Dostupni linkovi

Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.
Posebna sjednica Skupštine Republike Srpske, 10. decembar 2021.

Skupština Republike Srpske pokrenula proces prenosa nadležnosti

Ustavom Bosne i Hercegovine definirane su nadležnosti države, ali i način na koji su entitetske nadležnosti prenesene na državni nivo. Narodna skupština entiteta Republika Srpska najavljuje da će vratiti više od stotinu prenijetih nadležnosti, što je protivno Ustavu BiH.

Narodna skupština Republike Srpske (RS), krovno zakonodavno tijelo ovog bh. entiteta, u petak 10. decembra usvojila je informacije o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti.

Usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prestonica.

U Deklaraciji se precizira da su „svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni“.

Prethodno, isto tijelo donijela je 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.

Nadležnosti koje po Ustavu BiH nisu izričito dodijeljene institucijama BiH pripadaju entitetima, ali u članu III je navedeno da BiH može preuzeti nadležnosti s entiteta ukoliko bude saglasnosti.

Prema Ustavu BiH, entiteti ne mogu samostalno vraćati nadležnosti koje su u proteklom periodu prenesene na državu.

Najave otcjepljenja i prijenosa nadležnosti sa BiH na RS su počele kada je bivši visoki predstavnik, Valentin Incko, u julu zabranio negiranje genocida, nakon čega su političari iz RS počeli sa blokadom rada državnih institucija.

Odluke Narodne skupštine Republike Srpske stupaju na snagu narednog dana nakon njihovog usvajanja, navodi se u nacrtima dokumenta objavljenih na sajtu Skupštine RS.

18:34 10.12.2021.

Bratić: Ove aktivnosti traže reakciju Tužilaštva BiH

Senad Bratić, poslanik koalicije Zajedno za BiH u Narodnoj skupštini RS koja ne podržava vladajuću koaliciju, poručio je tokom sjednice 10. decembra da je najveći problem što je NSRS istupila iz svojih nadležnosti, suprotno ustavu, zakonima i Dejtonskom sporazumu, pokušajem da vrati nadležnosti s državnog nivoa na entitetski.

„To je udarac na ustavno-pravni poredak države BIH, i ovo traži reakciju Tužilaštva BiH, a onda normalno i OHR-a na čelu sa visokim predstavnikom“, istakao je Bratić.

Podsjeća da je OHR dodatno ponižen današnjom sjednicom jer im je onemogućeno prisustvo na sjednici.

  • Šta je OHR saopštio povodom zabrane prisustva pročitajte OVDJE
18:20 10.12.2021.

Višković: Tražimo da se poštuje Ustav

Premijer Republike Srpske Radovan Višković replicirao je Edinu Ramiću, pozivajući ga da obiđu zajedno povratnike u RS i Federaciji BIH i uvjere se kako žive jedni i drugi.

„To što iznosite neke stvari za davanja, nije tačno, poredite babe i žabe. Vi u Federaciji BIH imate dva, tri socijalna partnera na budžetu, sve ostalo je na kantonu. Vas ne zanima kakav je zdravstveni sistem, jer to nije vaša nadležnost. Hoćete da budemo parlamentarni da raspišemo referendum šta će narod reći i hrvatski i srpski, ali vi to pokušavate gurati ispod tepiha.

Ministar ste u Federalnoj vladi, ali govoriti da mi nemamo pravo, samo tražimo da se poštuje ustav. Kako ćemo doći do života u ovoj zemlji, a ja mislim da može, ali se mora sjesti i razgovarati bez unaprijed projektovanih rješenja", kazao je Višković.

Pitao je Ramića kako tumači to što Visoki predstavnik nije dobio podršku Savjeta bezbjednosti UN-a, a treba biti autoritet koji će određivati život u BiH.

18:04 10.12.2021.

Ramić: Ako se želi šteta RS, možda bi joj trebalo vratiti nadležnosti

Ako se želi naškoditi Republici Srpskoj, možda bi trebalo vratiti te nadležnosti sa države entitetu, rekao je Edin Ramić, predsjednik Poslaničke grupe Zajedno za BiH.

„Mi smo danas ovdje jer ne donosite racionalne odluke. Vi ste sve zakone donijeli u ovoj skupštini pa se onda pokajali što ste to uradili, i sada raspravljate ponovo“, ocijenio je Ramić.

„Mi smo u okviru Dejtonskog sporazuma dobili situaciju da su uređeni odnosi u BiH na način da na nivou BiH ne možete donijeti nijednu odluku bez predstavnika iz Republike Srpske“, podsjeća Ramić.

On takođe podsjeća da je Dejtonski sporazum potpisan kada je tadašnja Vojska RS bila pred potpunim porazom, nakon čega je entitetima vraćana i oduzimana teritorija da bi se došlo do omjera 51-49, a odnos snaga je redefinisan u zemlji.

„Republika Srpska danas ima poziciju u BiH koja joj u potpunosti omogućava zaštitu njenih i prava njenih građana“, naglasio je Ramić.

„Mi smo trentuno u krizi u BiH jer dvije stranke, HDZ BiH i SNSD smtraju da imaju pravo na ekskluzivno predstavljanje naroda“, ocijenio je on.

Dodao je da je BiH od Dejtona do danas prošla različite periode, od perioda neprihvatanja države, preko problema sa Aneksom 7 koji se tiče povratnika, nakon čega je uslijedila faza prihvaćanja procesa povratka, po onemogućivanje normalnog života povratnika, kao i kršenje njihovih kolektivnih i individualnih prava.

„Ukoliko bismo govorili o procesu prenosa nadležnosti sa RS na BiH, mi danas govorimo o tri možda i najuspješnija primjera toga“, rekao je Ramić.

17:56 10.12.2021.

Dodik: Povući ćemo saglasnosti i usvojićemo informacije

Predstavnici vlasti na konferenciji za novinare nakon što je opozicija napustila sjednicu: Nenad Stevandić iz Ujedinjene Srpske (lijevo), Dragan Čavić iz Narodnog demokratskog pokreta (centar) i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (desno)
Predstavnici vlasti na konferenciji za novinare nakon što je opozicija napustila sjednicu: Nenad Stevandić iz Ujedinjene Srpske (lijevo), Dragan Čavić iz Narodnog demokratskog pokreta (centar) i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (desno)

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (SNSD) na konferenciji za novinare održanoj nakon što je opozicija napustila zasjedanje NSRS na kojem se raspravlja o „prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske“, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti, kazao je kako će i pored toga sjednica biti završena.

„Imaćemo usvojenu informacije, povučene naše saglasnosti i rečeno je da se zakoni koje je nametnuo putem odluka visoki predstavnik ne važe na prostoru Republike Srpske od momenta kada mi sada donesemo određeno zakonodavstvo“, kazao je Dodik novinarima u Banjaluci i najavio kako će početi da rade na tome do kraja godine.

Kazao je i kako ljudi u RS nemaju razloga da se plaše, te da je RS stabilna.

Osudio je rad Ustavnog suda BiH koji je, navodi, izašao iz svojih okvira odlukama o imovini, jer je, kako je istakao, njegova uloga da ocjenjuje je li neki zakon u skladu s Ustavom BiH, a ne da određuje čija je imovina.

Na pitanje novinara plaši li se sankcija Dodik je odgovorio kako se ne plaši i smatra da sankcija neće biti, te da ih Rusija i Kina neće uvesti. Istakao je i da razmislja ukoliko I dođe do sankcija, da prema onima koji ih podrže uvede recipročne mjere.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG