Dostupni linkovi

'Volim da se ne bojim', poručeno sa Pete Bh. povorke ponosa


Peta Bh. povorka ponosa u Sarajevu: 'I mi smo dio društva'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Peta Bh. povorka ponosa u Sarajevu: 'I mi smo dio društva'

Ne tolerišemo mržnju, prijetnje i nasilje nad LGBTIQ+ osobama! - poručili su organizatori Bh. povorke ponosa, koja je 22. juna u Sarajevu okupila nekoliko desetaka građana.

Od Historijskog muzeja BiH u Sarajevu učesnici su u šetnji prošli kroz centar grada, uz pojačano prisustvo pripadnika policije i bez incidenata.

Organizirator je bila grupa aktivista i aktivistica iz Sarajeva, Tuzle, Banjaluke, Prijedora, Bijeljine i drugih bosanskohercegovačkih gradova, a ovo je peti ovakav skup u Sarajevu.

"Potrebno je raditi na smanjenju govora mržnje koji dovodi u pitanje sigurnost LGBTIQ+ osoba u Bosni i Hercegovini (BiH). Ovim skupom želimo doprinijeti društvenom i političkom, javnom i privatnom, smanjenju nasilja nad LGBTIQ+ osobama", kazala je Anisa Pračić-Šehić, članica Organizacionog odbora Povorke.

Učesnici Pete bh. provorke ponosa, Sarajevo, 22. juni 2024.
Učesnici Pete bh. provorke ponosa, Sarajevo, 22. juni 2024.

Sa zastavama, transparentima i porukama podrške, Povorka je prošla od Historijskog muzeja BiH, glavnom gradskom saobraćajnicom, uz obalu rijeke Miljacke, do Trga Susan Sontag u centru Sarajeva.

Ovogodišnji slogan je bio "Volim da se ne bojim".

"Tu smo, živimo, radimo i dio smo društva", poručili su neki od učesnika Povorke.

Policija tokom Pete bh. provorke ponosa, Sarajevo, 22. juni 2024.
Policija tokom Pete bh. provorke ponosa, Sarajevo, 22. juni 2024.

I palestinske zastave na Povorci

Na Povorci nije bilo dozvoljeno nošenje oznaka političkih i društvenih organizacija, međunarodnih ambasada i slično, ali su organizatori ove godine dozvolili da budu unesene palestinske zastave.

Iz Bh. povorke ponosa naveli su da je palestinska zastava prepoznata kao simbol otpora i da zbog toga za nju ima mjesta na povorci.

"Pridružujemo se svim prajdovima koji su stali u solidarnost sa palestinskim otporom i šaljemo jasnu poruku protiv rata i opresije. Među ključnim principima našeg kolektiva i pokreta je solidarnost, antifašizam i antimilitarizam", poručili su organizatori.

Transparenti podrške Palestincima na petoj Bh. povorci ponosa u Sarajevu
Transparenti podrške Palestincima na petoj Bh. povorci ponosa u Sarajevu

Različiti oblici nasilja

Nedavni incident, prilikom izložbe koju je također organizirala Bh. povorka ponosa, kada su na zgradi Goethe instituta u Sarajevu ispisani uvredljivi grafiti, pokazao je da su homofobni ispadi još uvijek česta pojava u životima LGBTIQ+ populacije.

Anisa Pračić-Šehić podsjeća da postoje različiti oblici nasilja.

"Ono može biti i verbalno, psihičko, ekonomsko, partnersko, institucionalno i slično. LGBTIQ+ osobe proživljavaju samo zbog toga što su LGBTIQ+ osobe, a samim time su u neravnopravnom položaju u odnosu na heteroseksualne sugrađane i sugrađanke", kazala je Pračić-Šehić.

Nekoliko dana prije Povorke započela je kampanja "Volim da se ne bojim", koja je kroz kratke video priče prikazala iskustva pripadnika LGBTIQ+ populacije.

"Videomaterijalima, odnosno skečevima, nastojali smo na satiričan način predstaviti nasilje, ali i surovu realnost života LGBTIQ+ osoba - od odnosa unutar porodice, diskriminacije u zdravstvu do toga koliko su LGBTIQ+ osobe zapravo nesigurne u javnom prostoru", kazala je Ivana Arapović, članica Organizacionog odbora Povorke.

'Istjerivanje đavola' iz gay mladića u BiH
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:46:30 0:00

Petu Bh. povorku ponosa podržaki su i građani iz drugih bosanskohercegovačkih gradova, kao i zemalja regiona, a podršku su dolaskom iskazale i javne ličnosti, političari, kulturni radnici, kao i predstavnici diplomatskog kora u BiH.

XS
SM
MD
LG