Dostupni linkovi

Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.
Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.

Skupština Republike Srpske pokrenula proces prenosa nadležnosti

Ustavom Bosne i Hercegovine definirane su nadležnosti države, ali i način na koji su entitetske nadležnosti prenesene na državni nivo. Narodna skupština entiteta Republika Srpska najavljuje da će vratiti više od stotinu prenijetih nadležnosti, što je protivno Ustavu BiH.

Narodna skupština Republike Srpske (RS), krovno zakonodavno tijelo ovog bh. entiteta, u petak 10. decembra usvojila je informacije o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti.

Usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prestonica.

U Deklaraciji se precizira da su „svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni“.

Prethodno, isto tijelo donijela je 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.

Nadležnosti koje po Ustavu BiH nisu izričito dodijeljene institucijama BiH pripadaju entitetima, ali u članu III je navedeno da BiH može preuzeti nadležnosti s entiteta ukoliko bude saglasnosti.

Prema Ustavu BiH, entiteti ne mogu samostalno vraćati nadležnosti koje su u proteklom periodu prenesene na državu.

Najave otcjepljenja i prijenosa nadležnosti sa BiH na RS su počele kada je bivši visoki predstavnik, Valentin Incko, u julu zabranio negiranje genocida, nakon čega su političari iz RS počeli sa blokadom rada državnih institucija.

Odluke Narodne skupštine Republike Srpske stupaju na snagu narednog dana nakon njihovog usvajanja, navodi se u nacrtima dokumenta objavljenih na sajtu Skupštine RS.

21:51 10.12.2021.

Dačić: Republika Srpska žrtva narušavanja Dejtonskog sporazuma

Predsjednik Narodne skupštine Srbije, Ivica Dačić izjavio je da Republika Srpska “ne preduzima ništa što bi značilo narušavanje Dejtonskog sporazma”, komentarišući zaključke posebne sjednice Skupštine RS, prenosi Radio televizija Republike Srpske (RTRS).

“Naprotiv, da svima bude jasno da je Republika Srpska žrtva narušavanja, odnosno otimanja ovlašćenja i narušavanja Dejtonskog sporazuma”, kazao je Dačić.

Kako je naveo, “bez stabilnosti Republike Srpske nema stabilnosti BiH, a preduslov za mir je povratak izvornom Dejtonu”.

21:49 10.12.2021.

Džaferović: Napad na državu i ustavni poredak je napad na mir

Šefik Džaferović
Šefik Džaferović

Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, pozvao je državne institucije, prije svih Tužilaštvo BiH, “da zaštite ustavni poredak i pokrenu istragu protiv svih odgovornih lica za današnje događaje”, navodi se u izjavi za javnost.

“Osuđujem i odbacujem odluke usvojene na sjednici skupštine entiteta Republika Srpska. Ovo je, uz ranije usvojeni neustavni entitetski zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima, dio jasnog plana kojim je započeo napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Napad na državu i ustavni poredak je napad na mir”, poručio je Džaferović.

21:44 10.12.2021.

Narod i Pravda: Dodik zakoračio u pravno nasilje

Neodgovornom politikom čija je glavna odlika već duži vremenski period političko nasilje, današnjom posebnom sjednicom NSRS, Milorad Dodik zakoračio je i u pravno nasilje, navodi Narod i Pravda, stranka koja učestvuje u vlasti na nivou BiH, u svom saopštenju nakon usvajanja zaključaka.

Svoju tvrdnju potkrepljuju time da je glavna Dodikova meta Ustavni sud BiH, koji je kako tvrde u skladu s onim što je Dejtonski sporazum predvidio.

"Mora se jasno ukazati da je Dodik sa političkog prešao u fazu pravnog nasilja kao i da je sasvim jasno da je spreman na svaku drugu vrstu nasilja što je direktno ugrožavanje mira kao najvećeg postignuća Dejtonskog sporazuma", navodi se u reakciji Naroda i Pravde na današnju sjednicu.

21:34 10.12.2021.

Potpredsjednik Skupštine RS: Vladi entiteta rok od šest mjeseci

Skupština Republike Srpske usvojenim zaključcima dala je rok rok od šest mjeseci Vladi i nadležnim ministarstvima da pripreme rješenja koja će biti involvirana u pravni sistem tog bh. entiteta.

Ovo je nakon sjednice u petak navečer, 10.decembra, izjavio potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić.

"Kada usvojimo zakone u Narodnoj skupštini Republike Srpske povlačimo svoju saglasnost sa postojećih zakona na nivou BiH i onda ti zakoni postaju sastavni dio pravnog sistema Republike Srpske", rekao je Šulić.

Podsjetio je da je Skupština RS ranije donijela zaključke u kojima je pozvala zainteresovane strane - Republiku Srpsku i Federaciju BiH na razgovore o budućnosti BiH.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG