Nakon što je slučaj seksualnog uznemiravanja bivše učenice Sare Vujisić doveo do smjene direktorice podgoričke Gimnazije, učestalija su procesuiranja ovih krivičnih djela.
Početkom februara uhapšen je profesor jedne osnovne škole u Tivtu, a Više tužilaštvo istražuje postupanje profesora osnovne škole u Tuzima.
Vujisić, koja je javno progovorila o seksualnom uznemiravanju koje je doživjela od dotadašnjeg profesora kaže da je ovaj problem sistemski ali da je godinama ignorisan.
"Problem je što je teško pronaći dokaze, što se žrtvama često ne vjeruje, a najgore od svega – u pitanju su djevojčice iz osnovnih škola, koje često ne mogu ni da prepoznaju problem, a kamoli da ga prijave", kaže Sara za RSE.
Smatra da su slučajevi poput ovih u Tivtu i Tuzima široko rasprostranjeni i da su nerijetko javne tajne.
Upravo je Sara ohrabrila mnoge da prijave problematično ponašanje.
"Mnogo djevojčica i žena mi se javilo da ispriča svoje iskustvo. Kažu da sam ih motivisala i ohrabrila. Srećna sam što sam ih pokrenula ali i tužna zbog toga što su prolazile ili sada prolaze", kaže ona.
Seksualno uznemiravanje je krivično djelo od 2023. godine.
Njime su za počinioce predviđene su kazne zatvora, najkraće šest mjeseci, odnosno dvije godine.
Do sada niko u Crnoj Gori nije osuđen po ovom zakoniku.
Slučaj nastavnika u Tivtu
Nakon prijave, u Tivtu je 2. februara uhapšen profesor fizičkog P. Š, zbog sumnje da je tokom časa učenici uputio neprimjerene riječi.
Kako je saopšteno iz kotorskog tužilaštva, određen mu je pritvor do mjesec, zbog sumnje da bi mogao da ponovi ovo djelo.
Njegove nekadašnje učenice za Radio Slobodna Evropa svjedoče da je ovaj nastavnik godinama koristio dvosmislene šale i dodirivao djevojčice pod izgovorom "pridržavanja" tokom vježbi.
"Dok smo na fizičkom času radili gimnastiku govorila sam mu da ne umijem da uradim most, da navodno imam strah, samo da bih izbjegla da me on pridržava i dodiruje", kaže Zorana kojoj je P. Š, predavao prije dvije i po decenije.
" 'Konačno su mu stali na kraj', pomislila sam kada sam vidjela tu informaciju. Nije bilo teško prepoznati ko se 'krije iza inicijala' ", kaže ona.
Kaže da je i tada učenicama obraćao neprimjerenim rječnikom, često i dvosmislenim i neprijatnim "šalama".
"Ne vjerujem da je ova informacija iznenadila ikoga ko je išao u tu školu i na folklor koji je vodio", dodaje Zorana.
Isto iskustvo ima i Jelena iz Tivta kojoj je P. Š. predavao.
"Znao je da uđe u svlačionicu, da dodirne neku od drugarica gdje ne treba. Znao je da komentariše vulgarno", priča Jelena, koja je 2009. završila osnovnu školu.
Dodatno, P. Š. je bio i direktor škole u jednom periodu i instruktor folklora u Tivtu, malom primorskom gradu u Bokokotorskom zalivu.
Apeli bili bez reakcije
Tužilaštvo je nakon hapšenja P. Š. pozvalo roditelje, maloljetnike i sve građane da prijave svaku sumnju na bilo kakvo krivično djelo na štetu djece, kako bi se na vrijeme zaštitila njihova prava.
"Pozivamo i institucije na saradnju i blagovremenu razmjenu informacija kako bismo svi zajedno, u okviru svojih nadležnosti, doprinijeli bezbjednom okruženju za sve maloljetnike ili maloljetnice", naveli su iz Tužilaštva.
Zorana kaže da je ohrabruje ovakav pristup Tužilaštva, pošto je ranije bilo gotovo neprihvatljivo prijaviti takva ponašanja profesora.
"Kada smo pokušavali da reagujemo i kažemo nešto o tome kao reakciju smo dobijali komentare da ućutimo i da 'nije on ništa loše mislio' ", kaže Zorana.
Jelena, za razliku od Zorane, nije reagovala.
"Mi to tad nismo zvali seksualno uznemiravanje jer se o tome na taj način nije pričalo ali je bilo grozno neprijatno", kaže Jelena.
Smatra da su sad i osnovci svjesniji da je takvo ponašanje nedopustivo.
"Drago mi je što ove generacije o tome neće da ćute, zbog svih nas koji smo bili neosviješćeni, preplašeni ili ućutkani", dodaje Jelena.
Slučaj nastavnika iz Tuzi
Osim učenika i njihovih roditelja, 'probudile' su se i institucije.
Više državno tužilaštvo formiralo je krajem januara predmet protiv profesora jedne škole iz Tuzi zbog sumnje u krivično djelo nedozvoljene polne radnje prema dvanaestogodišnjoj učenici, potvrđeno je za RSE.
"VDT će nakon izvršene analize spisa predmeta, preduzeti sve mjere i radnje za kojima se ukaže potreba, u cilju donošenja odluke", kazali su u odgovoru.
Ovaj slučaj star je preko dvije godine.
Nastavnici škole u Tuzima su tokom 2022/23 godine prijavili Ministarstvu prosvjete da je njihov kolega seksualno uznemiravao učenicu tada šestog razreda.
Međutim, Ministarstvo, na čijem čelu je tada bio Mijomir Vojinović, nije ništa preduzelo.
Nakon što su se roditelji pobunili, nastavnik je tek naredne školske godine prestao da radi u toj školi, ali je ostao u obrazovnom sistemu - posao je našao u drugoj školi, takođe u okolini Tuzi.
Ove podatke objavio je Centar za istraživačko novinarstvo decembra prošle godine.
Glas Sare Vujisić koji je probudio promjene
Da institucije, posebno Ministarstvo, mora da reaguju na seksualno uznemiravanje učenika ukazano je sa nekoliko protesta u Podgorici, decembra prošle godine.
Organizovani su nakon što je Sara Vujisić objelodanila poruke koje joj je dva mjeseca nakon što je maturirala slao dotadašnji profesor Radoman Čečović.
Poruke su bile pune seksualnih ponuda i fantazija.
Iako je Sara obavijestila direktoricu gimnazije a profesor priznao da je autor poruka, kažnjen je jednokratnim umanjenja plate od 30 odsto. Otkaz je dobio jer se, po zaključenom bolovanju, nije pojavio na poslu.
Nešto kasnije i direktorica je dobila otkaz jer nije prijavila slučaj nadležnim.
"Nažalost, mnoge žene su godinama prije mene prolazile kroz teže situacije i nisu dobile nikakvu podršku. Ako ništa drugo, sada imamo trunku nade da će se nešto promijeniti", kaže Sara.
Nije se pokajala što je otvoreno progovorila o svom iskustvu jer, naglašava "bez svjedočenja žrtava i reakcije institucija neće doći do promjena".
"Znamo šta se dešava u školama, na fakultetima, u firmama, ali bez konkretnih dokaza i institucionalne podrške, sve ostaje na nivou glasina", upozorava ona.
Seksualno uznemiravanje krivično djelo
U Registru počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode djece (poznatijem kao registar pedofila) nalaze se 103 osobe. To je za pet više nego što ih je bilo 15. avgusta prošle godine, kada je registar formiran.
Od tada škole su u mogućnosti da provjere da li je neko koga namjeravaju da zaposle evidentiran u njemu i time nepodoban za rad s djecom.
Nasilje nad ženama
Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?
Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.
U "Ispričajte mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.
Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.