Dostupni linkovi

Zelenski isključen iz razgovora, i pod Trumpovim kritikama, traži 'više istine'


Brojno i oružano nadjačane, iscrpljene ukrajinske trupe se muče da zadrže napredovanje duž 1.100 kilometara fronta.
Brojno i oružano nadjačane, iscrpljene ukrajinske trupe se muče da zadrže napredovanje duž 1.100 kilometara fronta.

Posle početka najznačajnijih razgovora o Ukrajina u više decenija, bez njenog učešća, predsednik te zemlje Volodimir Zelenski je uzvratio – onima koji sumnjaju u njega, Rusiji i, najupadljivije, američkom predsedniku Donaldu Trampu (Trump).

Zelenski je na konferenciji za novinare u Kijevu 18. februara pokušao da preuzme narativ koji mu je ove nedelje izmakao, pošto su se visoki američki i ruski zvaničnici sastali prvi put otkada je Rusija pokrenula napad na Ukrajinu pre tri godine.

I oštro je kritikovao Trampovu administraciju – neuobičajeni napad na najvećeg snabdevača Kijeva oružjem i vojnom opremom.

"Verujem da su Sjedinjene Države pomogle Putinu da izađe iz višegodišnje izolacije", rekao je Zelenski. "Sve to nema pozitivan uticaj na Ukrajinu."

Tramp, kako je rekao, protura "mnoge informacije koje dolaze iz Rusije".

Uznemirenost u Kijevu raste – a da se ne pominju i mnoge evropske prestonice koje ga podržavaju – pošto su Vašington i Moskva krenuli ove nedelje da postave temelje za moguće mirovno rešenje za okončanje rata.

Dodatna uznemirenost: komentari Trampa dan ranije, koji je lažno sugerisao da je Ukrajina započela rat i, takođe netačno, da je Zelenski duboko nepopularan u Ukrajini. On je rekao i da bi trebalo da budu održani novi predsednički izbori.

Tramp se ponovo obrušio na Zelenskog 19. februara, nazivajući ga "diktatorom" i sugerišući da mora uskoro da pristane na mirovni sporazum.

"Diktatoru bez izbora, Zelenskom je bolje da radi brzo ili mu neće ostati zemlja", napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Šta treba znati – ne samo o konferenciji za novinare Zelenskog, već i o tome šta će biti jedna od najtežih nedelja njegovog ratnog liderstva.

Zelenski: Pogled spolja

Zelenski je trebalo da ode u saudijsku prestonicu Rijad 19. februara, dan pošto su se visoki američki i ruski zvaničnici sastali licem u lice da postave temelje za mirovne pregovore.

To su bili prvi zvanični razgovori na visokom nivou između Vašingtona i Moskve još od vremena pre početka invazije u februaru 2022.

Uprkos nekim uveravanjima i pozivima evropskih lidera, da se osigura da ukrajinski zvaničnici budu uključeni u pregovore, Ukrajina je upadljivo izostavljena – barem u ovoj početnoj fazi.

Nekoliko sati pošto su američko-ruski pregovori završeni 18. februara, Zelenski je, tokom prethodno planirane posete Turskoj, jasno izneo svoj stav – i svoje nezadovoljstvo.

"Odluke o tome kako okončati rat u Ukrajini se ne mogu donositi bez Ukrajine, niti se mogu postavljati bilo kakvi uslovi", rekao je on novinarima. "Nismo bili pozvani na ovaj rusko-američki sastanak u Saudijskoj Arabiji. To je bilo iznenađenje i nas, a misli i za mnoge druge."

Tramp kritikuje Zelenskog

Ako pokretanje direktnih američko-ruskih pregovora bez Ukrajine nije bilo dovoljno uznemirujuće za Zelenskog, Trampove žestoke kritike su verovatno bile.

"Danas sam čuo: 'O, pa, nismo bili pozvani'. Pa, tamo ste već tri godine... Nikada niste trebali da započnete. Mogli ste da se dogovorite", rekao je Tramp novinarima u svojoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi.

"Imali su mesto za stolom tri godine", rekao je Tramp, misleći na Ukrajinu. "Kada su zabrinuti da nećete imati mesto, mogli su davno sklope dogovor".

"Lično mi se sviđa", rekao je on, misleći na Zelenskog, "ali je to liderstvo dozvolilo da rat krene".

Rusija je, zapravo, pokrenula opšti rat 24. februara 2022. godine, šaljući desetine hiljada vojnika preko granice posle meseci sakupljanja vojske i pretnji usmerenih direktno na Kijev.

Među njima su bili ultimatum da smanji svoju vojsku, obaveže se na neutralnost i prizna snage koje podržava Rusija, a koje su preuzele vlast u delu istočnog regiona Donbas 2014. uz direktnu vojnu i drugu podršku Moskve.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Nije sasvim jasno na koje razgovore ili "sto" Tramp misli, ali nije bilo pregovora Kijeva i Moskve još od prvih nekoliko meseci invazije u februaru 2022.

Ti razgovori su doveli do nacrta potencijalnog sporazuma, ali su se ugasili krajem aprila, dok su se dve strane prepirale oko spornih tačaka posle otkrića o navodnim ruskim ratnim zločinima u Buči.

U svojim komentarima 18. februara, Tramp je takođe tvrdio da je Zelenski sada duboko nepopularan i sugerisao da Ukrajina mora da održi izbore.

"Imamo situaciju u kojoj nismo imali izbore u Ukrajini, gde imamo vanredno stanje... u Ukrajini", rekao je Tramp. "A lider Ukrajine, mrzim to da kažem, pao je na četiri odsto rejtinga".

Zapravo, anketa objavljena ranije ovog meseca s mogućim kandidatima za predsednika pokazala je da je rejting Zelenskog ostao na dvocifrenom nivou, iako zaostajao za Valerijem Zalužnim, bivšim glavnim komandantom koji je sada ambasador u Velikoj Britaniji, i još dve javne ličnosti.

Odvojeno istraživanje koje je 19. februara objavio ugledni Kijevski međunarodni institut za sociologiju pokazalo je da se rejting poverenja Zelenskog popeo na 59 odsto, sa 52 odsto u decembru.

Zelenski je iskoristio svoju konferenciju za novinare u Kijevu da optuži Trampa da ponavlja stavove Rusije o uzrocima i uslovima rata.

"Pošto je reč o četiri odsto, videli smo ovu dezinformaciju, razumemo da dolazi iz Rusije", rekao je Zelenski novinarima.

"Imamo dokaze da se o ovim podacima govorilo na sastanku Amerike i Rusije", rekao je Zelenski, iako nije rekao koji su to dokazi. "Nažalost, predsednik Tramp, uz svo dužno poštovanje prema njemu kao lideru nacije koju veoma poštujemo, živi u tom dezinformacionom balonu".

Pitanje novih izbora u Ukrajini je kompleksno. Zemlja je zaista pod vanrednim stanjem, koje je Zelenski proglasio ubrzo posle početka invazije i koji se od tada više puta produžavao, što onemogućava održavanje glasanja. Štaviše, logistika organizovanja glasačkih mesta i biračkih jedinica u vreme rata – mimo teritorija koje trenutno okupira Rusija – skoro je nemoguća.

Ruski predsednik Vladimir Putin je koristio to pitanje da napada Zelenskog.

Uoči pregovora u Rijadu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov ponovo je doveo u pitanje "legitimnost" ukrajinskog predsednika.

Dok Zelenski ostaje široko popularan, pošto su Ukrajinci stali iza ratnog lidera, oni su takođe iscrpljeni, a u nekim slučajevima i frustrirani odlukama vlade o pitanjima poput ljudstva u vojsci.

Neke istaknute političke ličnosti, poput bivšeg predsednika Petra Porošenka, naznačile su da bi mogle da izazovu Zelenskog ako budu održani izbori.

Zelenski je rekao da su Trampove izjave ponavljaju tvrdnje Rusije.

"Voleo bih da tim predsednika Trampa ima više istine", rekao je Zelenski.

Kelog u Kijevu

Konferencija za novinare Zelenskog 19. februara održana je neposredno pre nego što je trebalo da se sastane sa Trampovim specijalnim izaslanikom za Ukrajinu i Rusiju, penzionisanim general-potpukovnikom, Kitom Kelogom (Keith Kellogg).

Kelog nije prisustvovao pregovorima u Rijadu i nejasno je koliko će on imati centralno mesto u Trampovom razmišljanju kada pregovori budu nastavljeni.

Međutim, on je s vremena na vreme iznosio relativno tvrd stav prema Moskvi.

Stigavši na železničku stanicu u Kijevu, Kelog je rekao da je njegova poseta "šansa za neke dobre, suštinske razgovore".

"Razumemo potrebu za bezbednosnim garancijama", rekao je on.

"Vrlo nam je jasan značaj suvereniteta ove nacije i nezavisnosti ove nacije", rekao je on. "Deo moje misije je da sednem i slušam."

XS
SM
MD
LG