Dostupni linkovi

Šta su rakete na čvrsta goriva i zašto ih razvija Sjeverna Koreja


Interkontinentalna balistička raketa na čvrsto gorivo (ICBM) Hwasong-18 i njena lansirna rampa na neodređenoj lokaciji u Sjevernoj Koreji (foto arhiv)
Interkontinentalna balistička raketa na čvrsto gorivo (ICBM) Hwasong-18 i njena lansirna rampa na neodređenoj lokaciji u Sjevernoj Koreji (foto arhiv)

Sjeverna Koreja je izvijestila da je 31. oktobra lansirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), za šta su južnokorejski zvaničnici rekli da bi moglo da bude povezano sa njenim razvojem novih raketnih motora na kruto gorivo.

Južnokorejski ministar odbrane je istakao da bi Sjever mogao da traži novu ICBM tehnologiju od Rusije u zamjenu za raspoređivanje svojih trupa da pomognu u Ukrajini.

Dok drugi vojni zvaničnici u Seulu, pak, smatraju kako je raketni program Pjongjanga toliko napredovao da nije jasno kakva mu je pomoć potrebna.

Evo nekih od karakteristika tehnologije čvrstog goriva te kako ona može pomoći nuklearno naoružanom Sjeveru da poboljša svoje raketne sisteme.

Koje su prednosti čvrstog goriva?

Projektili na čvrsto gorivo ne moraju da se pune gorivom neposredno prije lansiranja, često su lakši i sigurniji za rukovanje i zahtijevaju manje logističke podrške, što ih čini težim za otkrivanje od oružja na tekuće gorivo.

"Ove mogućnosti mnogo su osjetljivije u vrijeme krize", kaže saradnik u američkoj Fondaciji Carnegie za međunarodni mir, Ankit Panda.

Kakva je to tehnologija?

Čvrsta goriva su mješavina goriva i oksidansa.

Metalni prah poput aluminijuma često služi kao gorivo, a amonijev perklorat, koji je so perklorne kiseline i amonijaka, najčešći je oksidans.

Gorivo i oksidans povezani su čvrstim gumenim materijalom i upakovani u metalno kućište.

Kada čvrsto gorivo izgara, kiseonik iz amonijevog perklorata spaja se sa aluminijem i stvara ogromne količine energije i temperature veće od 2.760 stepeni Celzijusa, stvarajući potisak i podižući projektil sa lansirne rampe.

Ko ima ovu tehnologiju?

Čvrsto gorivo potiče iz vatrometa koji su razvili Kinezi prije nekoliko vijekova, ali je dramatično napredovalo sredinom 20. vijeka, kada su Sjedinjene Države razvile snažnija pogonska goriva.

Sjeverna Koreja koristi čvrsto gorivo u nizu malih balističkih projektila kraćeg dometa, kao i u svojoj novoj interkontinentalnoj balističkoj raketi Hwasong-18.

Sovjetski Savez je ranih 1970-ih godina postavio svoj prvi ICBM na čvrsto gorivo, RT-2, nakon čega je Francuska razvila svoj S3, poznat i kao SSBS, balistički projektil srednjeg dometa.

Kina je počela sa testiranjem ICBM-a na čvrsto gorivo u kasnim 1990-ima.

Južna Koreja je, takođe, navela da je osigurala "efikasnu i naprednu" tehnologiju balističkih raketa na čvrsto gorivo, iako do sada u mnogo manjim raketama.

Čvrsto ili tekuće?

Tekuća pogonska goriva daju veći propulzivni potisak i snagu, ali zahtijevaju složeniju tehnologiju i dodatnu težinu.

Čvrsto gorivo je gusto i izgara prilično brzo, stvarajući potisak u kratkom vremenu.

Takvo gorivo može ostati u skladištu duže vremena bez degradacije ili kvara, što je čest problem s tekućim gorivom.

Sjeverna Koreja je objavila kako će razvoj njene rakete Hwasong-18 na čvrsto gorivo "radikalno promovisati" njenu sposobnost nuklearnog kontranapada.

Nakon prvog lansiranja prošle godine južnokorejsko ministarstvo odbrane pokušalo je umanjiti značaj testiranja, rekavši da će Sjevernoj Koreji trebati "dodatno vrijeme i trud" da ovlada tehnologijom.

Šta se zna o vojnicima Sjeverne Koreje i mogućoj ulozi u Ukrajini?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

XS
SM
MD
LG