Saška Kuzmanova iz Kavadaraca jedina je u Severnoj Makedoniji koja pravi perike od prirodnih vlakana i daje ih onkološkim i hematološkim pacijentima.
Kako je lista čekanja duga, a proces proizvodnje traje, želja joj je da sastavi tim koji će joj pomoći u pravljenju perika.
Nakon što je video Radija Slobodna Evropa (RSE) sa dugokosim osnovcem Maksimom Kaeskim izazvao veliko interesovanje javnosti, pitali smo ga kakve su reakcije.
"Odrasli su mi rekli da sam kao zvezda, a deca mi kažu da sam populara", rekao je devetogodišnji Maksim za RSE.
Međutim, ističe, njegov cilj nije popularnost.
"Radio sam to u druge svrhe, zbog svoje kose. Želim da deca koja me zadirkuju zbog moje duge kose shvate da i dečaci mogu imati dugu kosu, a ne samo devojčice. Važnije mi je da prihvate moj izazov i puste kosu kako bi se napravila perika koja će biti poklonjena detetu obolelom od raka", reči su Maksima.
I dok čeka da mu kosa u pletenici dostigne 25 santimetara, kako bi je skratio i poklonio, već razmišlja o novom videu u cilju dizanja svesti o još jednoj temi.
"Moj sledeći cilj bi bio da apelujem na one koji puše cigarete da ne bacaju cigarete u blizini dece, na igralištima", kaže on.
Maksim kaže za RSE da mu, otkako postoji snimak, niko ništa nije rekao za kosu, pa se nada da je okolina konačno shvatila.
Gde se može donirati kosa?
Prema rečima Saške Kuzmanove izrada perike u fabrikama u inostranstvu košta od 500 evra pa naviše, u zavisnosti od dužine, gustine itd. Perike od prirodnog vlakna u specijalizovanim prodavnicama koštaju i do 1.000 evra.
Ali Saška ih pravi besplatno i poklanja. Njena nagrada su suze radosnice pacijenata.
Ona ima diplomu profesorke engleskog jezika, a poznata je kao humanitarka koja pomaže socijalno ugroženim porodicama.
Nakon što je njena prijateljica dobila rak, odlučila je da pomogne i onkološkim i hematološkim pacijentima.
"Počela sam da razmišljam kako da im postanem svetla tačka u mraku kroz koji prolaze i zato sam počela da pravim perike", kaže Saška za RSE.
U Severnoj Makedoniji nije imala od koga da uči, pa je, kaže, jedva našla nekoga od koga bi mogla da dobije praktična znanja.
Tokom pandemije jedna Makedonka koja živi u inostranstvu ju je onlajn obučila da pravi perike.
Prvu periku napravila je pre godinu i po dana, a već došla do broja 46.
Bilo bi i više, jer kose ima "na zalihama", iako je proces dug i naporan.
"Pošto su perike 100 odsto ručno rađene, za jednu periku je potrebno od 21 do 31 dan. Kada sednete da napravite periku, želite da to bude brže. Međutim, ponekad se u proizvodnji dnevno potroši između deset i dvanaest sati, jer se radi komad po komad", rekla je Saška.
Na Saškinoj listi već 88 ljudi čeka na periku.
Trenutno pravi tri, a ima još tridesetak komada kose koje čekaju da postanu perike.
Ali, ne prestaje sa prikupljanjem donirane kose. Svi koji žele da doniraju mogu joj se javiti na njenom Fejsbuk profilu.
[Video objavljen u maju 2019.]
Koji su uslovi za donaciju?
Nije uslov da kosa ima prirodnu boju, ali postoji uslov za dužinu, kaže Saška.
"Može i da je kosa ofarbana jer, na primer, ako je kosa pacijenta ranije bila plava ili crvena, pravimo i farbanu periku. Kosa kada je ošišana treba da bude vezana u rep ili pletenicu i da bude duža od 25 centimetara", objašnjava Saška.
Kako se dobija perika?
Svaki pacijent koji želi besplatnu periku od prirodne kose može da se prijavi na Saškinu listu. Deca imaju prednost zbog godina.
"Svako kome je potrebna perika može slobodno da me kontaktira i na mom Fejsbuk profilu. Uslov za dobijanje perike je samo jedan – da predoči dokument da je onkološki ili hematološki pacijent. Zapisujem ih, pa se ide redom po spisku. Kada dođe na red, svako od prijavljenih dobije periku", rekla je ona.
Red je dug, a Saška je sama, pa trenutno trenira dve devojke da joj pomognu, jer više ruku znači i više perika.
U projektu joj pomažu devojke iz Bitolja iz akcije "Svi zajedno u borbi protiv raka".
Kosa koju one sakupe donose Saški. Nada se da će se formiranjem tima uskoro nasmejati još mnoga lica.
[Video objavljen u junu 2018.]