Dostupni linkovi

U Mađarskoj se pitaju otkud Orbanova milijarda za Mickoskog


Hristijan Mickoski i Viktor Orban, ilustrativna kombo fotografija
Hristijan Mickoski i Viktor Orban, ilustrativna kombo fotografija

'Krčka' se zakon sa kojim će se Vlada Sjeverne Makedonije zadužiti kod Mađarske. Ovo dolazi nakon što je premijer Hristijan Mickoski lično iz Vašingtona, gdje je bio na samitu NATO-a, saopštio da se sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom dogovorio da pozajmi pola milijarde eura.

Od 11. jula, kada je objavljena vijest o sporazumu sa Mađarskom, do danas, Mickoski je u više navrata pojašnjavao ovu temu. Poslije reakcija da je nakon izborne pobjede najavio da će donijeti milijardu eura, a donio polovinu te sume, rekao je da će drugu polovinu uzeti od Mađarske, ali sljedeće godine.

Prema njegovoj izjavi, druga polovina će biti iskorišćena za pokrivanje starih dugova iz preuzetih euroobveznica. Prvih pola miliona eura biće namjenski iskorišteno, 250 miliona eura će ići firmama, a druga polovina projektima za opštine.

Zakon o 'strateškoj ekonomskoj saradnji'

Prema saopštenju koje je Vlada poslala medijima nakon sporazuma Mickoski-Orban, odmah treba da započne proces kreditiranja, za šta su već zadužena ministarstava finansija dvije vlade.

U kratkoj izjavi na ovu temu 17. jula, ministarka finansija Gordana Dimitrieska-Kočoska rekla je da su očekivanja da će u prvoj polovini septembra "sredstva biti ovdje".

U odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Vlade su kratko saopštili:

"Ističemo da će postojati poseban zakon koji će, kroz transparentnu proceduru sa uređenim kriterijumima, Vlada podnijeti Skupštini, a poslanici svih političkih partija će ga imati na uvid", navodi se u odgovoru Vlade.

Način na koji će se država zadužiti, međutim još nije preciziran, barem prema ekspertima sa kojim je RSE razgovarao. Od onog što se do sada zna, liči na zakon koji je Skupština usvojila o zaduživanju kod Kine za autoput Kičevo-Ohrid.

Međutim, tada se radilo o zaduživanju za konkretan projekat sa nekoliko obaveza koje su jasno definisane ugovorom koji su sklopili Izvozno-uvozna (Exim) banka Kine i makedonsko Javno preduzeće za državne puteve. Sličan je bio i kredit za izgradnju autoputa Miladinovci - Štip.

Mnogo pitanja bez odgovora i za Mađare

Prema pisanju mađarskih medija, u toj državi je vrlo malo dostupnih informacija o kreditu koji će finansirati Izvozno-uvozna banka Mađarske (Exim). Banka je u stopostotno u državnom vlasništvu, a kako navodi njihov vebsajt, oni su "zvanična izvozna kreditna agencija" te zemlje.

RSE je poslao upit banci za detalje o plaćanju i uslovima, ali odgovor do objavljivanja ovog tekst nije stigao.

Već je poznato da je sličan kredit Mađarska dala bh. entitetu Republici Srpskoj (RS), u dogovoru sa predsjednikom Miloradom Dodikom 2021. godine.

U tekstu o kreditu za Sjevernu Makedoniju, ekonomski portal "Mađarska narandža" navodi kako ima vrlo malo informacija o posljednjem kreditu ovoj zemlji.

Postavljaju i pitanje šta će Mađarska dobiti od kredita koji daje zemlji iz koje dolazi bivši osuđeni premijer Nikola Gruevski, koji je dobio azil u Mađarskoj.

Prema pisanju ovog medija, kredit Sjevernoj Makedoniji mnogo je veći od ukupnog iznosa koji je ranije dat Republici Srpskoj, Egiptu, Laosu ili Indoneziji.

"Takođe, nije jasno zašto je potrebno toliko novca? Ovaj iznos kredita je veliki čak i za Exim. U poslednjem izvještaju, ukupan iznos sredstava koje je Exim dodijelio kompanijama u Mađarskoj preko banaka i finansijskih institucija iznosi 3,8 milijardi eura. Šta dobija Mađarska ako Exim banka svoja skupo stečena sredstva prebaci u Sjevernu Makedoniju uz 'izuzetno povoljne uslove?'", piše ovaj ekonomski portal.

Aktuelni premijer Hristijan Mickoski je, odgovarajući na pitanje zašto je izabrana Mađarska, zemlja u koju je njegov prethodnik na liderskoj poziciji pobjegao, rekao da je to prijateljska zemlja.

"Novac nema boju, nacionalnu pripadnost ili zemlju porijekla. Neka nam daju druge zemlje pod istim uslovima, mi ćemo uzeti odatle. Imamo prijatelja tamo, pitali smo i dobili smo", rekao je Mickoski u intervjuu za televiziju Sitel.

Kreditu se raduju privrednici i opštine

"Azeski i Mickoski uz direktnu podršku kompanijama" naslov je posljednje kolumne predsjednika Privredne komore objavljene na njenom sajtu.

U njemu predsjednik Komore Branko Azeski izražava zadovoljstvo saradnjom sa Mickoskim i poziva kompanije da prihvate partnerski izazov.

"Komora godinama unazad pokušava da bude ozbiljan partner javnom sektoru, ali je očigledno, bar do sada, da javni sektor to partnerstvo ne shvata ozbiljno. To se 25. jula ove godine može promijeniti. Kako? Veoma jednostavno. Novi premijer, profesor dr Hristijan Mickoski, treba da vjeruje u to partnerstvo, da ulaže u njega, a zauzvrat zahtijeva otvaranje novih radnih mjesta i nove investicije u privatnom sektoru. Prihvatamo taj izazov i spremni smo da potpišemo", naveo je Azeski.

Inače, najava je da će privrednici morati da ulažu iz sopstvenih sredstava onoliko koliko će uzeti kredita, otvoriti najmanje 5.000 novih radnih mjesta godišnje i obezbijediti rast proizvodnje za pet odsto veći od stope inflacije. Uslovi za korištenje ovog novca su 3,25 odsto godišnje kamate, tri godine grejs perioda i 12 godina otplate kredita, koliko je država obavezna prema mađarskoj banci.

Za lokalne samouprave, pak, naglasio je da će moći da konkurišu sa projektima, a novac će im biti prebačen na namjenske račune.

Načelnik Opštine Centar Goran Gerasimovski u izjavi za RSE kaže da su načelnici već imali sastanak sa Ministarstvom lokalne samouprave.

"Sastanak je bio o kriterijumima i projektima, rečeno je da ih treba pripremiti jer će uskoro, u septembru, biti raspisan javni poziv u kojem će svi moći da učestvuju. Kriterijumi ko koliko novca može da dobije još nisu definisani, vjerovatno će zavisiti od broja stanovnika u opštinama. Naši projekti su već spremni i prijavićemo se sa nekoliko", rekao je Gerasimovski.

Prema prvim podacima, za opštine na prvom pozivu za projekte u septembru biće predviđeno 100 miliona eura.

Opozicija sprema detaljnu analizu kredita

Glavna opoziciona stranka Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM), koji je vodio državu sedam godina prije dolaska na vlast premijerove stranke VMRO-DPMNE, najavio je da će iskoristiti sve institucionalne mehanizme da spriječi provođenje odluke o uzimanju mađarskog kredita od pola milijarde eura.

Iz opozicije navode da, prema dosad dostupnim podacima, kredit nije nimalo povoljan i nema nikakvu ekonomsku i finansijsku opravdanost. Prema SDSM-u, kredit je politički motivisana odluka.

"Umjesto kreditiranja putem provjerenih finansijskih instrumenata koji će pozitivno uticati na kreditni rejting zemlje, Mickoski je 'u četiri oka' dogovorio kredit koji rizikuje saradnju sa renomiranim finansijskim institucijama. Jasno je da je to politički motivisana odluka Mickoskog i VMRO-DPMNE, a kakav će biti uticaj Mađarske kroz ovu saradnju tek treba da vidimo", navodi se u saopštenju SDSM.

Optužbe za neodgovorno zaduživanje su neosnovane i rezultat su dezinformacija, navodi VMRO DPMNE. Kažu da se država zadužuje pod veoma povoljnim uslovima.

Optužbe za neodgovorno zaduživanje su neosnovane i rezultat su dezinformacija, navodi VMRO DPMNE. Kažu da se država zadužuje pod veoma povoljnim uslovima.

"SDSM je ostavio državu na koljenima, bez jasnih i transparentnih procedura i sada nemaju apsolutno nikakvo moralno pravo da nam drže lekcije o tome kako se vodi država", navode iz VMRO DPMNE u saopštenju.

SDSM je, pak, najavio da radi detaljnu analizu dostupnih podataka i da će "otkriti istinu" koja stoji iza ove odluke Vlade koju vodi Mickoski.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG