Dostupni linkovi

Profesor Tregoures: Već viđeno na severu Kosova


Loik Tregur (Loic Tregoures), francuski politikolog i ekspert za Balkan.
Loik Tregur (Loic Tregoures), francuski politikolog i ekspert za Balkan.

Da bi se sproveo dogovor o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova potrebna je politička volja, ali i obe strane moraju od toga da osećaju neke benefite, rekao je za RSE Loik Tregur (Loic Tregoures), profesor na francuskom Katoličkom univerzitetu u Parizu (Institut Catholique de Paris) i ekspert za Balkan.

"Poput pravog evropskog puta, garancije pet članica Evropske unije koje još uvek ne priznaju Kosovo. Može li EU to da ponudi? Ja sumnjam u to", naveo je Tregur.

Glavni pregovarači Srbije i Kosova Petar Petković i Besnik Bisljimi (Bislimi) sastaće se 4. aprila u Briselu kako bi razgovarali o narednim koracima u primeni dogovora o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Susret glavnih pregovarača Srbije i Kosova je prvi nakon sastanka u Ohridu, gde su se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti dogovorili o primeni Sporazuma o normalizaciji odnosa.

Tenzije na severu Kosova

U danima uoči sastanka u Briselu o primeni Sporazuma o normalizaciji odnosa, na severu Kosova zabeleženo je nekoliko slučajeva paljenja automobila čiji su vlasnici preuzeli kosovske tablice.

Francuski politikolog Loic Tregur kaže da to što se dešava liči na déjà vu (već viđeno) situaciju.

"Ovakvi incidenti su podsetnik da na lokalnom i višem nivou pojedini akteri nisu zainteresovani za mogućnost normalizacije života u regionu jer imaju koristi od konfliktne i sive zone statusa kvo", ocenio je Tregur.

Policija Kosova uhapsila je 1. aprila pripadnika srpske zajednice u Severnoj Mitrovici zbog sumnje da je izvršio više krivičnih dela, između ostalih i da je učestvovao u paljenju automobila sa RKS tablicama u Zubinom Potoku.

O predstojećem sastanku u Briselu

"Malo je razloga za optimizam posle izjava poput Vučićeve, loše, šale o njegovoj desnoj ruci", rekao je Tregur upitan koliko će teško biti sprovesti Sporazum o putu normalizacije odnose Srbije i Kosova.

Dogovor postignut u Ohridu nije potpisan. Srbija nije želela da stavi potpis i pored spremnosti da ono što je dogovoreno sprovodi.

Dan kasnije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Beogradu: "Imam nepodnošljiv bol u desnoj ruci, a samo desnom rukom mogu da potpisujem".

Iako EU tvrdi da je dogovor iz Ohrida obavezujući bez obzira što ga strane nisu potpisale, Tregur navodi da je "đavo u detaljima".

"Može se očekivati da će Srbija insistirati na konkretnoj primeni Zajednice opština sa srpskom većinom što pre, iako su zemlje Kvinte jasno stavile do znanja da bi na severu Kosova trebalo da se održe lokalni izbori 23. aprila uprkos bojkotu Srpske liste", smatra Tregur.

Srpska lista, najveća stranka kosovskih Srba, nije se prijavila za učešće na lokalnim izborima na severu Kosova do isteka roka 22. marta.

Vanredni izbori u opštinama na severu Kosova se održavaju nakon što su gradonačelnici, koji su dolazili iz redova Srpske liste, podneli ostavke novembra prošle godine u okviru kolektivnog izlaska Srba iz kosovskih institucija.

To su učinili zbog odluke Vlade Kosova o preregistraciji sa srpskih tablica na kosovske, što je kasnije obustavljeno u dogovoru sa Srbijom u okviru dijaloga.

Video: Šta su rekli građani koje je RSE pitao nakon Ohrida?
Kako vam izgleda novi aranžman za srpsku zajednicu?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

O ZSO i crvenim linijama Beograda

Premijer Kosova Aljbin Kurti prihvatio je da je formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom obaveza za Kosovo, ali je rekao da nije prioritet.

Sa druge strane, Beograd poručuje da se neće saglasiti sa članstvom Kosova u UN i da neće priznati nezavisnost Kosova.

Loic Tregur kaže da je Kurti prihvatio ideju ZSO pod uslovom da je u skladu sa kosovskim Ustavom.

"Možda se predsednik Vučić nadao da će Kurti i dalje tome zatvarati vrata kako bi na njega svalio krivicu za neuspeh, ali to se nije desilo", naveo je Tregur.

On je dodao da bi se sporazum primenio, sve iz njega mora da bude primenjeno, uključujući i obavezu priznavanja svega navedenog u članu 1. od strane Srbije.

Možda se predsednik Vučić nadao da će Kurti i dalje tome zatvarati vrata kako bi na njega svalio krivicu za neuspeh, ali to se nije desilo -
naveo je Tregur komentarišući da je Kurti prihvatio ideju ZSO pod uslovom da je u skladu sa kosovskim Ustavom.

U članu 1. Sporazuma o normalizaciji odnosa navodi se da će strane razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava. Kao i da će obe strane međusobno prepoznati svoje dokumente i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.

"Opet, pitanje je da li SAD i EU imaju načina da nadgledaju implementaciju u smislu koraka, nagrada i sankcija. Što se UN tiče, u članu 4. izričito se pominje da Srbija ne sme da lobira protiv (članstva Kosova)", naveo je Tregur.

U članu 4. Sporazuma, koji su lideri Srbije i Kosova prihvatili u Briselu, kaže se da Srbija neće prigovoriti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Vučić u poseti Prištini, Kurti Beogradu?

U međuvremenu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio nadu da će do kraja godine moći da poseti Kosovo.

Međutim, kosovski premijer Aljbin Kurti smatra da Vučić ne treba da dođe na Kosovo.

Upitan da li bi Priština trebalo da dozvoli Vučiću posetu Kosovu, Tregur podseća da takve posete nisu direktno pomenute u sporazumu od 11 članova. On dodaje da to treba da bude u detaljima implementacije.

"Ako dogovor nešto znači, predsednik Vučić ne bi trebalo da dođe pre nego što mu se to dozvoli. Ali može se uspostaviti posebna procedura kako bi se izbegle nepotrebne tenzije", smatra Tregur.

On podseća i na govor koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao tokom posete Kosovu 2018. godine.

"Kada je okrivio Miloševića ne zbog njegovih suštinski zločinačkih ciljeva, već zbog neuspelih metoda. To svakako nije govor nekoga ko je istinski zainteresovan da jednom zauvek reši stvari", smatra Tregur.

Vučić je tokom posete Severnoj Mitrovici u septembru 2018. godine rekao da je bivši predsednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević bio veliki lider sa dobrim namerama ali nerealnim željama.

"Ipak, ako Vučić želi da dođe na Kosovo do kraja godine, to jest posle drugih rundi razgovora i navodnog početka primene sporazuma, zašto ne otići u Prištinu u sklopu implementacije sporazuma i dočekati Kurtija u Beogradu? Doduše, malo je verovatno da će se to dogoditi", ocenio je Tregur.

Dan uoči susreta glavnih pregovarača Srbije i Kosova, predstavnici EU su izrazili nadu da događaji na severu Kosova neće uticati na taj sastanak.

Portparol EU Peter Stano izjavio je 3. aprila da EU očekuje da obe strane daju svoj doprinos, stvore i održe atmosferu normalizacije i pomirenja i brzog sprovođenja preuzetih obaveza.

On je poručio da je EU jasna i nepokolebljiva u vršenju pritiska na obe strane da počnu sa ozbiljnom implementacijom.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG