Dostupni linkovi

Obustava rada advokature u Srbiji kao podrška studentskim zahtevima


Protest članova Advokatske komore tokom akcije "Generalni štrajk", 24. januar 2025.
Protest članova Advokatske komore tokom akcije "Generalni štrajk", 24. januar 2025.

Advokati ne ulaze u sudove, tužilaštva i policiju, a suđenja u postupcima gde je neophodna odbrana, odlažu se.

Razlog za to je tridesetodnevna obustva rada advokature u Srbiji koja je započeta 3. februara.

Ročište pred Apelacionim sudom u Kragujevcu u postupku za pogibiju dva radnika fabrike namenske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima jedno je od otkazanih 4. februara.

Milovan Milivojević, otac poginulog Milomira, rekao je novinarima ispred suda da mu zbog ovog odlaganja nije žao.

"U ovoj našoj državi, pravnoj državi, kako mi je predsednik rekao, ja nisam mogao 7,5 godina da dokažem istinu i pravdu", naveo je on.

Ispred zgrade suda okupilo se više desetina građana kako bi podržalo porodicu Milivojević, čiji je sin stradao u jula 2017. godine u eksploziji ispred pogona za proizvodnju raketnih goriva.

Advokati su stupili u obustavu rada jer podržavaju i pridružuju se studentskim zahtevima koji insistiraju na utvrđivanju odgovornosti za stradanje 15 ljudi u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Kao razlog za obustavu rada, advokati su naveli i "narušavanje vladavine prava i ugrožavanje samostalnosti i nezavisnosti advokature Srbije."

"Isti su interesi ove zemlje i advokature", rekao je za RSE advokat Božo Prelević.

On je naveo da je advokatura lišila sebe svih prihoda narednih mesec dana solidarišući se sa studentskim zahtevima jer se oni, kako kaže, tiču celokupne advokature.

Tokom obustave rada, advokati će samo dostavljati sudovima, tužilaštvima i drugim organima žalbe i tužbe čije bi propuštanje rokova prouzrokovalo gubitak nekog prava.

Advokatska komora Srbije navela je da će biti ustanovljen minimum procesa rada neophodnog za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata.

Šta advokati traže?

Advokatska komora Srbije navela je u obrazloženju svoje odluke o tridesetodnevnoj obustavi rada da nijedan od zahteva studentskog protesta širom Srbije nije ispunjen "počev od taksativno navedenih traženih dokumenata".

U obrazloženju se kaže i da je "nužno ukazati da ceo sistem najviših sudskih i tužilačkih instanci ne vrši svoja ustavna prava i ne izvršava svoje zakonske obaveze, odnoseći se ignorantski prema grubim kršenjima prava građana".

U odluci Advokatske komore Srbije navodi se da će uputiti zahteve za podnošenje ostavke ili donošenje odluke o razrešenju ministara pravde i unutrašnjih poslova, predsednika Ustavnog suda i Vrhovnog suda, Vrhovnog javnog tužioca, predsednika Visokog saveta sudstva i predsednika Visokog saveta tužilaštava.

Studenti u blokadi blokiraju više od 60 fakulteta širom zemlje zahtevajući objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.

Traže i sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su usledili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.

Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete, dok akademci odgovaraju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.

Kako izgleda obustava rada advokature?

Advokat Božo Prelević smatra da će štrajk advokata doprineti potpunoj blokadi pravosuđa, tužilaštva i dela policije.

On je naveo da će šteta biti ogromna ukoliko obustava bude trajala mesecima.

"Najveću štetu će ipak platiti klijenti, a sudije će biti zatrpane predmetima. Ali to je šteta koju trpi celo društvo i šteta na koju se advokatura odlučila ne bi li ubrzala procese koje su studenti započeli", ocenio je.

Advokat Borivoje Borović rekao je za RSE da je reč o "procesu promene društva" u Srbiji a ne usko sebičnim interesima advokature.

"Ne samo da podržavamo studente već tražimo i da se neka ministarstva transformišu. Da se konačno pravosuđe vrati ulozi koju je imalo jer imamo jedno zarobljeno i bazično razvaljeno pravosuđe Srbije već duže vreme", ocenio je Borović.

Katarina Golubović, predsednica nevladinog Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM), rekla je za RSE da štrajk advokata, prema dosadašnjem iskustvu, znači odlaganje suđenja.

"Po pravilu se parnična suđenja odlažu. U izuzetnim situacijama gde stranke nemaju advokata ili žele da održe ročišta bez advokata, sudovi postupaju. Staju krivični postupci tamo gde je obavezna odbrana", navela je.

Golubović kaže da ipak neće sve stati.

"Sudije će iskoristiti ovo vreme da izvrše 'svojevrsni pretres' u postupajućim predmetima, davaće naredbe drugim učesnicima postupka da postupaju, da dostavljaju nalaze i mišljenja", navela je.

Kako je objasnila obustava rada advokata ne znači obustavu rada pravosudnih organa, dodajući da će advokati savetovati stranke kako da se ponašaju u određenim situacijama kada im je potrebna hitna zaštita, ali neće biti fizički uz njih.

"Advokati se suštinski odriču svojih prihoda zarad povećanja poverenja u pravosuđe, koje je neophodno za njihov dalji rad", navela je Golubović.

Ministarstvo pravde bez odgovora

Ministarstvo pravde nije do objavljivanja ovog teksta odgovorilo na upit RSE povodom obustave rada advokata.

Ministarka Maja Popović, čiju ostavku traže advokati, rekla je tokom prethodne obustave rada advokature, da nisu postojali razlozi da advokati stupe u štrajk jer ničim nisu ugroženi interesi advokatske profesije.

Ministarka je 18. januara ocenila na Instagramu da "ništa nije urađeno od strane izvršne vlasti što bi na bilo koji način ugrozilo advokaturu."

Smena ministarke pravde Maje Popović je jedan od zahteva Advokatske komore.
Smena ministarke pravde Maje Popović je jedan od zahteva Advokatske komore.

Advokatska komora Srbije sredinom januara izglasala je sedmodnevnu obustavu rada, što je poništio Viši sud u Beogradu, nakon čega su advokati išli u dve obustave rada na po tri dana.

Komentarišući tadašnju obustavu rada, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 18. januara na TV Hepi rekao da "postoje hiljade advokata koji hoće da rade".

"Oni im ne daju da rade zato što su oni doveli rulju da ih preglasa na nekom sastanku u Advokatskoj komori", naveo je.

Golubović: Šteta minimalna u odnosu na ono što može da se dobije

Advokati su ispred Predsedništva Srbije 24. januara održali protest u okviru generalnog štrajka poručujući da žele da "oporave državu i reanimiraju institucije."

Generalni štrajk održan je na poziv studenata u blokadi, koji su građane pozvali tog dana na opštu građansku neposlušnost.

Posle dve odluke o obustavi rada na tri dana, advokati su odlučili da "zatvore" svoje kancelarije na mesec dana.

Katarina Golubović iz YUCOM-a ocenila je da je šteta koju će stranke u postupcima trpeti zbog obustave rada advokature "minimalna u odnosu na ono što može da se dobije."

"A to je uvažavanje društvenog zahteva da se poštuju ljudska prava, pre svega pravo na pravično suđenje, konkretno jednakost pred zakonom", navela je.

Golubović je komentarišući štrajk advokata rekla da je jedna od osnovnih misija advokatske profesije podrška vladavini prava.

"Studentski zahtevi se u potpunosti poklapaju sa zahtevima struke, i to je razlog što ih struka podržava", ocenila je ona.

Šta je do sada urađeno?

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je 30. decembra optužnicu protiv 13 osumnjičenih za pad nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.

Među njima su donedavni ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković.

Vesić je na slobodi, a Dimoski i Tanasković u kućnom pritvoru.

U međuvremenu je Više javno tužilaštvo (VJT) u Novom Sadu saopštilo je da vrši određene provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice u tom gradu.

Ovo tužilaštvo je saopštilo da se provere vrše usled velikog interesovanja javnosti, a posebno nakon izjava u medijima kojima se ukazuje na "sumnju u pogledu verodostojnosti objavljene dokumentacije, kao i na izraženu sumnju u pogledu finansijskog aspekta poslovanja privrednih subjekata koji su učestvovali u rekonstrukciji Železničke stanice".

Vlasti su do sada pod pritiskom javnosti u nekoliko navrata objavljivale dokumentaciju o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.

Najpre je Vlada 13. decembra saopštila da je objavila sva dokumenta Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču "mogućeg izvršenja krivičnog dela" prilikom urušavanja nadstrešnice, ali su kasnije pojedini fakulteti i studenti u blokadi tvrdili da nije reč o kompletnoj dokumentaciji.

Zatim je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu 30. decembra saopštilo da je stavilo na uvid "celokupnu raspoloživu dokumentaciju i informacije prikupljene u toku predistražnog i istražnog postupka".

Ovo tužilaštvo je 26. januara objavilo dokument pod nazivom "Preostala dokumentacija 3. deo" navodeći da je stavilo na uvid celokupnu dokumentaciju kojom raspolože, kao i informacije prikupljene tokom predistražnog i istražnog postupka.

Posle svakog objavljivanja dokumenata zvaničnici su tvrdili da su svi zahtevi studenata ispunjeni.

Učesnici protesta i blokada i dalje insistiraju na ispunjavanju njihovih zahteva i utvrđivanju odgovornosti za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Više desetina hiljada studenata i građana učestvovalo je 1. i 2. februara u blokadi mostova u Novom Sadu povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici u ovom gradu.

XS
SM
MD
LG