "ceni nezavisan i suveren kurs Srbije u međunarodnim poslovima".
Bilateralni susret Putina i Vučića u Moskvi je njihov prvi zvanični sastanak nakon više od tri godine ruske invazije na Ukrajinu.
Srbija, kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, odbija da se uskladi sa sankcijama protiv Rusije, uprkos pozivima Brisela.
Putin je izjavio da "izuzetno ceni" što je Vučić došao u Moskvu na proslavu Dana pobede u Drugom svetskom ratu -"iako su pokušavali da ga ubede da ne učestvuje i uprkos svim logističkim problemima".
Uoči Vučićevog puta u Rusiju, stigla su upozorenja Evropske unije da bi to moglo negativno da se odrazi na evrointegracije Srbije, a pojedine države zabranile su prelet Vučevog aviona preko njihovih teritorija na putu ka Moskvi.
Predsednik Srbije je bio među dvadesetak svetskih lidera koji su u Moskvi prisustvovali vojnoj paradi kojom je obeležena 80. godišnjica kapitulacije nacističke Nemačke.
Paradu su osudile zapadne države, nazivajući je "Putinovom propagandom" kojom pokušava da opravda agresiju na Ukrajinu.
Putin je na sastanku srpske i ruske delegacije ocenio da se "rusko-srpski dijalog odvija dosledno", te da su rukovodstva dveju država u "redovnom kontaktu".
Ipak, naveo je da pokazatelji trgovinske razmene Srbije i Rusije "nisu optimalni" i da postoji smanjenje.
Ukazao je da se mora razmisliti o tome kako da se ta tendencija "savlada i preokrene".
Zamolio je da srpska strana "što brže" imenuje predsednika rusko-srpske Međuvladine komisije, navodeći da je sa ruske strane to ministar ekonomskog razvoja Rusije.
Putin je podsetio da je u trgovinsko-ekonomskoj saradnji dve države ključna energetika.
"Rusija je i dalje garant energetske bezbednosti Srbije i obezbeđuje oko 85 odsto energetskih potreba Srbije", naveo je.
Kako je podsetio, Turskim tokom ka Srbiji idu isporuke prirodnog gasa.
"Pored toga, Gasprom, ne samo da je pouzdan snabdevač, nego odgovara na molbe srpskih prijatelja i daje dodatne obime pored onih koji su predviđeni ugovorima. To stvara siguran osnov za stabilnu ekonomsku delatnost Srbije", naveo je ruski predsednik.
Ocenio je da će tokom sastanka biti razmotrena sva pitanja u vezi sa saradnjom dve države, kako bi bila još bolja u budućnosti.
Osvrćući se na proslavu Dana pobede, Putin je, tokom sastanka sa Vučićem, rekao da se 9. maja proslavlja "zajednički rusko-srpski praznik, jer su ratnici dve zemlje rame uz rame ratovali protiv nacističkih osvajača".
"Znamo sa kolikim poštovanjem vlast i narod Srbije se odnose prema sećanju na pale ratnike za slobodu naših zemalja", rekao je Putin.
Ocenio je da je "prijateljstvo bratskih naroda formirano u tim okrutnim ratnim godinama", te da predstavlja "siguran temelj" strateškog partnerstva Rusije i Srbije
Vučić zahvalio Putinu na 'podršci suverenitetu Srbije'
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da Srbija i Rusija imaju dobru saradnju, ali da ona treba da se poveća i da učvrsti u svim oblastima.
"Znate da imamo pitanje od vitalnog značaja, a to je snabdevanje gasom. Naš dugoročni ugovor ima veoma dobre uslove i hvala vam na tome. I nadamo se da ćemo moći da zadržimo iste uslove, ako je moguće, ili možda čak i da poboljšamo, ako smem da kažem", rekao je Vučić, obraćajući se Putinu i njegovoj delegaciji na ruskom.
Sporazum sa Rusijom, od čijeg gasa Srbija dominantno zavisi, uskoro ističe i, kako je rekao Vučić, počinju pregovori o njegovom produžetku.
Vučić se saglasio sa Putinovom ocenom da dve zemlje treba da povećaju robnu razmenu, dodajući da postoje velike mogućnosti za to.
Vučić je zahvalio Putinu zbog "izuzetnog doprinosa" razvoju bilateralnih odnosa, kao i zbog "ogromne podrške teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije".
Rusija pruža podršku Srbiji u osporavanju nezavisnosti Kosova i članstvu te države u međunarodnim organizacijama.
Vučić je istakao i da je "zajednički zadatak" dve zemlje "da ne dozvole reviziju istorije".
Dodao je da je Dan pobede u Drugom svetskom ratu "važan dan za Srbe".
"Ponosni smo na ulogu našeg naroda u oslobođenju naše zemlje od nacističkih osvajača i veoma smo zahvalni Crvenoj armiji, sovjetskoj armiji što je odigrala veliku ulogu u tom oslobođenju", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je, nakon sastanka sa Putinom, rekao da je sa njim razgovarao i o pritiscima za uvođenje sankcija Rusiji,kao i Naftnoj industriji Srbije u većinski ruskom vlasništvu, kojoj su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije.
Na Instagramu je, nakon susreta dveju delegacija, napisao da je Putinu "ponovio da je Srbija na evropskom putu, ali da se ne odriče tradicionalnih prijatelja".
"Jer je upravo ta doslednost jedan od temelja ozbiljne i odgovorne politike koju vodimo", zaključio je Vučić.
Pored Vučića, jedini evropski lideri koji su prisustvovali vojnoj paradi, bili su slovački premijer Robert Fico i predsednik bosanskohercegovačkog entiteta Milorad Dodik, obojica bliski Kremlju.
Na Vučićevu posetu Moskvi reagovao je zvanični Brisel.
Evropska unija je poručila da "duboko žali" zbog putovanja srpskog rukovodstva u Moskvu i učešća u obeležavanju Dana pobede u Drugom svetskom ratu, kojeg Rusija koristi za propagandu.
"Srbija mora da nas uveri u svoju stratešku orijentaciju ka Evropskoj uniji i pokaže verodostojnu posvećenost evropskim vrednostima", naveo je portparol Evropske komisije u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Evropska komisija je naglasila da bi svi trebalo da se uzdrže od davanja legitimiteta Putinovoj agresiji na Ukrajinu.
"Da bi se pokazala podrška miru, pravo mesto 9. maja je Kijev, a ne Moskva", dodaje se u odgovoru.
Ponovili su da je Evropska unija bila "potpuno jasna" prema partnerima, uključujući i zemlje kandidate kao što je Srbija.
"Odnosi sa Rusijom ne mogu se odvijati po principu 'uobičajenog poslovanja' (business as usual) sa režimom Vladimira Putina i u senci ničim izazvane i neopravdane agresije na Ukrajinu", zaključuje se u odgovoru Evropske komisije.
Vučić je istog dana izjavio da će Srbija nastaviti da se kreće evropskim putem i ponovio da će, ukoliko neko treba da "plati cenu" posete Moskvi, to biti on, a ne država.
Rekao je i očekuje "mnogo teške reakcije" Evropske unije zbog posete Rusiji, ali da će njegov odgovor na to biti "ozbiljan".
Kao kandidat za članstvo u EU, Srbija od decembra 2021. nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje.
U zastoju je zbog odbijanja da uskladi spoljnu politiku sa politikom Unije i uvede sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.