Dostupni linkovi

Za nestala dva minuta snimka u slučaju 'Doljevac' niko neće odgovarati


Policija na licu mesta nakon udesa na naplatnoj rampi kod Doljevca (31. januar 2019. godine)
Policija na licu mesta nakon udesa na naplatnoj rampi kod Doljevca (31. januar 2019. godine)

Mirjana Aleksić, sestra Stanike Gligorijević, poginule pre pet godina u saobraćajnoj nesreći koju je izazvalo vozilo državnog preduzeća "Koridori Srbije", ne veruje da će se ova nesreća ikada do kraja rasvetliti.

U trenutku udesa u tom vozilu su bili vozač Dejan Stanojević i tadašnji direktor "Koridora" Zoran Babić, funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

Nadzorne kamere snimile su incident koji se dogodio na isključenju sa autoputa Beograd – Niš, ali advokati porodice Gligorijević već godinama ukazuju da je nadležnim institucijama dostavljen snimak na kojem nedostaju dva ključna minuta.

"Ne verujem da ćemo do kraja života videti ta dva minuta", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Mirjana Aleksić.

Nakon 31. januara pravno neće biti moguće da se pokrene sudski postupak protiv osobe koja je modifikovala snimak i izvršila krivično delo ometanje pravde i dokazivanja, pošto ono zastareva nakon pet godina.

"Ako bi se pokrenuo postupak nakon toga, to delo je zastarelo i ta osoba je faktički krivično neodgovorna. Dakle, ako bi se utvrdilo 5. februara da je XY osoba krivotvorila taj snimak, protiv nje ne bi mogao da se vodi krivični postupak", kaže za RSE Stefan Ćorda, jedan od advokata porodice Stanike Gligorijević.

Nesreća

Poslednjeg dana januara 2019. godine službeni automobil "Koridora Srbije", državnog preduzeća koje se bavi poslovima iz oblasti saobraćajne infrastrukture, je na naplatnoj rampi kod mesta Doljevac na jugu Srbije, udario u "opel astru" koja je bila u traci za naplatu putarine, nakon čega je ona udarila u zadnji deo "folksvagena" koji je napuštao rampu.

Prema navodima tužilaštva, vozilo se kretalo brzinom od 93 km na sat u delu puta na kojem je propisana višestruko manja brzina od svega par desetina kilometara na čas.


Na licu mesta poginula je Stanika Gligorijević koja je sedela na zadnjem sedištu "opela", dok je pet osoba lakše i teže povređeno. Teške povrede zadobio je funkcioner SNS Zoran Babić, kao i Stanikina sestra Mirjana Aleksić.

"Imala sam obostrani prelom rebara, pocepanu plućnu maramicu, povređena mi je kičma, izbačen bubreg iz ležišta. I sad imam problem sa levom rukom koju ponekad ne osećam", kaže Mirjana Aleksić.

U decembru 2021. vozač Dejan Stanojević osuđen je na kaznu od četiri i po godine zatvora. Međutim, advokati porodice Stanike Gligorijević ukazali su da tužilaštvu i sudu nije pokazan kompletan snimak nesreće koji su zabeležile kamere sa naplatne rampe Doljevac, 250 km južno od Beograda.

Stanojević je na suđenju delimično priznao odgovornost jer je brzo vozio, ali je naveo da je do nesreće došlo i zbog klizavog kolovoza i smanjene vidljivosti usled magle.

Zoran Babić je ubrzo nakon udesa podneo ostavku na mesto direktora "Koridora Srbije".

Izgubljena dva minuta

Na suđenju su prikazana četiri snimka nadzornih kamera koje je dostavilo preduzeće "Putevi Srbije". Na jednom snimku zabeležen je udes, ali se prekida na dva minuta, tako da se ne vidi trenutak udara Babićevog službenog vozila u "opel astru".

Osnovno javno tužilaštvo u Nišu je krajem decembra 2019. godine za portal Insajder navelo da je "događaj od značaja za vođenje postupka zabeležen baš u periodu koji na snimku nedostaje", te da je reč o dva minuta.

Ubrzo nakon objavljivanja ove informacije, isto tužilaštvo je saopštilo da se radi o dva minuta tokom kojih "nije bilo dešavanja na naplatnoj rampi i pokreta u slici koji bi bio dovoljan da pređe prag potreban da bi se inicirao video zapis".

Ovo je jedan od elemenata koji je kod porodice Gligorijević, ali i dela javnosti izazvao sumnju da u trenutku nesreće za volanom nije bio Dejan Stanojević, već Zoran Babić koji je, prema navodima tužilaštva, bio na zadnjem sedištu "škode". Drugi razlog za sumnju je činjenica da je funkcioner SNS-a pretrpeo teške povrede, uključujući i prelom butne kosti, za razliku od vozača Stanojevića koji je prošao gotovo nepovređen.

Predsednikova odbrana Babića

U odbranu funkcionera SNS-a uključio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u to vreme predsednik SNS-a a danas član Predsedništva vladajuće stranke. On je u avgustu 2019. godine za Glas Amerike izjavio da je "video snimak i da je on 'užasan'". Tom prilikom je negirao da je Babić u trenutku nesreće bio za volanom.

Vučić je u istom razgovoru obećao da će da "zamoli nadležne države organe kao predsednik Republike" da snimak bude dostavljen medijima, ali se to do danas nije dogodilo.

U septembru 2019. Vučić je posetio je porodicu Gligorijević i ponudio suprugu poginule Stanike Gligorijević da i on pogleda snimak, uz upozorenje da je on "stravičan".

Porodica, međutim do danas nije videla snimak.

Zbog ovakvih Vučićevih izjava, advokat Božo Prelević, koji je zastupao deo oštećenih u nesreći, uputio mu je dopis u kojem traži da sudu dostavi kompletan snimak, kako bi se utvrdila puna istina, koju nije moguće saznati bez uvida u nedostajuća dva minuta.

Vučić je, međutim, u aprilu 2021. negirao da je u posedu snimka ove nesreće.

"Niti me je ko pitao, niti posedujem snimak, nit’ mi je ko tražio bilo šta", rekao je on, odgovarajući na novinarsko pitanje zašto sudu nije dostavio dva minuta spornog snimka koja su mogla biti ključna za istragu o nesreći.

"Očigledno je da neko nešto krije. Ja nemam drugo objašnjenje", kaže Mirjana Aleksić.

Zastara

Nakon 31. januara neće biti moguće da se procesuira osoba koja je manipulisala snimkom dostavljenim iz preduzeća "Putevi Srbije", osim ukoliko bi policija ili tužilaštvo do tog roka preduzeli bilo koju pravnu radnju koja se tiče krivotvorenja dokaza u ovom slučaju.

"Recimo, ako bi dali nalog da se veštači tehnička oprema koja se tiče tih snimaka iz predmeta da bi se utvrdilo da li je snimak krivotvoren. Onda bi se prekinula zastarelost i taj rok bi ponovo počeo da teče na još pet godina", kaže advokat Stefan Ćorda.

On dodaje da je pravni tim porodice Stanike Gligorijević pozivao institucije da pokrenu neku pravnu radnju, ali da su se do sada "svi pravili mrtvi".

Šta kažu u Tužilaštvu?

U Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu su za RSE rekli da ta institucija "ne poseduje pisani dokument drugog državnog organa, preduzeća ili institucije u kojem se konstatuje da na nekom od snimaka sa naplatne stanice Doljevac nedostaju dva minuta".

"Svi dokazi su dostavljeni Osnovnom sudu u Nišu pred kojim se vodio postupak", navodi se u odgovoru Osnovnog javnog tužilaštva na upit da li je pokrenuta neka pravna radnja u vezi sa nedostajuća dva minuta na snimku saobraćajne nesreće kod Doljevca.

Druge pravne opcije

Ukoliko krivično delo ometanje pravde i dokazivanja zastari, porodici Stanike Gligorijević ostaje pravna mogućnost da zakonski goni nalogodavca prikrivanja dokaza, ali samo u slučaju da je reč o službenom licu – pripadniku policije ili službe bezbednosti. U tom slučaju važi krivično delo zloupotreba službenog položaja, koje ima duži rok zastare.

"U ovom slučaju, 'Putevi Srbije' su angažovali privatnu firmu za održavanje kamera. Za zaposlene u 'Putevima Srbije' i za tu privatnu firmu ne važni krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Eventualno bi važilo krivično delo zloupotreba službenog položaja ako bi se utvrdilo da tu grupu koja je izvršila to krivično delo čine i službena lica i 'Putevi Srbije'", objašnjava Ćorda.

Pet godina nakon saobraćajne nesreće koja joj je oduzela sestru i trajno narušila zdravlje, Mirjana Aleksić ne gaji optimizam da će javnost videti kompletan snimak udesa.

"Osećam se tužno, povređeno i poniženo", kaže Mirjana.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG