Dostupni linkovi

Novi zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela prioritet, kaže ministar pravde Srbije


Detalj iz jedne od osnovnih škola u Srbiji, ilustrativna fotografija
Detalj iz jedne od osnovnih škola u Srbiji, ilustrativna fotografija

Ministar pravde Srbije Nenad Vujić izjavio je 10. maja da je prioritet tog Ministarstva donošenje novog Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti dece.

On je to rekao povodom 14. godišnjice smrti desetogodišnjeg Alekse Jankovića iz Niša posle višemesečnog trpljenja vršnjačkog nasilja.

Ministar je u saopštenju naveo da će novim zakonom, ukoliko je nasilje počinilo dete ili maloletnik, biti dodatno pojačane odredbe o prevenciji, sankcionisanju nasilja nad decom i odgovornosti institucija, pojedinaca, ali i roditelja nasilnika.

"Svesni činjenice da nijedan zakon sam po sebi nije dovoljan, Ministarstvo i ja, kao ministar, stalno ćemo pratiti doslednu primenu, raditi na institucionalnoj koordinaciji i odgovornosti. Aleksino ime nas svakodnevno podseća da borba protiv nasilja nije samo zakonska norma, već i moralna dužnost", kazao je Vujić.

Prema njegovim rečima, nasilje ne sme biti tolerisano, umanjeno, niti ignorisano, a Ministarstvo će ostati dosledno u naporima da obrazovne, pravosudne i socijalne institucije deluju brzo, odlučno i ujedinjeno u interesu svakog deteta.

Vujić je poručio da "Aleksina žrtva ne sme biti zaboravljena" jer "nas opominje da nijedno dete ne sme biti ostavljeno samo u borbi s nasiljem i nasilnicima, da nijedna prijava deteta ne sme biti ignorisana i glas deteta ne sme ostati nečujan".

Prema podacima Ministarstva prosvete Srbije, tokom dve školske godine, 2022. i 2023, zaključno sa 19. junom 2024, u školama u Srbiji prijavljeno je više od 1.500 situacija nasilja trećeg, najtežeg stepena.

Između ostalog, nasilje trećeg stepena podrazumeva napad oružjem, tuču, davljenje, pretnje, zastrašivanje i ucenjivanje.

Kao jedan od odgovora na nasilje u školama ministarstvo je 18. februara usvojilo izmene i dopune Pravilnika o sprečavanju nasilja.

Pravilnikom je predviđeno da škole imaju Tim za krizne događaje i program postupanja ustanove u kriznim događajima. Takođe je definisana uloga članova Tima za krizne situacije, kao i uključivanje i saradnja sa drugim institucijama, poput policije, hitne pomoći i ustanova socijalne zaštite.

XS
SM
MD
LG