Dostupni linkovi

Severna Makedonija uvodi 'Amber Alert' za potragu nestale dece


Ilustracija sistema "Pronađi me"
Ilustracija sistema "Pronađi me"

"Pronađi me – sistem ranog upozorenja za nestalu decu" od decembra će da alarmira građane Severne Makedonije kako bi, ukoliko imaju ikakvu informaciju o nestanku, odmah mogli da je podele.

Takvih sistema ima u Evropi i Sjedinjenim Državama, kao i u zemljama regiona.

U Severnoj Makedoniji za tri godine je nestalo 74 dece.

Roditelji Petra Jobeskog skoro godinu dana čekaju vesti o svom tada 10-ogodišnjem sinu. On je 25. februara prošle godine nestao u selu Vrpsko, oblast Marijovo.

Tamo je bio sa svojom porodicom i posmatrao pčele.

Policija, službeni psi, dronovi, seljani i lovci tražili su Petra, dete sa smetnjama u razvoju, po nepristupačnom terenu sela.

Petar je poslednje od nekoliko nestale dece za čiju se sudbinu ne zna.

Njegova fotografija i danas se nalazi na web stranici makedonskog Ministarstva unutrašnjih poslova gde se objavljuju osnovni podaci o nestalim osobama.

Петар Џобески, исчезнат на 10 години
Petar Jobeski, nestao sa 10 godina

Ali o Petru se još ne zna ništa.

"Do sada osoba nije pronađena. Potraga se nastavlja dok se ne pronađe", rečeno je Radiju Slobodna Evropa iz MUP-a.

Strašno je da roditelj izgubi dete, a da ne sazna šta se dogodilo.

"Pomisao da izgubite svoje dete među strancima je zastrašujuća, čak i ako potraje na sekund. Desilo mi se jednom na plaži da nisam mogla da lociram dete. Tražila sam je nekoliko minuta, a trajalo je večno. Pomislila sam, šta ako je nema narednih sati, dana? Sigurno ću zvoniti na sva zvona", kaže majka osmogodišnje devojčice iz Skoplja.

Kako funkcionište sistem 'Pronađi me'?

Mediji prekidaju program svakih pola sata i objavljuju fotografiju nestalog deteta.

Ista fotografija pojavljuje se na aerodromima i autoputevima. Informacije se šire velikom brzinom. Ideja je da svi znaju i svi budu na oprezu.

"Pronađi me", pisaće i u kratkoj, ali važnoj SMS-poruci koju građani prime na svoje mobilne telefone. Cilj je da, ukoliko imaju bilo kakvu informaciju o nestanku, odmah je podele.

Tako je od kraja oktobra u Srbiji počeo da funkcioniše sistem "Pronađi me", po uzoru na američki i evropski "Amber Alert", koji odmah obaveštava javnost kada dete nestane.

Sisem "Pronađi me osnovala je građanska organizacija "Novinari za ljudska prava", u saradnji i pod rukovodstvom projekta partnerske organizacije EKPAT – Austrija.

Projekat se oslanja na austrijsko iskustvo, jer takav sistem već postoji u Austriji, koja je deo mreže Amber Alert Europe.

Makedonski MUP je podržao ideju. Očekuje se da će se uključiti i ministarstva rada i socijalne politike, te zdravlja i obrazovanja.

Fotografije na bankomatima, autobusima, taksijima

"Kod nas će biti uključene banke (fotografija nestalog deteta će se pojaviti na bankomatima), taksi kompanije, javni gradski prevoz, mobilni operateri. Fotografija nestalog će ići i hotelima. U početku će biti uključena samo deca, a potom i odrasli, za koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo da su nestali", kaže Nataša Dokovska iz "Novinara za ljudska prava".

U tu svrhu već funkcioniše web-stranica "Pronađi me", koja će deliti podatke na makedonskom, albanskom i romskom jeziku.

I druge tehničke pripreme su izvršene.

Prvobitno uspostavljen u Sjedinjenim Državama, sistem postoji u nekoliko evropskih zemalja, a postepeno ga usvajaju i zemlje regiona.

Pored Srbije, sistemi upozorenja za nestalu decu postoje i u Albaniji i Hrvatskoj (u Hrvatskoj se zove "NENO Alarm"). Postoji inicijativa da se sistem uvede i u Bosni i Hercegovini.

Neki od sistema za uzbunjivanje nestalih osoba napravljeni su po uzoru na američki, drugi po uzoru na evropski Amber Alert. Među njima nema velike razlike, osim u načinu finansiranja.

"Takav sistem nam je potreban. Kada to imamo i u zemljama u okruženju, protok informacija je lakši", kaže Dokovska.

Prema zvaničnim podacima MUP-a, u poslednje tri godine (od 2020. do 27. oktobra 2023.) nestala su 74 maloletnika. Od njih pronađeno je 65. Devetoro dece se još vodi kao nestalo.

Kada neko nestane u Severnoj Makedoniji, prema dosadašnjoj praksi, rođaci prvo traže pomoć putem društvenih mreža.

Objavljuje se apel sa fotografijom lica, podacima o tome gde je i kada je nestala osoba, te ako je bila obučena. Objave se i brojevima telefona na koje građani mogu da se jave ukoliko imaju bilo kakvu informaciju o nestaloj osobi.

U poslednje tri godine, najviše nestalih je bilo 2021.

Statistika policije za poslednje tri godine takođe pokazuje da je najviše nestalih u Severnoj Makedoniji bilo 2021. - ukupno 126 osoba, što je znatno više nego godinu ranije, kada je nestala 91 osoba.

Od početka 2023. nestalo je 59 osoba. Za osam se još traga, a ostali su pronađeni.

Kada neko prijavi nestanak, MUP odmah reaguje. Nema čekanja da prođe 24 sata ili 48 sati nakon prijave.

"U zavisnosti od informacija kojima raspolažemo: o razlozima nestanka, mestu nestanka, kretanju osobe, da li je ona nameravala da napusti zemlju i tako dalje, raspisuje se lokalna ili centralna objava, a po potrebi i međunarodna objava", ističu iz makedonskog MUP-a.

Iskustva iz regiona

U Srbiji sistem funkcioniše tako da su, kada policija pokrene sistem, mediji u obavezi da prekidaju program svakih 30 minuta prvih osam sati, kako bi emitovali fotografiju nestalog deteta i informacije važne za potragu.

Nakon toga, do isteka 48 sati, mediji objavljuju podatke svakih sat vremena.

Posle 48 sati, mediji više nisu u obavezi da objavljuju, jer se javnost smatra dovoljno informisanom.

Sistem se može ponovo pokrenuti na zahtev policije.

O uvođenju sistema u ovu susednu zemlju priča se od 2015. godine, kada je kidnapovana i ubijena 15-godišnja Tijana Jurić iz Subotice.

Partner u pokretanju sistema u Srbiji je Ambasada Sjedinjenih Država.

Petnaestogodišnja Tijana Jurić iz Srbije je kidnapovana i ubijena 2015. godine
Petnaestogodišnja Tijana Jurić iz Srbije je kidnapovana i ubijena 2015. godine

Hrvatska od 2022. godine ima "NENO Alarm".

Kada dete nestane, hrvatska policija obaveštava kompaniju Meta, koja pokreće upozorenje, odnosno "NENO Alarm", građanima – korisnicima društvenih mreža Facebook i Instagram – u krugu od 60 kilometara od mesta gde je dete poslednji put viđeno.

Upozorenje sadrži osnovne informacije o nestalom detetu i link do njegovog profila na web-stranici Nacionalne evidencije nestalih osoba.

Sistem se koristi u nekoliko evropskih zemalja - Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Bugarskoj...

Amber alert u Sjedinjenim Državama funkcioniše od 1996. godine. Nazvan je po devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, Amber Hagerman, koja je oteta i ubijena.

Prolaznik koji je šetao svog psa pronašao je njeno telo pet dana kasnije, bačeno u potok, manje od 10 kilometara od parkinga gde je Amber oteta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG