Ministarka finansija RS: Ključnu ulogu u izgradnji PDV sistema u BiH igrala međunarodna zajednica
Ministarka finansija Republike Srpske, Zora Vidović je, govoreći o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja navela da u Sporazumu o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između dva entiteta, ništa ne ukazuje na to da su nove nadležnosti trebale biti date BiH kao trajne.
„Čak i da su vlade entiteta imale namjeru da BiH daju trajne nadležnosti koje su obavezujuće za buduće vlade, to nisu mogle učiniti, one ne mogu davati trajne nadležnosti“, istakla je Vidović.
„Pošto su u ovom sporazumu tek politički dogovori a ne ustavne izmjene, svaki entitet se može povući iz ovog sporazuma – prema tome Republika Srpska može da se povuče iz sporazuma o nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja“.
Ona smatra da jedna strana može da se povuče iz dogovora ukoliko dođe do fundamentalne promjene početnih uslova kada je prihvaćen sporazum. Podsjetila je da je ključnu ulogu u izgradi sistema PDV u BiH igrala međunarodna zajednica, još od 2003. godine. Tada je apelovano na organe u BiH da provedu potrebne reforme, računajući i PDV i sistem carina na državnom nivou.Tadašnji visoki predstavnik u BiH, Pedi Ešdaun, je 2003. odredio uspostavljanje Komisije za direktnu poresku politiku, uspostavljenu za reformisanje poreske politike u BiH.
Vidović podsjeća da je pitanje na koje je potrebno posebno obratiti pažnju da Sporazum o nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, koji je potpisan u prisustvu visokog predstavnika BiH, nikada nije objavljen u Službenom listu BiH.
Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD: 'Nije inat, ovo je naše pravo'
Predsjedavajući Kluba poslanika vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Igor Žunić, istakao da je želja za vraćanjem nadležnosti „nije inat, ovo je naše pravo“.
„Republika Srpska se samo poziva na prava koja joj je dao Dejtonski sporazum te davne 1995. godine. Mi smo izabrali put koji predstavlja povratak Ustavu Bosne i Hercegovine“.
Žunić je istakao da je Dejtonski sporazum narušavan, a Republika Srpska godinama razvlašćivana „prisilom, nametanjima, prijetnjom i lažnim obećanjima o ubrzanom pristupanju Evropskoj uniji (EU)“
Žunić je pobrojao i neke od zakona koji su preneseni na nivo BiH, a nisu dio Ustava BiH, te je podsjetio da je na današnji dan, 10. decembra 1997. godine visoki predstavnik u BiH dobio bonska ovlaštenja, odnosno ovlaštenja po kojima može nametati odluke i rješenja u BiH.
Pročitajte zaključke o 'prenošenju nadležnosti' o kojima odlučuju zastupnici Skupštine RS-a
Na sjednici Narodne Skupštine entiteta Republika Srpska (NSRS) u petak, 10. decembra, zastupnici će raspravljati o "prijenosu nadležnosti s Bosne i Hercegovine na nivo Republike Srpske", u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i sigurnosti.
Zastupnici će nakon planiranih obraćanja, odlučivati o 24 zaključka iz četiri navedene informacije.
Na dnevnom redu sjednice je i Deklaracija o ustavnim principima RS-a, koja zadužuje institucije RS-a da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prijestolnica.
Počela posebna sjednica NSRS
Na posebnoj sjednici NSRS prisutan je 71 poslanik, među kojima su i lideri opozicije.
Sve tačke su spojene u jednu dnevnu tačku, pa će se tako NSRS odjednom raspravljati o svim informacijama o nadležnostima.
Facebook Forum