Pripremna sjednica o Zakonu o jezicima zakazana je za 19. juni, izjavio je predsjednik Ustavnog suda Sjeverne Makedonije, Darko Kostadinovski.
U intervjuu za emisiju Triling, objasnio je da je zbog tragedije u Kočanima sjednica jednom već odgođena, te da će, prema njegovim procjenama, odluka Suda biti donesena nakon jesenjih lokalnih izbora, kako bi se izbjegla etnizacija i politizacija procesa.
"Moja procjena je da će konačna odluka biti donesena nakon izbora. Da nije bilo tragedije, pripremna sjednica već bi bila završena i odluka bi prirodno uslijedila negdje u junu. Nakon pripremne sjednice bit će nam potrebno mjesec, mjesec i po, do dva, da se pripremi novi referat i objedine svi stavovi svih učesnika", rekao je Kostadinovski.
Predsjednik Ustavnog suda je istakao da niko ne treba da strahuje od odluka Suda, jer se ne radi o napadu na ničija prava.
Smatra da se nepotrebno stvorila velika fama davanjem etničke i političke dimenzije radu Suda.
"Moje duboko uvjerenje je da u ovoj fazi razvoja našeg društva nemamo problem u međunacionalnim odnosima. Imamo drugi tip problema – zloupotrebu međunacionalnih odnosa u političke svrhe. To smo vidjeli u cijelom proteklom periodu, uključujući i slučaj "Balanser" i Zakon o jezicima", istakao je Kostadinovski.
Ustavni sud je 9. oktobra 2024. godine ukinuo alatku "balanser", koja je funkcionisala prethodnih devet godina pri zapošljavanju pripadnika etničkih zajednica, kako bi se spriječile zloupotrebe.
Na Kostadinovske izjave reagovala je albanska opoziciona stranka Demokratska unija integracije (DUI), koja tvrdi da Ustavni sud više ne krije svoju pristrasnost, već djeluje kao "parapolitički produžetak aktuelne vlasti".
DUI i Vrijedi u svađi zbog Ustavnog suda
Najava da će odluka o Zakonu o upotrebi jezika biti donesena nakon izbora, u DUI-ju smatraju da je to "dobro osmišljen plan" za održavanje političkog projekta među Albancima putem, kako kažu, "kvazipredstavnika bez legitimiteta", a potom da se napadnu dostignuća ostvarena kroz Ohridski sporazum.
"Glasovi koji mjesecima upozoravaju na tajni dogovor između Vlade i Suda o ukidanju zakona nakon izbora sada poprima oblik svršenog čina. Ova dešavanja otkrivaju jednu gorku istinu: jednakost i suživot su na nišanu samih institucija koje bi trebalo da ih štite", navodi se u saopštenju DUI-ja.
Iz DUI-ja, kao i njihov potpredsjednik Bujar Osmani, ističu da su predstojeći izbori "referendum o albanskom jeziku, građanskoj jednakosti i pravcu u kojem će se država kretati". Pritom se pitaju da li će država pripadati svim građanima ili će postati "maskirani režim koji koristi pravdu da uguši identitet i prava Albanaca".
Oglasili su se i iz albanske koalicije Vrijedi (VLEN) i tvrde da je DUI razočaran jer im je propao plan da sruše Zakon o jezicima i time destabilizuju državu.
"Plan Alija Ahmetija i Bujara Osmanija da putem njima bliskih sudija u Ustavnom sudu ugroze albanski jezik u Republici Sjevernoj Makedoniji i destabilizuju zemlju propao je prije nego što je i zaživio. Bujar Osmani, kao politički početnik bez kredibiliteta, ne uspijeva da sakrije svoje razočaranje. DUI je bio spreman da žrtvuje albanski jezik radi jednog niskog cilja: da se po svaku cijenu vrati na vlast. Ne brinite, albanski jezik nije predmet pregovora! 'Vrijedi' neće dozvoliti nijedan korak unazad kada su u pitanju prava Albanaca. Lažima je kraj", poručili su iz koalicije Vrijedi.
Konsultacije s Venecijanskom komisijom i stranim stručnjacima
Ustavni sud je na sjednici održanoj 11. decembra 2024. odlučio da održi pripremnu sjednicu u vezi s inicijativama za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o upotrebi jezika.
Predsjednik Suda Darko Kostadinovski saopštio je da su sudije identifikovale pet ili šest spornih pitanja u vezi sa Zakonom te da žele da konsultuju stručnjake iz oblasti prava i nauke.
Najavio je da će na pripremnoj sjednici u junu Venecijanska komisija iznijeti svoje mišljenje, a očekuje se i prisustvo sudije iz Evropskog suda za ljudska prava, kao i stručnjaka za manjinska prava koji će objasniti evropske standarde za korištenje jezičkih prava. Učestvovat će i domaći stručnjaci za ustavno, međunarodno i ljudska prava.
Datum održavanja lokalnih izbora na jesen još nije utvrđen, ali je predsjedavajući Sobranja Afrim Gaši (Gashi) najavio je da će izbori biti raspisani krajem jula ili početkom avgusta.