Dostupni linkovi

Sve krize Vučića i Dačića


Ivica Dačić predaje premijersku dužnost Aleksandru Vučiću 29. aprila 2014. godine.
Ivica Dačić predaje premijersku dužnost Aleksandru Vučiću 29. aprila 2014. godine.

Aleksandar Vučić i Ivica Dačić nastavljaju koalicionu saradnju.

Predsednik Srbije i lider Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić dogovorili su nastavak saradnje svojih stranka.

To je potvrdio Dačić za Tanjug 8. februara nakon njihovog razgovora.

Socijalisti su manji koalicioni partner naprednjaka već 11 godina.

Vučić je pozivao socijaliste u vladajuću koaliciju čak i kada mu njihovi mandati nisu bili potrebni za formiranje Vlade Srbije.

Za to vreme Dačić je bio premijer, ministar spoljnih poslova i predsednik Skupštine Srbije.

No, u tih 11 godina znalo je da bude turbulentno među koalicionim partnerima.

Vučićeve zamerke zbog sednice parlamenta o Kosovu

Poslednji put je te odnose poljuljalo to što je Vučić očito bio nezadovoljan što socijalisti nisu bili aktivniji na sednici parlamenta o Kosovu 2. i 3. februara.

Na toj sednici Vučić je odgovarao na pitanja poslanika o dijalogu koji vodi o normalizaciji odnosa sa Kosovom nakon što je ova bivša južna srpska pokrajina proglasila nezavisnost.

Vučić je upravo tu sednicu pomenuo kada je 7. februara za TV Pink rekao da nema puno poverenje u SPS.

On je naveo da je tokom sednice Briselski sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine pomenut u negativnom kontekstu oko 200 puta, a da je on pominjan kao krivac.

"A nijednom onaj koji ga je potpisao (Ivica Dačić). Ja nemam problem sa tim ni kada ćutite. Ja se ne skrivam", rekao je Vučić.

Na meti kritike izborni uspeh socijalista zbog Rusije

Vučić je prozivao što direktno što indirektno socijaliste i Dačića i nakon predsedničkih i parlamentarnih izbora koji su održani 3. aprila 2022.

Socijalisti su na parlamentarnim izborima ostvarili uspeh osvojivši preko 11 odsto glasova.

Vučić je u izbornoj noći nakon proglašenja rezultata rekao da postoje "oni koji su profitirali na ukrajinskoj krizi" i da "SNS neće formirati vlast sa onima koji su na neodgovoran način zloupotrebili navijačko raspoloženje građana".

Ova izjava se mogla odnositi, osim na desničarske stranke, i na socijaliste koji su tokom izborne kampanje bili glasni u protivljenju uvođenja sankcija Rusiji zbog agresije na susednu Ukrajinu.

SPS u javnosti važi za proruski orijentisanu stranku.

Srbija je uz Belorusiju i Tursku jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji. Vučić je u više navrata poručivao da neće uvoditi sankcije dok ne budu ugroženi interesi Srbije.

Dačić je 9. juna za RTV rekao da niko nema razloga da se ljuti na njega jer je on govorio samo ono što je stav državnog rukovodstva.

"Govorio sam da Srbija ne može da radi sama protiv sebe. Ona mora da vodi računa o svojim interesima. Ja nikada nisam govorio 'Živela Rusija' ili 'Živela Amerika', nego 'Živela Srbija'", rekao je Dačić.

Vučić je takođe 7. aprila u intervjuu za RTS izjavio da je zahvalan SPS-u na dosadašnjoj podršci, ali je uputio i kritike na račun te stranke.

"U ovoj kampanji nije bilo fer da sam ja morao da vodim državu, a svi drugi su bili na raspustu što se države tiče", rekao je Vučić, navodeći da je to "zamerio Ivici Dačiću".

Dačić je pre raspisivanja izbora bio predsednik Skupštine Srbije.

Tokom izborne kampanje je jednom prilikom rekao da je u lagodnijoj poziciji od drugih državnih funkcionera jer je Skupština Srbije bila raspuštena od trenutka raspisivanja izbora.

Kriza iz 2014.

Do trzavica između naprednjaka i socijalista je došlo i u julu 2014. godine.

Tada je funkcioner SPS-a Branko Ružić rekao da mu nisu do kraja jasni Vučićevi razlozi za smenu većine načelnika policijskih uprava, te da ne deli premijerovo mišljenje da protiv njega kuju zaveru.

U to vreme premijer Srbije bio je Aleksandar Vučić.

Vučić je tada najpre na sednici Vlade, a potom i u medijima, poručio lideru socijalista Ivici Dačiću da "ne mogu da sede na dve stolice i da treba da odluče da li su vlast ili opozicija".

"Ne može i jedno i drugo", rekao je Vučić za Blic.

Dačić je tada rekao da će "funkcioneri koji hoće da izigravaju opozicione lidere morati prvo da izađu iz stranke".

'Izdaja' za grad Beograd 2008. godine

Najozbiljnije razilaženje Vučića i Dačića dogodilo se 2008. godine kada je lider socijalista otkazao koalicioni sporazum o formiranju vlasti u Beogradu.

Aleksandar Vučić je tada bio generalni sekretar opozicione Srpske radikalne stranke (SRS).

Vučić je u oktobru 2008. prešao u Srpsku naprednu stranku koju je mesec dana ranije osnovao Tomislav Nikolić, takođe bivši visoki funkcioner radikala.

Prema koalicionom sporazumu socijalista, radikala i Demokratske stranke Srbije (DSS) mesto gradonačelnika Beograda trebalo je da pripadne Vučiću.

Međutim, u međuvremenu su socijalisti postigli sporazum sa Demokratskom strankom o formiranju vlasti na republičkom nivou i odustali od dogovora sa radikalima za Beograd.

Dačić je to objasnio time da bi ta koalicija na gradskom nivou ugrozila opstanak Vlade Srbije.

"Iskreno sam veoma razočaran i začuđen, ne zbog sebe već zbog volje Beograđana, i zbog svega što su neki govorili - a ispostavilo se da svoju reč nisu poštovali", rekao je Vučić 15. jula 2008. za BBC.

Iako je govorio da nakon tog iskustva ni "bog ne može da ga natera" da bude deo vlasti sa socijalistima, to se promenilo već 2012. godine.

Dačić tada zbog koalicionog potencijala dobija mesto premijera Srbije u vladi koju predvodi Vučićeva Srpska napredna stranka.

Vučić je u toj vladi bio prvi potpredsednik i ministar odbrane.

Varnice između stranačkih funkcionera

Dolazilo je do varničenja i u odnosima između stranačkih funkcionera.

Najupečatljivije je to bilo na primeru Zorane Mihajlović, bivše ministarske energetike i rudarstva i Dušana Bajatovića, direktora državnog preduzeća "Srbijagas".

Mihajlović je godinama kritikovala rad Bajatovića i bezuspešno pokušavala da ga smeni.

"Srbijagas" iako sa dominantnom ulogom na tržištu gasa u Srbiji godinama posluje sa gubicima, dok kredite koje ne uspeva da izmiri pokriva država iz budžeta.

Bajatović je kao visoki funkcioner "Srbijagasa" godinama na čelu ovog preduzeća koje je zaduženo za distribuciju gasa. On je najplaćeniji u menadžmentu rusko srpskih energetskih preduzeća.

Mihajlović je jednom prilikom "udaljila" Bajatovića sa sastanka u Vladi na kome su bili direktori javnih preduzeća.

U saopštenju ministarkinog kabineta je bilo navedeno da je udaljen zbog nepoštovanja institucije Vlade Srbije".

Na snimku sa tog sastanka iz oktobra 2020. čuje se kako ministarka kaže Bajatoviću da napusti sastanak" dok joj on odgovara: "Neću, nisam ništa loše uradio".

Nakon što je ona tražila da ga obezbeđenje izbaci, Bajatović je izašao iz sale.

Dačić je mesec dana kasnije na RTS-u rekao da se on bavi strategijom i državnim pitanjima.

"A ko će koga da zove i da izbaci sa sastanka to nek rade oni koji vode te izvršne organe", poručio je Dačić.

Ali i sam Dačić i SPS su se više puta nalazili na meti ministarske Mihajlović.

Ona je nakon parlamentarnih izbora 2022. izjavila da očekuje snažnu, jaku i otvorenu Vladu, da Dačić neće biti premijer i da je protiv koalicije sa SPS-om.

"Socijalisti su stajali sa strane i palili patriotske vatre, a oni su naši koalicioni partneri i ako država donese teške odluke koje nisu popularne, ali su važne za državu, onda treba te odluke i da poštuju", navela je Mihajlović u saopštenju 5. aprila 2022.

U novembru 2021. je izjavila da nije fan socijalista.

"Njihova politika je politika oslanjanja na Aleksandra Vučića i naprednjake i ništa više od toga", rekla je za Politiku.

U junu 2016. Mihajlović je, kako je preneo Kurir, izjavila da je licemerno da prihvatite program vlade a onda ga rušite gde god stignete "kao što su radili naši partneri iz SPS".

Dačić je odgovorio da su socijalisti bili lojalniji i korektniji partner od mnogih koji se nalaze na Vučićevoj listi i glasniji u odbrani Vlade i premijera (Vučića) od mnogih funkcionera SNS.

"Kao što podržavam da niko ne sme iz SPS da vređa Vučića, isto smatram da niko ne treba da vređa ni SPS", poručio je Dačić 5. juna 2016.

Te godine je i tadašnji član Predsedništva SNS i ministar policije Nebojša Stefanović izjavio za Blic da bi se nova Vlada sa socijalistima "suočavala sa unutrašnjom opozicijom".

Zorana Mihajlović i Nebojša Stefanović nisu među ministrima u Vladi Srbije koja je formirana u oktobru 2022.

Kako je Vučić 'peckao' Dačića?

Tokom decenije saradnje Vučić je Dačiću zahvaljivao na saradnji i upućivao kritike. Ali je znao i da se 'našali' na račun svog koalicionog partnera.

Tako je na primer u oktobru 2017. godine tokom posete turskog predsednika Beogradu Redžepa Tajipa Erdogana rekao da je Dačić možda malo neraspoložen, jer voli ujutru duže da odspava.

"On mrzi rano da ustaje", rekao je Vučić Erdoganu dok mu je predstavljao Dačića, koji je i tada bio ministar spoljnih poslova.

XS
SM
MD
LG