Predstojeći parlamentarni izbori 9. februara od velike su važnosti za Srbe na Kosovu, slažu se građani Severne Mitrovice i Gračanice sa kojima je razgovarao Radio Slobodna Evropa, njihovi politički predstavnici i civilno društvo.
Svi ističu da se politika bojkota kosovskih institucija mora menjati, te da se došlo do zaključka da se problemi srpske zajednice moraju institucionalizovati i na taj način braniti i njihova prava.
Miodrag Marinković iz nevladine organizacije Centar za afirmativne društvene akcije (CASA) navodi da kod pripadnika srpske zajednice postoji svest da je politika bojkota propala, te da postoji veliki broj građana koji će po prvi put izaći na kosovske izbore.
"Mislim da će ovoga puta izlazak Srba na kosovske izbore da bude rekordan", poručuje Marinković.
Dušan Radaković, regionalni koordinator Demokratije na delu – koalicije nevladinih organizacija koja prati izborne procese na Kosovu – ukazuje da su izbori 9. februara važni za srpsku zajednicu jer su prvi koji se ne bojkotuju u poslednje dve godine.
Ipak, on poručuje da neće biti lako animirati ljude da izađu na izbore zbog svih dešavanja nakon izlaska Srba iz kosovskih institucija, koji je inicirala Srpska lista kako bi sprečila ukidanje srpskih tablica.
Uprkos tome, srpske tablice su zamenjene kosovskim, a potom je Vlada Kosova povlačila korake ka utvrđivanju vlasti na severu, među kojima je ukidanje srpskog dinara i zatvaranje institucija koje rade u sistemu Srbije a koje Kosovo smatra ilegalnim.
Takođe, u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova došli su na vlast albanski gradonačelnici jer je Srpska lista pozivala na bojkot izbora.
- Milionska bitka za glasove na Kosovu
- Pred Kosovom godina izbora i izazova na putu do stabilnosti
- Za šta će glasati Srbi sa Kosova na predstojećim izborima?
Šta kažu građani?
Bosiljka iz Gračanice kod Prištine smatra da su izbori 9. februara važni za Srbe na Kosovu kako bi izabrali pravi politički predstavnici koji će im omogućiti opstanak.
Kako kaže, ona i njena porodica planiraju da ostanu da žive na Kosovu, te da joj je zbog toga važno da se stvore bolji uslovi za život.
"Za nas koji živimo ovde izbori treba da su važni. Jednostavno hoću da ostanem da živim ovde, rođena sam ovde i ne bih volela da idem nigde. Zato je važno da imamo nekoga da se bori", kaže Bosiljka.
- Čitajte: Šta očekuju mladi glasači na Kosovu?
I Jovica iz Gračanice veruje da su predstojeći izbori važni za srpsku zajednicu ali napominje da ne veruje političarima.
"Politika mi je preko glave", ističe ali dodaje da će glasati "jer se tako mora".
Nataša iz Severne Mitrovice kaže da su Srbi na severu Kosova "uništeni" u poslednje dve godine, te da nije sigurna da li će novoizabrani politički predstavnici ispuniti svoja obećanja.
Ipak, podvlači da će od ovih izbora zavisiti neke njene životne odluke.
"Iskreno ne znam šta da očekujem ali svakako će uticati na moj život i odluku da li da ostanem ovde ili ne, jer ova represija koju doživljavamo ovde, svakodnevno se pitamo šta policajci sa dugim cevima rade ovde dok šetamo decu. Stvarno nam nije potreban takav život", navodi ona.
Kosovske vlasti su na sever pojačale prisustvo policije nakon što su Srbi napustili institucije, a krize počele da se nižu.
Tenzije su kulminirale kada je oružana grupa Srba u septembru 2023. godine napala policiju Kosova u Banjskoj i ubila jednog policajca.
Milena iz Severne Mitrovice smatra, pak, da je "prekid politike bojkota kosovskih institucija taktička politika u neadekvatnom trenutku".
"Nikakvih tu promena verovatno i neće ni biti", kaže ona.
Šta kažu političari?
Srpska lista nije odgovarala na upite Radija Slobodna Evropa (RSE) kada je reč o važnosti predstojećih parlamentarnih izbora, ali njihovi čelnici su u nekoliko navrata isticali kako je od ključnog značaja da ta partija osvoji svih deset poslaničkih mandata u Skupštini Kosova, rezervisanih Ustavom za srpsku zajednicu.
Na važnost da upravo Srpska lista pobedi ukazuju i visoki funkcioneri Srbije, uključujući predsednika Aleksandra Vučića, dok se Komesarijat za izbeglice Republike Srbije angažovao u "mobilizaciji" raseljenih lica da glasaju na kosovskim izborima.
Nenad Rašić, lider stranke Za slobodu pravdu i opstanak, inače ministar za zajednice i povratak u aktuelnoj Vladi Kosova, navodi za RSE da je suživot osnovni parametar daljeg delovanja te partije, te da su zbog toga predstojeći izbori veoma značajni jer "ne postoji druga opcija osim saradnje sa onim što je aktuelno na raspolaganju".
"To su ti mehanizmi koji praktično predstavljaju izvršnu vlast, odnosno praktičnu vlast na terenu. Vi možete da volite da radite u institucijama Republike Srbije, ali kada dođe do toga da treba da izvadite dozvolu za izgradnju kuće, morate da odete u kosovsku opštinu. Prema tome, nije pitanje da li neko voli ne voli, želi ne želi, to je neophodnost za sve one koji misle da žive na Kosovu", smatra Rašić.
Političar Milija Biševac iz Srpskog narodnog pokreta napominje da su predstojeći izbori od vitalnog značaja jer "naš narod nikada nije bio u težoj situaciji u posleratnom periodu".
On ukazuje da institucija Srbije na Kosovu gotovo da nema više, te da su kosovske jedine kroz koje Srbi mogu da se izbore za svoja prava, zagarantovana i zakonima Kosova.
"Građani znaju ko je odgovoran za tako nešto. Važno je da na ovim izborima izaberu svoje predstavnike koji će govoriti u njihovo ime, o problemima koji su konstantni. Godinama se urušavaju naša osnovna elementarna prava a prethodni koji su nas predstavljali su o tome ćutali", kaže Biševac za RSE.
U proteklih desetak godina svih deset poslaničkih mesta u Skupštini Kosova je držala Srpska lista. Međutim, u poslednje dve godine oni su, u skladu sa "politikom bojkota", na sednice Skupštine dolazili na svakih šest meseci da se potpišu kako ne bi izgubili mandate, ali i plate.
Biševac podvlači da se više ne sme ćutati na odluke centralnih vlasti koje štete interesima srpske zajednice.
Pored ovih partija, na izborima 9. februara učestvuje još stranka Za slobodu, pravdu i opstanak, Srpska demokratija, Partija kosovskih Srba i Građanska incijativa Narodna pravda.
Civilni sektor o važnosti izbora za Srbe na Kosovu
Dušan Radaković iz Demokratije na delu i Miodrag Marinković iz Centra za afirmativne društvene akcije ukazuje da su izbori 9. februara važni za Srbe jer će njima prekinuti bojkot kosovskih institucija.
Dodaju da Srbi na Kosovu svoja prava i svoje interese, na najefikasniji način mogu braniti kroz učešće u institucijama.
"Važno je za srpsku zajednicu da se više bori za svoja prava, nekako smo bili u nekom zapećku, nije bilo dovoljno borbe za prava Srba koja garantuju zakoni i Ustav Kosova", napominje Radaković.
"Ovoga puta ćemo izgleda imati i pluralizam u političkom predstavljanju Srba (na centralnom nivou), to vidim kao dobar demokratski napredak. Ja se nadam da će biti dovoljno mudrosti i odgovornosti da se nakon izbora dogovori neka platforma minimalnih interesa Srba", kaže Marinković.
On ukazuje i da je učešće Srba na izborima važno i kako bi se sačuvali poslanički mandati rezervisani za srpsku zajednicu, a koji su ključni za izglasavanje važnih zakona u Skupštini Kosova.
Primera radi, ustavne promene na Kosovu nisu moguće bez podrške dve trećine glasova poslanika iz redova manjinskih zajednica. To u praksi znači da bi za promenu Ustava Kosova bilo neophodno najmanje sedam glasova poslanika iz redova srpske zajednice.