Dostupni linkovi

Kao domaćin američko-ruskih pregovora, Saudijska Arabija jača svoju diplomatsku ulogu


Američki državni sekretar Marco Rubio stiže na Međunarodni aerodrom King Khalid u Rijadu, Saudijska Arabija, ponedjeljak, 17. februara 2025.
Američki državni sekretar Marco Rubio stiže na Međunarodni aerodrom King Khalid u Rijadu, Saudijska Arabija, ponedjeljak, 17. februara 2025.

Saudijska Arabija je domaćin jednog od najvažnijih diplomatskih sastanaka između Rusije i Sjedinjenih Država posljednjih godina, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Američki državni sekretar Marco Rubio sastat će se 18. februara u Rijadu sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Cilj sastanka je obnova narušenih odnosa između dvije zemlje, s fokusom na okončanje rata u Ukrajini, gdje Washington predvodi evropske saveznike u podršci Kijevu protiv ruske invazije koja traje već tri godine.

Stručnjaci ove pregovore vide kao znak da Saudijska Arabija želi preuzeti ključnu ulogu u globalnoj diplomatiji, dok istovremeno produbljuje odnose sa dugogodišnjim saveznikom Sjedinjenim Državama.

Ovi razgovori predstavljaju priliku za ovu bogatu arapsku zemlju da pokaže svoj politički utjecaj, naročito nakon što je odbila plan američkog predsjednika Donalda Trumpa za preseljenje stanovništva Gaze i pružila otpor normalizaciji odnosa s Izraelom.

Obnova odnosa

"Rijad želi imati veći diplomatski utjecaj", kaže Amin Tarzi, vanredni profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Južne Kalifornije u Washingtonu.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastaje se sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom u Rijadu, Saudijska Arabija, 9. septembra 2024.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastaje se sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom u Rijadu, Saudijska Arabija, 9. septembra 2024.

On ističe da Rijad nastoji "obnoviti odnose" koje je prijestolonasljednik Muhamed bin Salman izgradio s Trumpom tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.

U maju 2017. godine, Trump je Saudijsku Arabiju odabrao za svoju prvu zvaničnu inostranu posjetu.

"I Rijad i Washington žele proširiti odnose pod trenutnom američkom administracijom," kaže Tarzi.

Međutim, Saudijska Arabija je bila diplomatski izolovana 2018. godine kada su njeni odnosi sa SAD-om zahladili nakon brutalnog ubistva kolumniste Washington Posta Jamala Khashoggija, saudijskog državljanina, u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu.

Američki predsjednik Donald Trump sastao se s princom bin Salmanom u Ovalnom kabinetu 2018.
Američki predsjednik Donald Trump sastao se s princom bin Salmanom u Ovalnom kabinetu 2018.

Iako je Saudijska Arabija najbogatija i najmoćnija arapska država, njen diplomatski utjecaj je u proteklim godinama bio zasjenjen manjim zaljevskim susjedima, Katarom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).

Katar je odigrao ključnu ulogu u tekućim pregovorima između Izraela i Hamasa, kojeg su Sjedinjene Države i Evropska unija označile kao terorističku organizaciju. Ova zemlja bogata gasom pomogla je Washingtonu u rješavanju složenih međunarodnih pitanja, uključujući i pregovore sa afganistanskim talibanima, što je 2020. dovelo do mirovnog sporazuma tokom prve Trumpove administracije.

U znak diplomatske težine UAE-a, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski posjetio je Abu Dabi 17. februara prije nego što je otputovao u Saudijsku Arabiju i Tursku.

Zelenski se protivi direktnim pregovorima između Rusije i SAD-a o Ukrajini, naglašavajući da Kijev neće "priznati nikakve sporazume koji se tiču nas bez nas".

"Ovi američko-ruski pregovori prilika su za Rijad da pokaže da je diplomatska sila", kaže Tarzi.

Matthew Robinson, direktor Euro-Gulf Information Center think tanka u Rimu, slaže se s tim.

On smatra da je ovo dio šire strategije Rijada da "postane ključni globalni igrač u rješavanju velikih geopolitičkih problema".

Planovi za Gazu

Robinson također vidi pokušaje Rijada da umanji posljedice odbijanja Trumpovog plana o Gazi.

Trump je 4. februara izjavio da Washington planira preuzeti upravljanje nad ratom razorenom palestinskom enklavom nakon što njeni stanovnici budu preseljeni, te je najavio planove za njenu obnovu i pretvaranje u "Rivijeru Bliskog istoka".

"Ova politička neslaganja neće narušiti širu stratešku saradnju između Rijada i Trumpove administracije", smatra Robinson.

On dodaje da su odnosi između Rijada i Washingtona zasnovani na dugogodišnjim sigurnosnim interesima, ekonomskoj saradnji i odbrambenim partnerstvima.

Robinson naglašava da kontinuirani razgovori Rijada i Washingtona o budućnosti Gaze pokazuju da, iako saveznici mogu imati različite stavove o pojedinim pitanjima, njihovi širi strateški ciljevi mogu ojačati bilateralne odnose.

Uprkos američkim pritiscima, Rijad je odbio normalizirati odnose s Izraelom prije uspostavljanja nezavisne palestinske države. U okviru Abrahamskih sporazuma, UAE i Bahrein su 2020. uspostavili diplomatske odnose s Izraelom tokom prve Trumpove administracije.

Tarzi kaže da će, organizacijom pregovora između Washingtona i Moskve, Rijad sačuvati sve aspekte odnosa sa SAD-om i istovremeno sebi osigurati priliku za posredovanje u mirovnim procesima.

Kasnije ove sedmice, Rijad će biti domaćin sastanka arapskih lidera koji će formulirati odgovor na Trumpov plan za Gazu.

XS
SM
MD
LG