Dostupni linkovi

Rusija pokreće nove napade u istočnoj Ukrajini dok traje borba za Vuhledar


Ukrajinski vojnici voze se na oklopnom transporteru MT-LB u regionu Donjecka 30. januara.
Ukrajinski vojnici voze se na oklopnom transporteru MT-LB u regionu Donjecka 30. januara.

Ruske trupe pokrenule su novi talas napada na ukrajinske položaje i civilna naselja, saopštila je vojska u Kijevu rano 31. januara.

Teške borbe nastavljene su nesmetano na istoku Ukrajine, gdje predsjednik Volodimir Zelenski kaže da je situacija i dalje "veoma teška".

Britanski obavještajci rekli su da je Rusija pokrenula "usklađeniji" napad na Vuhledar, rudarski grad u Donjeckoj oblasti koji je postao najnovija žarišna tačka za kontrolu nad istočnom Ukrajinom.

Međutim, u svom dnevnom biltenu od 31. januara, britansko ministarstvo odbrane je reklo da je malo vjerovatno da Rusija ima dovoljno trupa u tom području da postigne operativno značajan proboj.

Ukrajinski generalštab je izvijestio o tri ruska zračna napada i četiri raketna napada, kao i više od 60 salvi iz raketnih sistema koji su gađali ukrajinska naselja.

"Neprijatelj nastavlja da sprovodi ofanzivne akcije u pravcu Limana i Bakhmuta, trpeći velike gubitke", navodi se u jutarnjem izveštaju Generalštaba.

"(Neprijatelj) je izveo neuspješne ofanzivne akcije na pravcima Avdijevke i Novopavlijevke. U pravcu Kupjanska i Zaporožja, neprijatelj se bori da odbrani svoje položaje", navodi se.

Ukrajinska vojska je takođe odbacila tvrdnje Denisa Pušilina, administratora dijelova regiona Donjecka pod ruskom kontrolom, da su Rusi napredovali u blizini Vuhledara.

"Nismo izgubili svoje pozicije", rekao je Yevhen Yerin, ukrajinski vojni glasnogovornik za tu oblast.

Ni ruske ni ukrajinske tvrdnje nisu mogle biti provjerene nezavisno.

Ruski zvaničnik je rekao da je Moskva premjestila dodatne snage i opremu u oblast Kursk na granici s Ukrajinom kako bi zaštitila granicu i osigurala sigurnost.

Regionalni guverner Roman Starovoit rekao je na sastanku lokalne administracije da je osoblje iz oružanih snaga, granične straže i agencija za provođenje zakona već formirano u Kursku.

Lokalne vlasti tvrde da je to područje bilo izloženo ukrajinskom granatiranju otkako je Rusija napala Ukrajinu prije skoro godinu dana.

Ukrajina poziva svoje zapadne saveznike da ubrzaju isporuke teškog naoružanja obećane posljednjih sedmica dok pokušava da se zadrži na teritoriji na istoku, gdje Rusija gomila nadmoćnu snagu.

Zelenski je situaciju na terenu nazvao "veoma teškom", sa ruskim snagama koje "stalno pokušavaju da probiju našu odbranu".

Ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov trebao bi se u Parizu 31. januara sastati s predsjednikom Emmanuelom Macronom usred nesuglasica među saveznicima Ukrajine oko toga da li da obezbijede Ukrajini borbene avione za odbranu od Rusije, nakon što je američki predsjednik Joe Biden isključio mogućnost davanja borbenih aviona F-16.

Francuska i Australija su također najavile dogovor 30. januara o zajedničkoj proizvodnji artiljerijskih granata od 155 mm za Ukrajinu nakon ministarskog sastanka u Parizu.

Sjedinjene Američke Države i Njemačka dogovorile su se prošle sedmice da pošalju tenkove Abrams i Leopard 2 u Ukrajinu, dok je Velika Britanija ranije u januaru rekla da će poslati 14 tenkova Challenger 2. Njemačka je također dozvolila drugim zemljama, poput Norveške i Poljske da pošalju svoje tenkove njemačke proizvodnje Leopard 2 u Ukrajinu.

Poljska je saopštila da će Ukrajini dostaviti još 60 tenkova pored 14 tenkova Leopard 2 koje je već obećala.

Ukrajinski vojnici se trenutno nalaze u Velikoj Britaniji radi obuke o naprednom naoružanju, saopštilo je britansko ministarstvo odbrane 29. januara, iako se isporuka obećane opreme ne očekuje još nekoliko mjeseci.

"Rusija želi da se rat oduži i iscrpi naše snage", rekao je Zelenski. "Tako da vrijeme moramo učiniti našim oružjem."

Rusija ima mnogo više tenkova od Ukrajine, ali većina njih su modeli iz sovjetskog doba.

Uz izvještavanje Reutersa

XS
SM
MD
LG