"Koliko još, a?" pisalo je, između ostalog, na jednom transparentu na kojem su bila navedena imena triju djevojaka koje su na bulevaru Partizanskih odreda u Skoplju prerano izgubile živote.
Posljednji je slučaj Frosine Kulakove, 22-godišnje dizajnerke, koju je pregazio 20-godišnji V. J. bez vozačke dozvole dok je prelazila pješački prelaz.
Slučaj je izazvao oštre reakcije u javnosti, nakon što je otkriveno da je vozač bio pod uticajem alkohola i pregazio djevojku i pored toga što je na semaforu bilo crveno svjetlo.
Sa mjesta na kojem je preminula Frosina, građani su 31. januara zatražili pravdu i strože sankcije za nesavjesne vozače.
"Da se raspusti sudstvo i tužilaštvo. Da se formira novo. Treba ponovo da se uspostavi policijska služba, saobraćajna policija na ulicama i na raskrsnicama, a da ne sjede po kancelarijama", rekao je jedan od učesnika protesta.
Poziv na protest bio Saje i u rodnom mjestu preminule Kulakove, a biće održan na gradskom trgu u Negotino, gradu u centralnoj Sjevernoj Makedoniji.
Ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski je u objavi na Facebooku napisao da je u ovom slučaju Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) što brže i efikasnije procesuiralo počinioca.
On je "pritvoren, urađene su analize krvi i urina, svi relevantni dokazi su osigurani", naveo je.
Međutim, Toškovski je rekao da odgovornost treba da snose svi koji su uključeni u sistem.
"Nijedno tehničko rješenje neće biti dovoljno ako pravosudni sistem ne garantuje adekvatne sankcije, posebno za one koji su se već pokazali kao opasnost za druge. Bijes je razumljiv, nepovjerenje u institucije je opravdano, ali se to ne smije završiti samo ispisivanjem ljutitih statusa na društvenim mrežama i protestima koji će trajati nekoliko dana. Promjene moraju biti stvarne. Svako unutar sistemu mora da snosi svoju dio odgovornosti", napisao je ministar Toškovski.
Iz Javnog tužilaštva je saopšteno da je vozač koji je ubio Frosinu vozio pod dejstvom alkohola, nije imao vozačku dozvolu i velikom brzinom je prošao kroz crveno svjetlo dok je djevojka prelazila bulevar na pješačkom prelazu.
Određen mu je pritvor do 30 dana.
Iz Tužilaštva je saopšteno da je on ranije optužen i za druga krivična djela - za neovlaštenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga.
Tokom postupka za ova krivična djela, optuženi je bio u pritvoru, a Krivični sud u Skoplju mu je ukinuo pritvor i uputio ga u Kazneno-popravni dom u Tetovu.
Učesnici na protestu 31. januara su zatražili i odgovornost za sudiju koji je ukinuo pritvor vozaču V. J. kada ga je osudio za posjedovanje droge.
Osim krivične prijave za drogu, zbog koje je umjesto u pritvoru više mjeseci bio u vaspitno-popravnom domu, V. J. je imao krivičnu prijavu i za još jednu nesreću koju je počinio 2022. godine, saopšteno je iz Tužilaštva.
Žena je tada zadobila lakše povrede, a Jovanov je platio 18.000 denara (oko 290 eura).
Protest u Skoplju 31. januara imao je za cilj da pošalje jasnu poruku o potrebi odgovornosti i pooštravanja kaznene politike za ovakve slučajeve.
Prema navodima policije, svake godine više od 140 ljudi pogine u saobraćajnim nesrećama u Sjevernoj Makedoniji.