Dostupni linkovi

Proruski kandidat i bivša gradonačelnica malog grada idu u drugi krugu predsedničkih izbora u Rumuniji


Kombinovana fotografija kandidata za predsednika Rumije koji idu u drugi krug, Kalin Đorđesku i Elena Laskoni.
Kombinovana fotografija kandidata za predsednika Rumije koji idu u drugi krug, Kalin Đorđesku i Elena Laskoni.

Kandidat proruske krajnje desnice Kalin Đorđesku (Calin Gorgerscu) odneo je iznenadnu pobedu u prvom krugu predsedničkih izbora Rumunije i u drugom krugu 8. decembra suočiće se sa prozapadnim kandidatkinjom desnog centra Elenom Laskoni (Lasconi).

Potpuni preliminarni rezultati izbora održanih u nedelju pokazuju da je nezavisni kandidat Đorđesku – koji je kritikovan zbog svojih anti-NATO i antisemitskih izjava – pobedio s 22,94 odsto glasova, preneo je Rumunski servis Radija Slobodna Evropa.

Laskoni, bivša televizijska novinarka i gradonačelnica malog grada iz Unije Spasimo Rumuniju (USR) s desnog centra, završila je na drugom mestu, osvojivši nešto više glasova prvobitnog favorita, levičarskog premijera Marsela Čolakua (Marcel Ciolacu) – 19,17 naspram 19,15 odsto, što je razlika od 2.742 glasa.

Čolaku je priznao poraz i najavio ostavku na mesto lidera Socijaldemokratske partije (PSD). "Poslao sam poruku gospođi Laskoni i uputio čestitke", rekao je Čolaku.

Stotine demonstranata pristalica Laskoni, uglavnom studenata i mladih, demonstrirali su u ponedeljak uveče u centru Bukurešta. Oni su uzvikivali "Ne glasajte za diktatora" dok su se mirno okupljali, iako je došlo do manjeg incidenta s pristalicom Đorđeskua.

Drugi krug će biti održan nedelju dana posle parlamentarnih izbora 1. decembra, što rumunski mediji prikazuju kao bitku između Istoka i Zapada.

Đorđe Simion (George) iz ultranacionalističke Alijanse za jedinstvo Rumuna (AUR) imao je 13,86 odsto, što je iznenađujuće nizak rezultat pošto su mnogi predviđali da će proći u drugi krug zajedno s Čolakuom.

Kritičari optužuju Simiona da je takođe prijateljski nastrojen prema Rusiji.

Pobednik drugog kruga će naslediti odlazećeg aktuelnog predsednika desnog centra Klausa Johanisa (Iohannis), koji završava svoj drugi i poslednji mandat posle decenije na funkciji.

Četrnaest kandidata zvanično je registrovano za trku, ali je liberalni bivši premijer Ludovik Orban (Ludovic) prošle nedelje objavio da se povlači i podržao Laskoni.

Izborni zvaničnici procenjuju da je glasalo 9,44 miliona birača, odnosno da je izlaznost nešto više od 52 odsto.

Pre pet godina izlaznost u prvom krugu bila je 51,18 odsto, a u drugom krugu na 55,1 odsto.

Đorđesku, koji je bio na pozicijama u rumunskom Ministarstvu spoljnih poslova i agenciji UN za životnu sredinu UNEP, počeo je kao član AUR-a koja ga je dva puta predstavljala kao mogućeg premijera.

Međutim, njegove antisemitske izjave učinile su ga previše radikalnim i za AUR, pa je ta partija na kraju prekinula odnose s njim kada su vlasti pokrenule krivičnu istragu o njegovim radikalnim stavovima.

Ipak, čak i bez otvorene podrške neke stranke, Đorđesku je neočekivano dobro prošao kako u zemlji tako i u rumunskoj zapadnoj dijaspori, gde je uzeo više od 43 odsto glasova, navodno koristeći TikTok platformu društvenih medija da pozove na prekid pomoć Rumunije Ukrajini.

Za vreme predsednika Johanisa, Rumunija je postala jedan od ključnih saveznika Ukrajine, ne samo obezbeđivanjem obuke i vojne opreme, već igra i ključnu ulogu u transportu ukrajinskog žita i druge poljoprivredne robe na svetska tržišta.

Đorđesku, koji je kritikovan u rumunskim medijima zbog proruskih i anti-NATO izjava, tvrdio je da je njegova šokantna pobeda glas za "mir", ponavljajući slične izjave drugih proruskih evropskih lidera, kao što je mađarski premijer Viktor Orban.

U prethodnim intervjuima, on je pozivao na bliže veze sa Moskvom, tvrdeći da je "ruska mudrost" najbolja prilika za Rumuniju, iako nije javno podržao rusku invaziju na Ukrajinu.

Upitan o pobedi Đorđeskua, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da Rusija ne zna mnogo o njemu ili njegovom mišljenju.

"Ne bih još davao nikakve prognoze. Verovatno ne možemo reći da smo toliko upoznati sa pogledom na svet ovog kandidata što se tiče odnosa sa našom zemljom", rekao je Peskov.

Laskoni, bivša gradonačelnik malog grada i televizijska novinarka, bila je jedina među kandidatima koja se usprotivila ideji da Ukrajina ustupi zemlju Rusiji u mirovnom sporazumu, navodeći da bi to ohrabrilo ruskog predsednika Vladimira Putina.

"Ako Ukrajina ustupi teritoriju, Putin se neće zaustaviti", rekla je ona. "Moramo da pomognemo Ukrajini da pobedi u ovom ratu", rekla je ona tokom predsedničke debate prošle nedelje.

Ona je takođe najsnažnije podržavala NATO, pozivajući da zapadna vojna alijansa ima veće prisustvo u Rumuniji.

Laskoni je osvojila 56 odsto rumunskih glasova u Moldaviji, gde je glasalo više od 80.000 ljudi s rumunskim pasošima. Moldavija je bila deo Rumunije pre Drugog svetskog rata i ove zemlje dele zajednički jezik i istoriju. Mnogi Moldavci su stekli rumunsko državljanstvo, koje im daje pravo da putuju i rade na Zapadu.

Neki analitičari kažu da je Džorđeskuova šokantna pobeda takođe rezultat povećanja razočaranja političkom elitom zemlje među mladim Rumunima, od kojih mnogi odlaze u inostranstvu zbog, kako kažu, nedostatka mogućnosti.

XS
SM
MD
LG