Medijski eksponiran i politički aktivan, tako bi mogao da se opiše profil odbjeglog Ljupča Palevskog - Palča, osumnjičenog za dva ubistva u Sjevernoj Makedoniji.
"Dragi prijatelji, KRSH 113 koji je trebao biti emitovan večeras, NEDJELJA u 21 sat, ODGAĐA SE ZA UTORAK u 21 sat", napisao je na Facebooku večer prije ubistva tinejdžerke u Skoplju.
Osumnjičeni za ubistvo maloljetne Vanje Đorčevske i penzionera iz Velesa Panča Žežovskog, najavio je tako da na njegovom podcastu koji je radio neće biti ništa, dok se pripremao za otmicu djevojčice.
Objava je podijeljena nešto iza 20 sati. Ukoliko se detaljnije pogledaju posljednje objave na njegovom profilu na Facebooku, javno je objavio da je u djetinjstvu živio u blizini škole "Pestaloci", iste koju je pohađala ubijena tinejdžerka.
No, ako pratite njegove objave u periodu u kojem se dešavaju ubistva, možete primijetiti takođe da cijeli dan 22. novembra, kada je Panče Žežovski nestao iz Velesa, Palevski nije bio aktivan - sve do večeri oko 20 sati kada je jedan za drugim objavio nekoliko postova.
Palevski je prvoosumnjičeni za dvije otmice i dva ubistva, 74-godišnjeg Panča Žežovskog i 14-godišnje Vanje Đorčevske, za njim je pet dana nakon bijega raspisana međunarodna potjernica, a posljednji put mu se u Bugarskoj izgubio trag.
Dok je trajala potraga za Vanjom, za čiju otmicu i ubistvo ga sumnjiče, Palevski je pisao na Facebooku.
Sve se događalo dok su policija i vlasti maksimalno angažovani na organizaciji i održavanju ministarskog vijeća Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u Skoplju.
U njegovim objavama ima govora mržnje i ekstremnog nacionalizma.
Još kada je pokrenuo nedjeljnik "Start" želio je biti medijski prisutan pa je osim ličnog podcasta koji ima 2.500 pratilaca dobio prostor i na proruskom web portalu "Infomax", pokazuju istraživanja o ruskom uticaju u Sjevernoj Makedoniji.
Palevski je bio involviran i u politiku 1998. godine, kada je postao predsjednik gradskog ogranka Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), stranke koja je danas na vlasti, a tada je bila u opoziciji.
Slučaj prisluškivanih razgovora i ucjene
Ime Ljupča Palevskog za mnoge je postalo "neprijatno" kada se saznalo da je uhapšen zbog sumnje da se krije iza @Youtube kanala "NikolaTesla" na kojem su 2017. prisluškivani razgovori političara, novinara, biznismena i javnih ličnosti.
Specijalno državno tužilaštvo u to vrijeme je provelo akciju "Tesla" i izvršeni su pretresi na više lokacija u Prilepu, a osumnjičen je za ucjenjivanje žrtava. Oduzeta su mu i računala i telefoni, no on je pušten. Otišlo je toliko daleko da je javno na trgu u Prilepu puštao neke od razgovora koje je imao, ali je i tada bio uhapšen pa pušten.
Prema podacima MUP-a, tokom 2019. godine podnesena je krivična prijava zbog neovlaštenog prisluškivanja i tonskog snimanja, a tokom 2019. podnesene su i prekršajne prijave zbog vrijeđanja policijskog službenika. U 2020. godini podnesena je krivična prijava zbog nedopuštenog držanja oružja ili eksplozivnih materija i nepoštivanja zdravstvenih propisa tokom epidemije.
U 2005. je podnesena krivična prijava za zloupotrebu službenog položaja i ovlasti i posebne slučajeve falsifikovanja isprave, 2002. za lažno prijavljivanje krivičnog djela, a 2000. za utaju poreza. Iz Tužilaštva nema odgovora kako su ovi slučajevi okončani. On se, pak, na društvenim mrežama požalio što ova istraga traje godinama i zbog zaplijenjenih računara.
Izlazak iz građevinarstva i povratak u politiku
Ako se provjere podaci u centralnom registru na ime Palevskog se pojavljuje firma "Upa Enterprise Ljupčo" koja je otišla u stečaj 2006. godine. Bila je registrovana u Ulici Naum Naumovski Borče broj 87 u centru Skoplja, što je ista adresa na kojoj je živjela četrnaestogodišnja Vanja, za čije je ubistvo osumnjičen.
Dugo se bavio građevinarstvom i gradio je objekte u centru Skoplja, a najpoznatiji je zgrada "Tiffany". No, 2021. godine na ime Palevskog registrovano je Udruženje građana za popularizaciju slobodne misli i medija "DESNA REPUBLIKA", čija je adresa takođe u centru Skoplja. Formirao je s još 14 osoba, a među njima su i neki od osumnjičenih u ova dva ubistva.
Početkom ove godine, u januaru, osnovana je politička stranka Desna, čija je adresa u naselju Kisela Voda. Samo ime govori da se radi o desničaru, koji promoviše radikalne ideje zbog "izdaja koje se događaju Sjevernoj Makedoniji". Prema objavljenim stavovima, oštro se protivi evroatlantskim integracijama zemlje, te promoviše neke od ideja za približavanje Rusiji. Takođe promoviše BRICS, zajednicu za koju se smatra da je pod patronatom Rusije i Kine.
Partija se ogradila od Palevskog
Stranka Desna oglasila se 5. decembra i na Facebooku objavila da je ostatak članstva te partije "doživio šok i nevjericu zbog razvoja događaja".
Kažu da žale zbog gubitka dva ljudska života i izražavaju saučešće porodicama. Ujedno zahtijevaju strogo kažnjavanje predsjednika Palevskog i članova koji su osumnjičeni, ako im se dokaže krivica.
Naveli su da su na raspolaganju vlastima u rasvjetljivanju ovih "jezivih slučajeva", te najavili da će do okončanja procesa zamrznuti članstvo, funkcije i djelovanje optuženih u partiji.
Ministar odbacio tvrdnje opozicije
Iako je za 5. decembar najavljen događaj na koji je trebao doći i ministar unutrašnjih poslova Oliver Spasovski, on se nije pojavio. Dan prije je pred novinarima obećao:
"Učiniću sve, obećavam, da ova osoba, ili ako više volite, ovaj monstrum čiji trag pratimo čim kroči na naše tlo, bude izveden pred lice pravde."
Međutim, opozicija ga je i taj dan kad je dao izjavu a i dan kasnije optužila da ima nelogičnosti u istrazi i pitala je li Palevski stvarno imao informacije o sebi te je zato pobjegao preko granice.
Tvrde da je u policiji u Skoplju "još prije 5 dana službeno utvrđeno da se radi o Palču!"
"Zašto se ništa nije poduzelo u vezi s tom informacijom 5 dana?!?", pitao je Igor Janušev iz VMRO DPMNE.
Spasovski je negirao da su imali dojave da je Palevski počinilac dva ubistva, a na konferenciji za novinare istakao je kako nije bilo moguće da je imao ikakve informacije jer je pobjegao 30. novembra.