Južnokorejski tehnološki gigant Samsung Electronics saopštio je 7. oktobra da u trećem kvartalu očekuje profit lošiji od očekivanog te je izdao javno izvinjenje investitorima zbog razočaravajućih rezultata.
Rijetko izvinjenje ilustruje izazove s kojima se suočava kompanija, koja je već tri decenije najveći svjetski proizvođač memorijskih čipova, ali se bori sa sve većom konkurencijom u isporuci vrhunskih čipova Nvidiji na rastućem tržištu umjetne inteligencije (AI), pišu svjetski mediji.
'Kriza' Samsunga
Jun Young-hyun, novoimenovani šef osnovnog sektora poluprovodnika u Samsung Electronicsu, obećao je da će revidirati organizaciju u neobično iskrenom saopštenju objavljenom nakon što je Samsung otkrio prihode i profite koji su lošiji od planiranih, prenosi Bloomberg.
U drugom podnesku, najveća korejska kompanija priznala je kašnjenje u isporuci ključnog tipa čipa koji se koristi sa procesorima Nvidie za obuku AI.
"Ovo su vremena testiranja", rekao je Jun u svojoj izjavi, dodajući da je rukovodstvo preuzelo punu odgovornost za Samsungovu nevolju. "Izazvali smo zabrinutost oko naše tehničke konkurentnosti, a neki govore da se Samsung suočava s krizom."
Taj slab učinak je, ocjenjuje Bloomberg, posebno bolan s obzirom na njegovo dugogodišnje tržišno vodstvo i bum u potrošnji na AI hardver.
Samsung sada mora preispitati svoju organizacionu kulturu i procese, rekao je Jun, ponavljajući prethodne komentare o potrebi za fundamentalnim promjenama u jednoj od najstarijih korejskih kompanija.
Kompanija je 7. oktobra prijavila rast preliminarne operativne dobiti manje od predviđene na oko 9,1 bilion vona (6,8 milijardi dolara) u septembarskom tromjesečju, dok su prihodi također manje porasli od očekivanog.
Samsung će krajem oktobra dostaviti potpuniju finansijsku izjavu sa neto prihodom i distribucijom po divizijama, ističe Bloomberg, ukazujući da se Samsung istovremeno nalazi u neobičnoj poziciji igranja sustizanja sa SK Hynixom, koji je preuzeo vodstvo u proizvodnji naprednih čipova uparenih sa Nvidijinim AI akceleratorima.
U međuvremenu, izvijestio je Bloomberg početkom oktobra, počelo je otpuštanje radnika u jugoistočnoj Aziji, Australiji i Novom Zelandu kao dio plana za smanjenje globalnog broja zaposlenih za hiljade radnih mjesta.
Konkurencija iz Kine
Rijetko izvinjenje rukovodstva kompanije Samsung Electronics ilustruje izazove s kojima se suočava kompanija, koja je već tri decenije najveći svjetski proizvođač memorijskih čipova, ali se bori sa rastućom konkurencijom kako u konvencionalnim tako i u naprednim čipovima, ističe Reuters.
Samsung je saopštio da je njegovo poslovanje s AI čipovima sa neidentifikovanim velikim kupcem pogođeno kašnjenjem, dok su kineski rivali za čipove povećali zalihe konvencionalnih čipova, što je doprinijelo padu njegove zarade od poluprovodnika.
"Zarada je šok u poređenju sa onim što su mnogi analitičari očekivali u početku", rekao je Lee Min-hee, analitičar u BNK Investment & Securities naglašavajući da ne prognozira skoro poboljšanje.
Kasni odgovor Samsunga na tržište AI čipova povećava njegovo oslanjanje na tradicionalne čipove sa nižom maržom, što ga čini ranjivijim na konkurenciju iz Kine, ukazuje Reuters, podsjetivši da je Samsung u julu rekao da će početi masovnu proizvodnju čipova u periodu od jula do septembra.
Zarada je opala u poslovanju kompanije sa memorijskim čipovima jer su, navode iz Samsunga, kineski rivali povećali zalihe "naslijeđenih" proizvoda i neki mobilni korisnici su prilagodili zalihe, nadoknadivši solidnu potražnju za naprednim i drugim čipovima.
Zarada u Samsungovom odjelu za mobilne uređaje poboljšana je u odnosu na prethodni kvartal zahvaljujući solidnoj prodaji njegovih vodećih pametnih telefona, dok je zarada u jedinici za prikaz rasla kako su njegovi kupci, među kojima je i Apple, lansirali nove modele.
U maju, Samsung je naglo smijenio šefa svog odjeljenja za poluprovodnike, prepustivši uzde Junu u pokušaju da prevaziđe "krizu čipova". Samsung također otpušta čak 30 posto inostranog osoblja u nekim odeljenjima, izvijestio je Reuters u septembru, naglašavajući izazove sa kojima se suočava.
Moguće usporavanje ulaganja u AI
Smjernice Samsunga lošije od očekivanih naglašavaju zabrinutost investitora zbog pogoršanja uslova na tržištu memorije i mogućnosti usporavanja ulaganja u umjetnu inteligenciju od strane velikih tehnoloških grupa, ukazuje The Financial Times, ističući da je cijena dionica Samsunga pala za gotovo 30 posto u posljednjih šest mjeseci
Zabrinutost oko izgleda industrije se pojačala nakon što je Morgan Stanley prognozirao nadolazeći pad memorije zbog manje potražnje za konvencionalnom Dram memorijom i moguće prekomjerne ponude napredne memorije velikog propusnog opsega (HBM).
Analitičari Macquarie-a su također upozorili na potencijalnu prenatrpanost Dram-a uslijed usporavanja potražnje za mobilnim i PC računarima, predviđajući da bi Samsung mogao izgubiti vodeću poziciju na tržištu.
Akcije Samsunga su, dodaje list, pale prošle sedmice na najniži nivo u proteklih 18 mjeseci jer se kompanija borila da sustigne SK Hynix i Micron u isporuci najnaprednijih HBM čipova, ključne komponente AI sistema.
SK Hynix, glavni dobavljač HBM čipova za Nvidiju, saopštio je prošlog mjeseca da je započeo masovnu proizvodnju 12-slojnih HBM3E čipova, njegove najnaprednije verzije, čime je proširio svoj tehnološki jaz sa Samsungom u brzorastućem segmentu visoke marže, prenosi Financial Times i dodaje da Samsungovi HBM3E čipovi navodno tek treba da prođu kvalifikacione testove lidera industrije Nvidia.
Samsung se također bori da smanji jaz sa Tajvanskom kompanijom Semiconductor Manufacturing u ugovorenoj proizvodnji čipova, gdje se očekuje da će ove godine pretrpjeti milijarde dolara gubitaka.
Istovremeno, ukazuje list na upozorenje analitičara, postoji mogućnost da bi Samsungova ljevaonica vrijedna 17 milijardi dolara u gradu Taylor u Teksasu mogla biti "velika nasukana imovina" zbog nedostatka velikih klijenata. Samsung je rekao da će fabrika Taylor početi proizvodnju 2026. za vrhunske čipove kako bi zadovoljila rastuću potražnju kupaca usred buma AI.
Još jedna briga Samsunga je, ukazuje Financial Times, jača konkurencija na tržištu vrhunskih pametnih telefona. Huawei je prošlog mjeseca lansirao trostruki telefon vrijedan 2.800 dolara kako bi se suprotstavio Samsungu, dok je Apple prošlog mjeseca predstavio novi iPhone 16, obećavajući stalno uvođenje novih generativnih AI funkcija.
Slabe smjernice, napisao je list, dolaze jer Samsung otpušta neke od svojih 147.000 zaposlenih u inostranstvu i bori se sa rastućim nezadovoljstvom radnika kod kuće.
Facebook Forum