Dostupni linkovi

Prognani Afganistanci kritiziraju Rusiju zbog priznavanja talibanske vlade


Zastava Islamskog emirata Afganistana na zgradi ambasade Afganistana u Moskvi, 4. jula 2025.
Zastava Islamskog emirata Afganistana na zgradi ambasade Afganistana u Moskvi, 4. jula 2025.

Rusija je objavila da je službeno priznala talibane kao vladu Afganistana, čime je postala prva zemlja na svijetu koja je to učinila otkako je ta grupa ponovno preuzela vlast 2021. godine.

"Službeno priznanje vlade Afganistana dat će poticaj razvoju produktivne bilateralne suradnje između naših zemalja“, navelo je rusko Ministarstvo vanjskih poslova.

Afganistanci koji žive u inozemstvu za Radio Slobodna Evropa su kazali da su zabrinuti nakon pdluke Rusije.

u"Kako Ruska Federacija može priznati talibane? Je li legitimizacija grupe koja je polovici društva oduzela pravo na slobodan život diplomacija ili izdaja ljudskog morala", kazala je Farzana Rezaie, osnivačica Afganistanskog ženskog pokreta egzilu.

Za RSE je govorila iz Pakistana, gdje su stotine hiljada ljudi pobjegle nakon što su talibani ponovno preuzeli vlast 2021. godine.

Ruska odluka, objavljena 3. jula, uslijedila je nakon odluke Moskve ranije ove godine da ukloni talibane sa svoje liste terorističkih organizacija, čime je ukinuta zabrana koja je bila na snazi od 2003. godine, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Vršilac dužnosti ministra vanjskih poslova talibanske vlade, Amir Khan Muttaqi, pohvalio je ono što je nazvao "hrabrim potezom" Rusije i kazao da se nada da će to biti primjer drugim zemljama.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov susreo se s talibanskim ministrom Amir Khanom Muttaqijem, tokom posjete Rusiji u oktobru 2024.

Mnoge zapadne zemlje oklijevaju da direktno surađuju s talibanskom vladom zbog zabrinutosti u vezi s kršenjem ljudskih prava, uključujući zabranu obrazovanja djevojčica nakon osnovne škole.

Druge zemlje nisu išle do službenog priznanja, ali surađuju s talibanima putem akreditacije njihovih imenovanih ambasadora i ostvarivanjem ekonomskih i drugih interesa.

Susjedni Uzbekistan ranije ove godine ugostio je talibansku delegaciju na razgovorima o željezniškim vezama dok je Indija poslala posebnog izaslanika radi unaprjeđenja trgovinskih odnosa.

Priznanje koje je Rusija dala talibanima vjerovatno je povezano s njenom željom da održi i proširi utjecaj u centralnoj Aziji.

No, može biti i povezano sa zabrinutošću zbog tzv. Islamske države u Korasanu, militantne grupe koja stoji iza najsmrtonosnijeg napada u Rusiji u posljednjih nekoliko decenija.



Desetine osoba ubijene su kada su naoružani napadači upali u koncertnu dvoranu u moskovskoj regiji u martu prošle godine.

Pojedini analitičari smatraju da ruski zvaničnici vjerovatno vide talibane kao manje zlo pa čak i kao moguće sigurnosne partnere.

Talibani su srušili Islamsku Republiku Afganistan, koja je imala podršku Zapada, kada su se međunarodne snage, predvođene Sjedinjenim Državama, povukle 2021. godine.

To povlačenje označilo je kraj 20-godišnje misije koja je prethodno zbacila prvi talibanski režim, koji je vladao većim dijelom Afganistana od 1996. do 2001. godine.

XS
SM
MD
LG