Stevanović: Ne možemo više biti u defanzivnoj ulozi
Spomenka Stevanović, predsjednica Kluba Demoratskog saveza (DEMOS) u NSRS, kaže da su neke odluke u BiH u posljednje vrijeme bile inicijalna kapisla, nakon kojih su shvatili „da ne mogu više biti u defanzivnoj ulozi, i ne smijemo više biti objekat politike i moramo preuzimati proaktivnu ulogu“.
Ona je apostrofirala, kako kaže, tri stvari koje su se tokom ove godine desile u relativno kratkom roku.
„Nametanje odluke Valentina Incka o zakonu o zabrani negiranja genocida, zatim nelegalno imenovanje gospodina Kristijana Šmita za visokog predstavnika i odluka Ustavnog suda BiH o osporavanju ustavnosti određenih odredbi Zakona o šumama RS – te stvari su sa razlogom izazvale žestok otpor u RS, s razlogom“, rekla je Stevanović.
„Gro nadležnosti sa entiteta na nivo BiH je prenošen odlukama visokog predstavnika, Ustavnog suda i parlamenta BiH, ali su neke nadležnosti prenesene na nivo BiH uz saglasnost NSRS“, istakla je ona.
Napomenula je da poslanike u NSRS optužuju da su njihove aktivnosti antidejtonske i antiustavne, a oni se, kako kaže, „bore za vraćanje funkcionisanja RS i BiH u okvire Ustava BiH“.
Borenović nakon napuštanja sjednice: Prizivanje sukoba
Nenad Nešić, predsjednik opozicionog Demokratskog narodnog saveza je poručio kako je "očigledno da je SNSD svjestan da je njegov rejting na minimumu i da je to povod za ovu sjednicu”.
“Čekaće se šest mjeseci na zakone, pa onda na žalbe. Ovdje nema nikakvog jedinstva. Jer da ga ima sjeli bi prije sjednice i dogovorili šta da radimo", izjavio je Nešić.
Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović upitao je zašto se ova važna pitanja otvaraju u završnoj godini izbornog mandata.
"Prenos nadležnosti su poznate činjenice već godinama, zašto to sada otvaraju. Imaju svu vlast, sve imaju u svojim rukama. Podijelili su sve privilegije 2019. i nikada nisu pomenuli nadležnosti. Ovo je poigravanje sa opasnim temama i prizivanje sukoba", rekao je Borenović.
Dodik: Povući ćemo saglasnosti i usvojićemo informacije
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (SNSD) na konferenciji za novinare održanoj nakon što je opozicija napustila zasjedanje NSRS na kojem se raspravlja o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti, kazao je kako će i pored toga sjednica biti završena.
„Imaćemo usvojenu informacije, povučene naše saglasnosti i rečeno je da se zakoni koje je nametnuo putem odluka visoki predstavnik ne važe na prostoru Republike Srpske od momenta kada mi sada donesemo određeno zakonodavstvo“, kazao je Dodik novinarima u Banjaluci i najavio kako će početi da rade na tome do kraja godine.
Kazao je i kako ljudi u RS nemaju razloga da se plaše, te da je RS stabilna.
Osudio je rad Ustavnog suda BiH koji je, navodi, izašao iz svojih okvira odlukama o imovini, jer je, kako je istakao, njegova uloga da ocjenjuje je li neki zakon u skladu s Ustavom BiH, a ne da određuje čija je imovina.
Na pitanje novinara plaši li se sankcija Dodik je odgovorio kako se ne plaši i smatra da sankcija neće biti, te da ih Rusija i Kina neće uvesti. Istakao je i da razmislja ukoliko I dođe do sankcija, da prema onima koji ih podrže uvede recipročne mjere.
Ramić: Ako se želi šteta RS, možda bi joj trebalo vratiti nadležnosti
Ako se želi naškoditi Republici Srpskoj, možda bi trebalo vratiti te nadležnosti sa države entitetu, rekao je Edin Ramić, predsjednik Poslaničke grupe Zajedno za BiH.
„Mi smo danas ovdje jer ne donosite racionalne odluke. Vi ste sve zakone donijeli u ovoj skupštini pa se onda pokajali što ste to uradili, i sada raspravljate ponovo“, ocijenio je Ramić.
„Mi smo u okviru Dejtonskog sporazuma dobili situaciju da su uređeni odnosi u BiH na način da na nivou BiH ne možete donijeti nijednu odluku bez predstavnika iz Republike Srpske“, podsjeća Ramić.
On takođe podsjeća da je Dejtonski sporazum potpisan kada je tadašnja Vojska RS bila pred potpunim porazom, nakon čega je entitetima vraćana i oduzimana teritorija da bi se došlo do omjera 51-49, a odnos snaga je redefinisan u zemlji.
„Republika Srpska danas ima poziciju u BiH koja joj u potpunosti omogućava zaštitu njenih i prava njenih građana“, naglasio je Ramić.
„Mi smo trentuno u krizi u BiH jer dvije stranke, HDZ BiH i SNSD smtraju da imaju pravo na ekskluzivno predstavljanje naroda“, ocijenio je on.
Dodao je da je BiH od Dejtona do danas prošla različite periode, od perioda neprihvatanja države, preko problema sa Aneksom 7 koji se tiče povratnika, nakon čega je uslijedila faza prihvaćanja procesa povratka, po onemogućivanje normalnog života povratnika, kao i kršenje njihovih kolektivnih i individualnih prava.
„Ukoliko bismo govorili o procesu prenosa nadležnosti sa RS na BiH, mi danas govorimo o tri možda i najuspješnija primjera toga“, rekao je Ramić.
Facebook Forum