Dostupni linkovi

Sindikat novinara Hrvatske za jesen najavljuje generalni štrajk


Zdenko Duka, Gabrijela Galić i Marijan Belčić, 3. maj 2010. Foto: Enis Zebić
Zdenko Duka, Gabrijela Galić i Marijan Belčić, 3. maj 2010. Foto: Enis Zebić
U povodu Svjetskog dana slobode medija Sindikat novinara Hrvatske najavio je za jesen generalni štrajk, ako se ne potpiše kolektivni ugovor, i ako se ne prestane sa otkazima i smanjivanjem plaća. Sindikat poziva na osnivanje sindikalnih ogranaka u svim medijima, jer – kazali su – poslodavci su izvrsno organizirani i međusobno dobro surađuju.

„Zastrašivanje otkazima, držanje u pokornosti višegodišnjim radom na određeno vrijeme po mjesec dana, rad na crno bez ikakva ugovora, rad bez plaće i bez doprinosa, rad u statusu tobožnjih samostalnih poduzetnika prisiljenih po cijeli dan raditi kod poslodavca - svakodnevni su pritisci na novinare, a rezultat je srozavanje profesionalnih standarda i slabljenje bitne uloge medija u demokratskom društvu,“
upozorila je na prigodnoj konferenciji za novinare predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Gabrijela Galić.

„Srozava se kvaliteta i medija i našeg rada. Nažalost, mediji su sve slobodniji, a mi smo sve neslobodniji. Zato ponavljam – trebamo se probuditi, jer se nitko umjesto nas, nitko osim nas ne može izboriti za kvalitetu medija.“


Predsjednica Sindikata založila se za organiziranje sindikata u svim medijskim kućama koje još nisu pokrivene, jer poslodavci su jako dobro organizirani, surađuju, i treba im svega par minuta da se dogovore. Evo primjera:

„U ovom trenutku u nekoliko velikih redakcija poslodavci pokušavaju pritisnuti radnike i sindikat da pristanu na smanjenje plaća. Ta je situacija prilično simptomatična – u svim firmama se govori o jednakom postotku! To pokazuje kako su poslodavci organizirani. Kao što su oni organizirani, tako se i mi trebamo organizirati.“


Teško predvidjeti pozitivnu budućnost

Zamjenik predsjednice Sindikata novinara Hrvatske Marijan Belčić najavio je za jesen generalni štrajk, ako se ne potpiše kolektivni ugovor, i ako se ne prestane sa otkazima i smanjivanjem plaća.

„Spremni smo još vrlo kratko vrijeme čuvati socijalni mir. Jer, ako ne naiđemo na vjerodostojan pristup problemu sa strane poslodavaca, na produktivne napore da se u zajedničkom preuzimanju odgovornosti da hrvatski medijski prostor ne bude prostor medijskog kaosa, siguran sam da će naša javnost saznati iz prve ruke kako to izgleda kada stvarno stanu novinari i rotacije i ugasnu odašiljači.“


Protest novinara HRT-a, ilustrativna fotografija
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka kazao je kako nema više napada na novinare, ali dok se upravo sudi ubojicama Ive Pukanića, uskoro će se navršiti dvije godine od teškog premlaćivanja istraživačkog novinara Duška Miljuša, a da policija nije pronašla počinitelje, a kamoli naručitelje ovog gnjusnog čina. Stanje u hrvatskom medijskom prostoru je vrlo ozbiljno, i dok se devesetih vjerovalo da će se s promjenom vlasti stvari promijeniti nabolje, sada je teško predvidjeti pozitivnu budućnost. „Ali, za nju se treba boriti,“ kazao je Duka.

„Solidarnost – što se tiče obrane novinarskih radnih prava – i profesionalizam su najuže povezani, i tu trebamo zajedno nastupati jer ta snaga zajedništva jedina može zaustaviti dalje pogoršanje situacije i vratiti novinarstvo pravim svojim zadacima.“


Na poziv sindikata hrvatski su novinari danas zaustavili rad od pet do podneva do podneva kako bi akcijom „Pet minuta gromoglasne tišine“ upozorili na svoj položaj.


*****
Pročitajte i ovo:
Freedom House: Pad slobode medija u 2009.

XS
SM
MD
LG