Dostupni linkovi

Smrt ruskog muzičara tokom policijske racije izazvala sumnje u samoubistvo


Vadim Stroikin (59) otvoreno je izražavao svoje protivljenje punoj invaziji Rusije na Ukrajinu, koju je predsjednik Vladimir Putin pokrenuo prije tri godine.
Vadim Stroikin (59) otvoreno je izražavao svoje protivljenje punoj invaziji Rusije na Ukrajinu, koju je predsjednik Vladimir Putin pokrenuo prije tri godine.

Ruske vlasti navode da je policija 5. februara ujutro počela pretraživati stan kantautora Vadima Stroikina u centru Sankt Peterburga, navodno u vezi s istragom o terorizmu povezanoj s finansijskom podrškom ukrajinskoj vojsci.

Šta se tačno dogodilo nakon toga ostaje nejasno. Nedugo potom, 59-godišnji muzičar i instruktor gitare pronađen je mrtav na pločniku nakon što je pao s prozora svog stana na desetom spratu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Mediji naklonjeni Kremlju, pozivajući se na neimenovane izvore iz sigurnosnih struktura, tvrde da je Stroikin počinio samoubistvo tokom policijske racije, te da je bio osumnjičen za doniranje novca ukrajinskoj vojsci, što je pokrenulo istragu zbog terorizma koja bi mogla rezultirati kaznom od 20 godina zatvora.

Međutim, oni koji su poznavali Stroikina sumnjaju u tu verziju događaja.

"Ne vjerujem da je to bilo samoubistvo. To nije bilo u njegovom karakteru. Bio je borac. Također je bio planinar, a to nije za slabiće", rekao je Taras Šuplat, Stroikinov poznanik za Current Time. "Siguran sam da su mu 'pomogli'."

Šuplat je naveo da Stroikin "nije skrivao" svoje protivljenje ruskoj invaziji na Ukrajinu koju je predsjednik Vladimir Putin pokrenuo prije tri godine.

Stroikin je na društvenim mrežama objavljivao i sjećanja na ubijenog protivnika Kremlja Borisa Njemcova, napisavši 2016. godine da je posjetio improvizirani spomenik Njemcovu u Jekaterinburgu, gradu na Uralu gdje je ranije živio, u znak protesta "protiv onoga što se događa u mojoj zemlji".

"Najvjerovatnije ga je neko prijavio. Dopisivali smo se; sanjao je da dođe na naše kantautorske festivale, ali nije stigao", rekao je Šuplat.

Telegram kanal Mash, blizak ruskim sigurnosnim strukturama, tvrdio je da je Stroikin tokom pretresa pronašao izgovor da ode u drugu sobu, brzo otvorio prozor i skočio u smrt.

Ruska državna novinska agencija RIA Novosti navela je da su istražitelji iz Sankt Peterburga pokrenuli istragu o Stroikinovoj smrti.

Stroikin, koji je ranije radio na radiju u Jekaterinburgu, imao je "apsolutno jasne stavove" o ratu u Ukrajini, rekao je Jevgenij, još jedan poznanik muzičara.

"Bio je na strani ukrajinskih oružanih snaga u ovom strašnom zločinu", rekao je Jevgenij za Current Time.

Rast represije

Od invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Putinova vlada je pojačala represivne mjere protiv kritičara i protivnika rata, koristeći optužbe za ekstremizam i terorizam.

Ruski aktivista Aleksandar Čerkasov iz zabranjene organizacije za ljudska prava Memorial rekao je da se progon mnogih koji su se protivili ruskom ratu u Ukrajini otkrije tek kada bude prekasno.

Mnogi takvi slučajevi su označeni kao tajni, a advokati osumnjičenih moraju potpisati ugovore o povjerljivosti, naveo je Čerkasov, dodajući da mediji često saznaju za njih tek nakon što sud donese presudu.

Čerkasov je naveo primjer ruskog klasičnog pijaniste i antiratnog aktivista Pavela Kušnira, koji je umro u pritvoru u gradu Birobidžanu, glavnom gradu Jevrejske autonomne oblasti Rusije, u dobi od 39 godina u avgustu 2024. godine.

"Saznali smo za njega tek nakon njegove smrti", rekao je Čerkasov.

Jevgenij je rekao da je Stroikin "mnogo putovao i bio društvena osoba koja je pokušavala da živi od muzike". Muzičar je detaljno bilježio obje te strasti na svojim profilima na Facebooku i ruskoj društvenoj mreži Vkontakte.

Stroikinova posljednja objava na Facebooku bila je na njegov rođendan, 23. januara.

"Pedest devet... trudim se", napisao je.

Napisali Carl Schreck i Dmitry Kozhurin za RSE na osnovu izvještaja Current Time-a.

XS
SM
MD
LG