Dostupni linkovi

Srpska lista bojkotuje glasanje protiv albanskih načelnika na koje je pozivala


Građanin Severne Mitrovice potpisuje peticiju za početak procesa smene albanskih gradonačelnika u opštinama na severu Kosova, 17. januara 2024. godine.
Građanin Severne Mitrovice potpisuje peticiju za početak procesa smene albanskih gradonačelnika u opštinama na severu Kosova, 17. januara 2024. godine.

Dejan iz Leposavića, jedne od četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova, kaže da je zbunjen saopštenjem Srpske liste da neće učestvovati u glasanju za smenu albanskih gradonačelnika koje je zakazano za 21. april.

"Više ne postoji naše mišljenje. Jel mogu da uradim nešto u životu a da se ne pita vlast? Ja bih izašao (na glasanje za smenu gradonačelnika)", kaže Dejan za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ja ne znam šta se radi ovo, nije mi jasno
Zlatko iz Severne Mitrovice

Srpska lista je 7. aprila iznenada saopštila da njene pristalice neće učestvovati na glasanju za smenu albanskih gradonačelnika u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku.

Ovakva poruka dolazi nakon što je sredinom januara ova najveća stranka Srba na Kosovu, koja ima podršku Beograda, predvodila kolone građana da potpišu peticiju za smenu ovih gradonačelnika.

Predsednik Srpske liste Zlatan Elek predvodi pripadnike srpske zajednice na severu Kosova za potpisivanje peticije za smenu albanskog gradonačelnika Severne Mitrovice, 17. januar 2024.
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek predvodi pripadnike srpske zajednice na severu Kosova za potpisivanje peticije za smenu albanskog gradonačelnika Severne Mitrovice, 17. januar 2024.

Albanski gradonačelnici su inače na vlast došli jer je upravo Srpska lista pozvala građane da bojkotuju izbore u aprilu 2023. koji su organizovani nakon što su Srbi napustili kosovske institucije novembra 2022, ponovo na inicijativu te stranke.

"Uopšte me ne zanima Srpska lista. Oni u roku od pet dana promene pet mišljenja. Prvo pozivaju na glasanje, pa bojkotuju glasanje (za smenu gradonačelnika)", navodi Marina iz Severne Mitrovice.

Ona smatra da građani iz redova srpske zajednice u opštinama na severu treba da izađu 21. aprila na glasanje za smenu aktuelnih gradonačelnika bez obzira na stavove ili pozive političkih stranaka.

Zlatko i Pera iz Severne Mitrovice za sada nisu odlučili da li će izaći na glasanje nakon poruke Srpske liste da neće uzeti učešće u tom procesu.

"Ja ne znam šta se radi ovo, nije mi jasno", kaže Zlatko.

"To je za mene još uvek zbunjujuće, prvo je bilo da li ćemo izaći na izbore, da li ćemo ih bojkotovati, pa onda da li ćemo ostati u kosovskim institucijama ili ćemo ih napustiti, pa onda peticija. Nemam odgovor", kaže Pera.

Organizatori prikupljanja peticije se ne oglašavaju

Konstatacijom Srpske liste da neće učestvovati u smeni albanskih gradonačelnika zbunjen je i Zoran iz Leposavića.

"Prvo smo krenuli optimistički sa tom peticijom, sada kada se narod spremio i 'naoštrio' da izađe i smeni alabanske gradonačelnike, dešava se neki tajac, neko utihnuće", navodi Zoran.

Odluka koju su doneli nije jasna ni meni a verujem ni građanima
Miodrag Marinković iz nevladine organizacije Centar za afirmativne društvene akcije

Inače, peticija za smenu gradonačelnika u opštinama na severu je bila pokrenuta na osnovu Administrativnog uputstva koje je Vlada Kosova izradila septembra prošle godine nakon pritiska međunarodne zajednice da organizuje nove izbore na severu.

Na osnovu tog uputstva, potpise građana je prikupljala Inicijativna grupa sačinjena od par građana u svakoj od četiri opština na severu Kosova.

Članovi tih grupa su ranije saopštili da su se samoinicijativno organizovali da pokrenu proces za smenu gradonačelnika, te da nemaju veze sa nijednom političkom opcijom.

RSE je 8. aprila pokušao da stupi u kontakt sa pojedinim članovima Inicijativnih grupa kako bi dobio odgovor da li će i dalje pozivati gađane da učestvuju u procesu smene gradonačelnika.

Međutim većina njih se nije javljala na telefon ili bi kratko prokomentarisali da ne daju izjave.

Inače, da bi glasanje za smenu gradonačelnika 21. aprila bilo uspešno, potrebno je 50 odsto plus jedan glas građana od ukupnog broja upisanih u birački spisak.

Nakon toga, rezultat se šalje predsednici Kosova Vjosi Osmani, koja ima zakonski rok od 30 do 45 dana da raspiše vanredne izbore.

Optužbe na računa Vlade Kosova

Srpska lista je 7. aprila, saopštavajući da neće učestvovati u procesu smene gradonačelnika u opštinama na severu, navela kako su predviđene procedure "nemoguće", te da je premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) "učinio sve da glasanje ne uspe".

U tom kontekstu je predsednik Srpske liste Zlatan Elek 7. aprila na konferenciji za novinare u Severnoj Mitrovici rekao da prema zvaničnim podacima na severu Kosova ima oko 46.000 birača sa pravom glasa, ali da je situacija na terenu drugačija jer se u poslednjih par meseci oko 15 odsto Srba odselilo.

On je na taj način aludirao da glasanje 21. aprila ne može biti uspešno jer je potrebno da za smenu gradonačelnika glasa 50 odsto plus jedan od ukupnog broja upisanih u birački spisak.

Inače, trenutno je na Kosovu u toku popis stanovništva, ali je Srpska lista ranije saopštila da Srbi na njemu neće učestvovati. Poslednji popis 2011. nije održan na severu Kosova, dok su ga Srbi južno od Ibra uglavnom bojkotovali na poziv Beograda.

Takođe, Elek je na istoj konferenciji za novinare rekao kako se broj Albanaca sa pravom glasa u opštinama na severu povećava. RSE se obratio Srpskoj listi sa upitom da pruži dokaze za ove tvrdnje, imajući u vidu da ih nisu izneli na konferenciji za novinare, ali odgovor nije stigao.

Vlada Kosova je pozvala Srpsku listu da ne širi dezinformacije i da ne vrši pritisak na pripadnike srpske zajednice u opštinama na severu Kosova "koji žele da budu deo demokratskog procesa 21. aprila".

U odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz Vlade Kosova navode da Srpska lista "obmanjuje" javnost jer glasanje za smenu gradonačelnika nije raspisao premijer Kurti.

"To je rezultat zahteva i potpisa prikupljenih od strane građana Republike Kosovo, stanovnika ove četiri opštine. Administrativno uputstvo koje predviđa mogućnost smene predsednika opština poštuje političku volju građana", naveli su iz Vlade Kosova.

Pozvali su građane u opštinama na severu da iskoriste priliku i svoje pravo da glasaju za ili protiv smene gradonačelnika.

Biševac: Licemeran stav Srpske liste

Milija Biševac iz Zubinog Potoka, predsednik Srpskog narodnog pokreta – novoformirane stranke kosovskih Srba, u izjavi za RSE kaže kako je Srpska lista "ponizila građane" jer je najpre podržala smenu gradonačelnika na osnovu peticije i glasanja, da bi se sada povukla iz celog procesa.

"To je licemeran stav Srpske liste i smatram da su oni kao jedna ozbiljna politička partija trebalo da predvide sve ove stvari. Ovo je sada jedna konfuzna izjava", smatra Biševac i dodaje da njegova stranka od samog početka nije podržavala smenu gradonačelnika na osnovu Administrativnog uputstva Vlade Kosova.

I on izražava uverenje da se jedan broj Srba odselio sa severa Kosova, te da je od samog početka bilo jasno da proces glasanja ne može da uspe. Dodaje da je sada taj proces "unapred osuđen na propast".

"To je jedan neozbiljan pristup politici od strane Srpske liste i zvaničnog Beograda. Narod jeste razočaran, izgubili su volju i zbog toga sve veći broj naših građana napušta ovo područje", zaključuje Biševac.

Marinković: Srpska lista izgubila glasače, zato se povlači

Miodrag Marinković iz nevladine organizacije Centar za afirmativne društvene akcije ocenjuje da je Srpska lista u poslednjih godinu dana povukla niz pogrešnih poteza, te da je zbog toga izgubila podršku jednog dela građana.

Zbog toga se, prema njegovim rečima, i povukla iz procesa glasanja za smenu albanskih gradonačelnika.

"Druga stvar, ja sam siguran da bi Srpska lista i logistička mašineriju Srpske napredne stranke (vladajuće stranke u Srbiji) mogla da omogući da jedan broj birača dođe iz Srbije i glasa na ovom glasanju. Ali nisam siguran da je sada to fokus SNS-a, jer se bave lokalnim izborima u Srbiji", kaže on.

Smatra da je poslednja odluka Srpske liste svakako bila pogrešna jer bi se smenom albanskih gradonačelnika u opštinama na severu obezbedila stabilizacija situacije.

"Odluka koju su doneli nije jasna ni meni a verujem ni građanima", dodaje on.

Portparol Centralne izborne komisije na severu Kosova Valjmir Eljezi je u međuvremenu za RSE rekao da su prihvaćene ostavke četiri člana opštinskih izbornih komisija ispred Srpske liste u Leposaviću, Zvečanu, Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici.

Miodrag Marinković napominje da proces glasanja za smenu albanskih gradonačelnika povlačenjem Srpske liste svakako neće biti odložen, već da može samo biti neuspešan.

Prema Administrativnom uputstvu Vlade Kosova, ukoliko glasanje za smenu gradonačelnika bude neuspešno, naredna inicijativa može da se pokrene 12 meseci od dana kada se utvrdi da je prethodna bila neuspešna.

Mandat gradonačelnicima na Kosovu traje četiri godine, što znači da bi albanski gradonačelnici opštine na severu mogli da vode u naredne tri godine.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG