Dostupni linkovi

Vučić sa Šolcom o 'nepodnošljivom stanju' za Srbe na Kosovu


Nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom Šolcove posete Beogradu, 10. jun 2022.
Nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom Šolcove posete Beogradu, 10. jun 2022.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je 13. maja telefonom sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom (Scholz) sa kojim je, kako je rekao, imao "dobru i otvorenu razmenu mišljenja" o "svim pitanjima od obostranog interesa" uključujući situaciju na Kosovu, ekonomsku saradnju i o evrointegracijama.

Vučić je na svom Instagram profilu napisao da je "podrobno obavestio kancelara Šolca o gotovo nepodnošljivom stanju po srpsku zajednicu" na Kosovu i o "upornom izbegavanju Prištine" da izvrši obaveze, naročito po pitanju formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

"Naglasio sam da nam je na tom, ne uvek lakom putu potrebna pomoć naših partnera, kakva je Nemačka, te da računamo na nastavak podrške evrointegracijama kao i na konkretne podsticaje koji bi dali novi zamah nastavku reformskih procesa i novu energiju zemljama kandidatima na EU putu", rekao je Vučić.

Nemačka, zajedno sa Francuskom, insistira na tome da Kosovo formira Zajednicu opština sa srpskom većinom.

Kosovo i Srbija postigli su dogovor o Zajednici opština sa srpskom većinom 2013. godine, a potom i 2015. o principima za njeno osnivanje. Ustavni sud Kosova je 2015. godine utvrdio da sporazum nije u punoj saglasnosti s Ustavom.

Dijalog Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa koji se od 2011. godine vodi pod okriljem EU nalazi se u zastoju.

Lideri Srbije i Kosova su u februaru prošle godine postigli sporazum o putu ka normalizaciji odnosa. U martu iste godine, u Ohridu je usaglašen aneks primene. Međutim, dokumenta nisu potpisana, jer je to odbio da uradi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Bez obzira na to što sporazum i aneks za njegovu primenu nisu potpisani, EU smatra da je dogovor pravno obavezujući za obe strane. Ni Priština ni Beograd nisu preduzele ni jedan korak ka primeni dogovorenih odredbi sporazuma i aneksa.

Evropska unija je 10. maja upozorila da Srbija i Kosovo treba da se konstruktivno angažuju na normalizaciji svojih odnosa kako bi stekli pravo na finansiranje iz Plana rasta Evropske unije koji je nedavno usvojen. Normalizacija odnosa je jedan od ključnih uslova da dve države postanu članice Evropske unije.

XS
SM
MD
LG