U poliklinici "Idadija" u centru Skoplja čeka se u redu za vakcinu protiv velikog kašlja, pet dana nakon što je Komisija za infektivne bolesti preporučila da se u Skoplju proglasi epidemija velikog kašlja i da se nevakcinisana djeca ne primaju u vrtić.
"Od jutros smo vakcinisali 56 djece DiTePer vakcinom. U petak smo imali 67. Ranije smo vakcinisali u prosjeku 20 djece dnevno, što znači da je interesovanje utrostručeno", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) doktorica Sirma Kirovska iz centra za vakcinaciju u "Idadiji".
DiTePer je kombinovana vakcina koja štiti od bakterija koje uzrokuju tri različite bolesti – difteriju, tetanus i hripavac (veliki kašalj). Vakcina i revakcinacija se daju sa 2, 4, 6 i 18 mjeseci i sa 7 godina života.
Na skopskim vakcinalnim punktovima vakcinišu se bebe do godinu dana, kao i djeca starija od tri i više godina, koja nisu vakcinisana po redovnom kalendaru imunizacije. Doktor Kirovska kaže da je uglavnom riječ o djeci predškolskog uzrasta.
Roditelji o razlozima kašnjenja sa vakcinacijom
Roditelji koje su smo sreli na vakcinacionom punktu kažu da je ovdje gužva manja nego u poliklinici "Jane Sandanski", gdje se čeka više od sat vremena. Ova poliklinika je u opštini Aerodrom, jednoj od opština sa najnižim stepenom vakcinacije djece, prema podacima Ministarstva zdravlja.
"Iz vrtića nam traže potvrdu da je dijete potpuno vakcinisano DiTePer-om. Imamo kašnjenje jer se razbolio. Ovdje sam da provjerim vakcinacijski karton i da se informišem koje vakcine nismo dali. Mnogi pitaju, bilo bi dobro da imamo otvoren šalter, ili mogućnost onlajn konsultacija, da ne bude ovakvih redova", kaže za RSE Magdalena Radeva iz Skoplja.
Preporuka da se djeca koja nisu vakcinisana protiv velikog kašlja ne primaju u vrtiće je ono što je motivisalo roditelje da požure po vakcinu.
"Dijete je redovno primalo sve vakcine do polaska u vrtić. Sa 18 mjeseci trebali smo mu dati revakcinaciju DiTePer-om, ali nakon što krene u vrtić, ne može ostati zdrav dvije sedmice, a da ne dobije neku bakteriju. Nakon što su se pojavili slučajevi velikog kašlja, odlučili smo ga zadržati kod kuće kako bi bio zdrav i da ga vakcinišemo, srećom baka i djed su tu da pomognu", kaže Aleksandar iz Skoplja.
Ovaj otac jednoipogodišnjeg djeteta kaže kako je u kontaktima sa drugim roditeljima djece iz vrtića saznao da je najveći problem većini njih koji nisu uspjeli da ih vakcinišu na vrijeme to što djecu nema ko da pazi da budu zdrava i da prime vakcinu.
Najviše oboljelih djeca do četiri godine
Institut za javno zdravlje (IJZ) Sjeverne Makedonije je do 8. februara registrovao ukupno 22 slučaja velikog kašlja. To je više nego udvostručenje broja oboljelih u odnosu na prošli petogodišnji period (2019-2022) kada je registrovano ukupno devet slučajeva.
Najveći broj oboljelih, njih 16, su u Skoplju. Troje je u Kumanovu, dvoje u Gostivaru i jedan u tetovskom selu Bogovinje. Najveći broj oboljelih su djeca uzrasta do četiri godine.
Prvi prijavljeni slučaj velikog kašlja u Sjevernoj Makedoniji zabilježen je 5. januara. Tada je u samo sedam dana prijavljeno 11 novih slučajeva.
Prema izvještaju Instituta za javno zdravlje za 2022. godinu, ukupno 3.322 djece nije vakcinisano trećom dozom vakcine protiv velikog kašlja, što znači da nisu u potpunosti imunizirani. To je posljednji izvještaj Instituta, jer podaci za 2023. godinu tek treba da se sumiraju.
Najveći broj (1368 nevakcinisane djece) je iz Skoplja, a zatim iz Kumanova (910 nevakcinisane djece).
S obzirom na povećanje broja oboljelih, Komisija za infektivne bolesti preporučila je 7. februara da se u Skoplju proglasi epidemija velikog kašlja.
Sada već bivši ministar zdravlja Fatmir Mejiti najavio je da će potpisati dokument o proglašenju epidemije, ali je u međuvremenu prije dva dana razriješen funkcije zbog raskola u njegovoj stranci, Alijansi za Albance.
Veliki kašalj je jedna od najzaraznijih bolesti. Kašalj je čest, jak, traje do 100 dana. Teška bakterijska infekcija može uzrokovati daljnje komplikacije.