Dostupni linkovi

Indijana tuži TikTok za obmanu dece dok raste zabrinutost zbog veza s Kinom


Državni tužilac savezne američke države Indijane podneo je u sredu, 7. decembra, dve tužbe protiv TikToka, tvrdeći da ta platforma obmanjuje svoje korisnike, posebno decu.
Državni tužilac savezne američke države Indijane podneo je u sredu, 7. decembra, dve tužbe protiv TikToka, tvrdeći da ta platforma obmanjuje svoje korisnike, posebno decu.

Američka savezna država Indijana tužila je platformu za razmenu video snimaka TikTok u kineskom vlasništvu, navodeći da izlaže decu neprikladnom sadržaju sa seksom i drogama, ali i da obmanjuje korisnike o bezbednosti njihovih podataka zbog mogućnosti Kine da dođe do njih.

Postupak u Indijani je znak sve većeg pravnog pritiska na TikTok, dok sve više saveznih država uvode mere protiv veoma popularne platforme usled zabrinutosti zbog njenog uticaja po mentalno zdravlje mladih, kao i bezbednosti podataka i veza s Kinom, pišu svetski mediji.

Dve tužbe

Državni tužilac Indijane podneo je u sredu, 7. decembra, dve tužbe protiv TikToka, tvrdeći da ta platforma obmanjuje svoje korisnike, posebno decu, o neprikladnom sadržaju i bezbednosti informacija korisnika.

Tužilac Tod Rokita (Todd), član Republikanske partije, u prvoj tužbi je naveo da TikTok sadrži "nepristojan i neprikladan sadržaj" dostupan mladim korisnicima. U drugoj tvrdi da aplikacija poseduje osetljive i lične podatke korisnika, a da ih obmanjuje uveravajući ih da su te informacije bezbedne.

TikTok je u vlasništvu Bajdensa (ByteDance), kineske kompanije koja je preselila svoje sedište u Singapur 2020. godine.

Aplikacija je na meti američkih republikanaca koji kažu da kineska vlada može da pristupi korisničkim podacima kao što su istorija pregledanja i lokacija, ističe Asošiejtid pres (Associated Press).

Ta društvena mreža je posle podnošenja tužbe saopštila da su njen glavni prioritet "sigurnost, privatnost i bezbednost naše zajednice". U obe tužbe u Indijani se tvrdi da TikTok krši državne zakone o zaštiti potrošača obmanjujući javnost o svojim operacijama.

Tužba povezana s decom takođe se poziva na studije i izveštaje koji povezuju prekomernu upotrebu platforme s mentalnim poremećajima među tinejdžerima, poput poremećaja u ishrani i depresije.

Tužilac Rakita je naveo i da TikTok izlaže mladu decu sadržajima s upotrebom droga i alkohola, kao i vulgarnom i seksualno eksplicitnom materijalu.

On je ukazao da platforma tvrdi da je prikladna za korisnike starije od 12 godina, iako, kako je navedeno u tužbi, sadržaja s alkoholom, drogama i seksom ima u izobilju – od videa o halucinogenim drogama, do spotova sa striptizetama i seksualnim nastranostima, poput fantazija o silovanju.

U drugoj tužbi se navodi da Kina ima mogućnost da koristi podatke TikToka da špijunira, ucenjuje i primorava korisnike da služe nacionalnoj bezbednosti i ekonomskim interesima te zemlje.

Sve više mera protiv TikToka

Tužbe protiv TikToka u Indijani je podneta dok sve više saveznih država uvodi mere zbog uticaja te platforme na decu i njenih veza s Kinom, ističe Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).

Južna Dakota je prošle nedelje uvela delimičnu zabranu TikToka, službama u toj državi je zabranjeno da ga koriste, pa je tako odeljenje za turizam te države obrisalo nalog s platforme, dok šest državnih univerziteta i dalje razmatra šta da radi s nalozima na platformi za razmenu video sadržaja.

Prethodno je sličan korak napravila Nebraska 2020, kada je TikTok bio mnogo manje popularan.

U ponedeljak (5. decembra) je i guverner Južne Karoline iz redova republikanaca tražio da se TikTok ukloni s vladinih uređaja i da se blokira sajt platforme. Istog dana su i poslanici u Arkanzasu predložili zakon kojim bi bilo zabranjeno da se TikTok koristi na uređajima u vlasništvu te države ili koje je ona iznajmila.

U sredu, kada je podneta tužba u Indijani, i republikanski guverner Teksasa je naložio državnim agencijama da svojim zaposlenima zabrane upotrebu TikToka na vladinim uređajima.

Te mere ne zabranjuju građanima da koriste TikTok. Državni službenici i dalje mogu da koriste aplikaciju na ličnim uređajima. Međutim, kako ukazuje Volstrit džurnal, te mere na nivou saveznih država odražavaju sve veću zabrinutost u obe partije, dok se u Vašingtonu raspravlja o zabrani na nacionalnom nivou.

Lideri i demokrata i republikanca su zabrinuti zbog mogućnosti da kineska vlade naredi TikToku da prikuplja podatke o američkim korisnicima i da utiče na javni diskurs kontrolisanjem onoga što ljudi gledaju na aplikaciji.

TikTok tvrdi da nikada nije primio takve zahteve i da ih neće ispuniti ako tako nešto bude zatraženo.

'Vuk u ovčijoj koži'

Tužbe Indijane su poslednji potez kojim je na TikTok skrenuta pažnja, ističe Vašington post (The Washington Post), ukazujući da je ta platforma bila predmet nastojanja američkih zvaničnika da je regulišu, ali i istraga o mogućim posledicama po mentalno zdravlje mladih, kao i bezbednosti podataka i vezama s Kinom.

Odražavajući te zabrinutosti, tužilac Rokita je naveo da bi kineska vlada preko Tiktoka mogla da dospe do podataka korisnika o svemu i svačemu – od njihovih interesovanja pa do crta njihovih lica.

"TikTok je vuk u ovčijoj koži", navela je kancelarija tužioca.

S druge strane, ukazuje list, TikTok zabranjuje seksualno eksplicitan sadržaj, ali korisnici lako izbegavaju zabranu promenom jednog slova u spornim rečima. Tužba iz Indijane navodi ne samo da postoje pesme sa seksualnim sadržajem, već da algoritam na platformi preporučuje eksplicitne sporove čak i korisnicima koji ih ne traže. Kao dokaz su navedeni tekstovi popularnih pesama, poput hita Cardi B "WAP" i plesni pokreti za koje se tvrdi da su neprikladni za mlade tinejdžere.

Aplikacija je postala kulturni fenomen, privukavši dve trećine američkih tinejdžera, ističe Vašington post, ukazujući na istraživanje agencije Pju (Pew) da četvrtina korisnika aplikacije u SAD kaže da je na njoj "skoro stalno".

Sve veći otpor prema TikToku uključuje i nastojanje rivalskih društvenih mreža, navodi list. Meta, koja poseduje Fejsbuk (Facebook) i Instagram, unajmila je republikansku konsultantsku firmu da sprovede kampanju kako bi okrenula javno mnjenje protiv TikToka, delom da skrene pažnju sa sebe.

Zabrinutost i u Evropi

Tužbe Indijane su znak sve većeg pravnog pritiska na TikTok, nakon što američki zvaničnici više od dve godine vode bitku za zabranu veoma popularnu aplikaciju ili da je primoraju da promeni vlasničku strukturu kako bi smanjila svoje veze s Kinom, piše Njujork tajms (The New York Times).

TikTok je takođe uvučen u pokušaje administracije Džoa Bajdena (Joe Biden) da ojača američke tehnološke lance snabdevanja i da uspori uspon Kine kao globalnog tehnološkog inovatora i izvoznika. Dok i republikanci i demokrate traže zabranu TikToka, Bajdenova administracija je mesecima u pregovorima s tom platformom oko zabrinutosti za nacionalnu bezbednost u vezi sa prikupljanjem podataka aplikacije i njihovim potencijalnim prenosom u Kinu.

TikTok je, s druge strane, ukazao na svoje kancelarije u Los Anđelesu i Singapuru kao dokaz nezavisnosti od Pekinga. Takođe je potrošio više od 4,2 miliona dolara u prva tri kvartala godine za lobiranje kod članova Kongresa i u Beloj kući kako bi se odbranio od kritika i istraga.

Platforma je takođe pokušala da se distancira od Bajtdensa koji je za više od 800 miliona dolara kupio TikTok 2017. Od tada, je ta aplikacija postala fenomen i procenjuje se da ima preko 100 miliona korisnika u SAD, a više od milijardu širom sveta.

I u drugim zemljama je izražena zabrinutost oko TikToka. Britanski regulatori su u septembru upozorili TikTok da bi se mogao suočiti sa kaznom do 29 miliona dolara zbog kršenja novih zakona koji štite privatnost dece.

Evropska komisija je takođe otvorila istrage protiv TikToka zbog navodnog slanja podataka građana Evropske unije kineskoj vladi, kao i ciljanih reklama usmerenih na maloletnike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG