Dostupni linkovi

SAD, Njemačka i Britanija: Od nove Vlade Kosova očekujemo koordinaciju i napredak u dijalogu


Zastava Njemačke, SAD i EU. Ilustrativna fotografija iz arhive.
Zastava Njemačke, SAD i EU. Ilustrativna fotografija iz arhive.

Međusobno povjerenje, koordinacija i saradnja, kao i napredak u dijalogu sa Srbijom, neka su od očekivanja Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva od nove Vlade Kosova.

Ove tri države, zajedno s Italijom i Francuskom, dio su grupe zemalja poznate kao Kvinta. Radio Slobodna Evropa je poslala upit Ambasadi Italije i Francuske u vezi s njihovim očekivanjima od nove kosovske izvršne vlasti, ali te institucije nisu odgovorile.

Dana 15. aprila će se sastati novi sastav Skupštine Kosova, tokom kojeg će poslanici položiti zakletvu. Na dnevnom redu konstitutivne sjednice devetog saziva je i izbor predsjednika i potpredsjednika Skupštine Kosova.

Konstituisanje Skupštine će otvoriti put za izbor nove Vlade Kosova. Pobjednička stranka na izborima 9. februara, Pokret Samoopredjeljenje sadašnjeg premijera Albina Kurtija, prva je koja ima pravo pokušati formirati novu vladu. Ipak, Kurti još uvijek nije osigurao 61 potrebni glas za formiranje vlade.

Američki State Department je saopštio za Radio Slobodna Evropa(RSE) da su Sjedinjene Američke Države dugo podržavale Kosovo na putu izgradnje suverene, demokratske, multietničke i prosperitetne države.

"Očekujemo da radimo s novom Vladom Kosova kako bismo podržali regionalnu stabilnost i sigurnost", rekao je glasnogovornik State Departmenta za RSE.

Ambasada Njemačke u Prištini je saopštila da očekuje da će 15. aprila biti izabrani predsjednik i potpredsjednici Skupštine, čime će se otvoriti put za formiranje nove Vlade Kosova.

U izjavi za Radio Slobodna Evropa, njemačka ambasada je navela da također očekuje "nastavak bliske saradnje s Kosovom i njegovom budućom vladom", dodajući da će nastaviti aktivno raditi na integraciji Kosova u euroatlantske strukture.

"Da bi se to postiglo, potrebni su međusobno povjerenje i kontinuirana saradnja. Njemačka ostaje uvjerena da će buduća vlada ojačati blisku koordinaciju s međunarodnim partnerima i raditi na značajnom napretku u dijalogu koji vodi Evropska unija, pomažući u što bržem ostvarivanju evropske perspektive Kosova", saopštila je njemačka ambasada.

Njemačka je dodala da je daljnje približavanje Kosova EU "naš zajednički cilj, jačanje demokratije, vladavine prava, kao i značajan napredak u dijalogu za normalizaciju sa Srbijom, uključujući provedbu Briselskog sporazuma i Ohridskog sporazuma s odgovarajućim aneksima, pitanja koja se moraju postići".

Britanska ambasada u Prištini saopštila je da se nada da će se naredna Vlada Kosova pozabaviti potrebama svih građana, uključujući napredak u integraciji Srba i snažnu posvećenost dijalogu za normalizaciju odnosa sa Srbijom.

"Ujedinjeno Kraljevstvo bezrezervno podržava članstvo Kosova u Vijeću Evrope i nada se da će moći ispuniti zahtjeve drugih što je prije moguće", saopštila je Britanska ambasada u odgovoru za Radio Slobodna Evropa.

Stvaranje Zajednice opština sa srpskom većinom bila je glavna prepreka za Kosovo na putu ka članstvu u Vijeću Evrope. Kurtijeva vlada je oklijevala u formiranju Zajednice, izražavajući strah da bi to moglo ugroziti suverenitet i funkcionalnost države Kosovo.

Pozivi za napredak u dijalogu upućeni su i na sastanku Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija 8. aprila, kada su Kosovo i Srbija razmijenili optužbe. Kosovo je optužilo Srbiju za kontinuirane pokušaje destabilizacije demokratije u zemlji, "ne samo kroz retoriku, već i kroz konkretne i nasilne akcije koje ugrožavaju mir i sigurnost u regionu".

U međuvremenu, Srbija je optužila Kosovo da "pogoršava" položaj Srba na Kosovu, rekavši da je "eskalirala kampanja sistematskog uništavanja srpskih institucija širom Kosova".

Čak su i države saveznice Kosova kritizirale Vladu Kosova zbog, kako su rekli, jednostranih i nekoordiniranih akcija na sjeveru zemlje, gdje su vlasti zatvorile srpske institucije.

XS
SM
MD
LG