Dostupni linkovi

Vlada Srbije ograničila cenu gasa


Srbija se u sferi energetike i gasa dominantno oslanja na Rusiju, pa tako sve količine gasa uvozi iz te zemlje.
Srbija se u sferi energetike i gasa dominantno oslanja na Rusiju, pa tako sve količine gasa uvozi iz te zemlje.

Vlada Srbije usvojila je 28. jula Uredbu o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa.

"Cilj ove uredbe je ublažavanje posledica energetske krize u cilju zaštite privrede i građana koji su upućeni na korišćenje ovog energenta", stoji u saopštenju Vlade.

Energetski subjekti koji obavljaju delatnost snabdevanja prirodnim gasom i snabdevanja na veliko, kako se navodi, prinuđeni su da ovaj energent uvoze po višestruko višoj ceni od cene iz novembra prošle godine.

Vlada je donela odluku da će se snabdevačima obezbediti pravo na nadoknadu razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza i cene prirodnog gasa iz uvoza koja se koristila za obračun cene za dalju prodaju za novembar 2021. godine, kao i pravo na nadoknadu razlike u trenutnoj ceni prirodnog gasa proizvedenog u Srbiji u odnosu na isti mesec prošle godine.

Članovi Vlade usvojili su i izmenjenu Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte čime je njeno trajanje produženo do 31. avgusta ove godine.

Javno preduzeće "Srbijagas" saopštilo je 7. jula da će prosečne cene gasa za kupce od 1. avgusta biti veće za devet odsto.

"Cena prirodnog gasa od 1. avgusta biće uvećana u proseku devet odsto", navedeno je u saopštenju.

Ruska invazija na Ukrajinu dovela je do porasta cene energenata na svetskom nivou, kao i problema u snabdevanju, usled sankcija koje je Evropska unija (EU) uvela protiv Rusije.

Ukupni gubici Elektroprivrede Srbije (EPS) i Srbijagasa tokom grejne sezone 2021/22. iznosili su oko milijardu evra, a jedna od mera za ozdravljenje tih preduzeća je poskupljenje struje i gasa, naveo je Fiskalni savet, u analizi objavljenoj 7. jula.

"Jedan od uslova za ozdravljenje EPS-a bio bi urgentna mera povećanja cena električne energije za domaćinstva od 15-20 odsto, uz slično povećanje za privredu", naveo je Fiskalni savet.

Reč je nezavisnom državnom organu, koji za svoj rad odgovara Skupštini Srbije.

Prema analizi Fiskalnog saveta, cena gasa za domaćinstva trebalo bi da poraste za 65-70 odsto, "što na prvi pogled izgleda kao veliko povećanje, ali ne bi bio presedan pošto su slične cene važile tokom 2013 - 2015. godine".

Cene centralnog grejanja, kako se dalje navodi, trebalo bi da porastu u rasponu od 10-40 odsto, u zavisnosti od učešća troškova gasa u ukupnim troškovima toplana.

Srbija se u sferi energetike i gasa dominantno oslanja na Rusiju, pa tako sve količine gasa uvozi iz te zemlje.

Potpuna zavisnost od Rusije u oblasti energetike jedan je od argumenata zvaničnog Beograda za to što Srbija nije uvela sankcije Rusiji.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 6. juna izjavio da gasa ima u rezervi za 100 dana, ali i da je usled krize sa energentima u zemlji "de facto uvedeno vanredno stanje".

Srbija preduzima korake ka diverzifikaciji izvora snabdevanja gasom, kako bi taj energent nabavljala i iz drugih izvora, ne samo iz Rusije.

Prvi projekat koji će to omogućiti, gasni interkonektor Srbije i Bugarske, kojim će se tečni prirodni gas (LNG) do Srbije dopremati iz Grčke, očekuje se da bude završen u oktobru 2023. godine.

XS
SM
MD
LG